URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 10 AUGUST 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Am o mare admiraţie pentru cei care nu cred în Covid, care nu dau doi bani pe regulile stabilite de Guvern şi care au reuşit să afle, prin propriile mijloace, că Uniunea Europeană ne dă bani grei, chipurile,  pentru fiecare mort care ar fi decedat din cauza coronavirusului...
Zic şi eu
Adrian Cris
Am ajuns de unde am plecat, dar cu un preţ mare: resurse materiale şi umane irosite, doar pentru că nu vrem să purtăm o mască, să nu ne îmbulzim unii în alţii şi să ne spălăm pe mâini.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Sunt curios să văd cum o mai scoate la capăt Primăria Oradea de data asta. A vrut să găsească o soluţie pentru acoperişul parcării de pe Strada Independenţei şi, pentru a nu fi acuzată de totalitarism, a organizat concurs. A făcut un regulament (contestat de Ordinul Arhitecţilor din România), a adunat un juriu, a stabilit un termen limită şi tot ce i-a mai rămas de făcut a fost să numere punctele primite pe fiecare proiect, să facă un clasament şi să declare un câştigător. Acum mai trebuie doar să scoată castanele fierbinţi din foc cu propriile mâini.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre candidatura surpriză a lui Ilie Bolojan la președinția Consiliului Județean Bihor?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, Legea nr. 136/2020, cunoscută popular ca legea carantinei şi izolării la domiciliu, adoptată în urma unei decizii din 25 iunie 2020 a Curţii Constituţionale, prevede că izolarea unei persoane fără acordul acesteia se poate dispune doar pentru 48 de ore, într-o unitate sanitară sau, după caz, într-o locaţie alternativă ataşată unităţii sanitare, atunci când medicul constată riscul de transmitere a unei boli infectocontagioase cu risc iminent de transmitere comunitară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Consumul de apă poate avea o influenţă nefavorabilă asupra organismului atunci când apa conţine agenţii patogeni ai bolilor infecţioase, când are o compoziţie deosebită de cea a apei potabile şi când apa are gust sau miros ce o fac improprie consumului. Aceste modificări ale normelor de potabilitate pot fi determinate cel mai des de caracteristicile solului străbătut de către ape şi impurificării cu ape uzate fecaloid-menajere sau industriale.
02 Februarie 2012, 12:36

Cocoş de la Justiţie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

După doi ani de amânări, Guvernul a aprobat în decembrie 2010 indicatorii tehnico-economici ai lucrării de reabilitare a Palatului de Justiţie din Oradea, la o valoare de peste 26 milioane de euro, dar a trebuit să mai treacă încă un an până să se şi decidă cui să-i atribuie mănosul contract.

Problema a fost rezolvată săptămâna trecută, prin câştigarea licitaţiei de către o firmă cu sediul la Iaşi, Iasicon, specializată în construcţii şi restaurări, în spatele căreia se spune că s-ar afla nimeni altul decât soţul Elenei Udrea, mult mai discretul Dorin Cocoş.

 Întrebarea e că, dacă s-a mişcat aşa greu şi când în joc au fost "interese superioare", cât ar fi durat altfel?

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
10 Comentarii
alelei banutii mei!!!!!!!
E de notorietate faptul ca Titel Sinescu este un apropiat al primarului Gheorghe Nichita. Probabil, dintr-un orgoliu prostesc, Sinescu ar face orice ca sa impiedice investitia imobiliara din Iasi, atata timp cat nu-i apartine. In ultimii ani, Sinescu, prin Iasicon, firma care o controleaza, a primit contracte de ordinul milioanelor de euro, pentru lucrari de infrastructura, beneficiarul fiind primaria condusa de Gheorghe Nichita.
Postat 18 Februarie 2012, 19:44 de cel ce cauta adevaru
@românașul cel poznaș
Ai studii superioare ?! Ai pe dreaqu ! Pun prinsoare ca ai fost coleg de grupa/an cu prefectul ghilea, cu tigan de la CET I, cu bolos de la primarie/episcopie/universitate, adica cu toti neica-nimeni care au descoperit abecedarul DUPA '89 ! Raman la parerea ca esti un bun ,,pilitor'', dar ca inginer esti....sau mai exact spus NU ESTI ! Roaga pe un pusti dintr-a patra sa-ti citeasca postarile si vei intelege ca nu poti sa pretinzi ca esti absolvent de studii superioare cand iti lipsesc clasele elementare. Tu de fapt nici nu scrii in limba romana. Si atentie cand te uiti pe un plan, tine-l corect, nu cu susu-n jos !
Postat 03 Februarie 2012, 12:28 de aiurel
Gresesti cand spui ca dau la pila
In primul rand ca am totusi studii superioare, nu cersesc ci doar am facut o comparatie cu un alt tip de investitie care s-ar amortiza in maxim 10 ani (la costul actual- in caz ca stii cum se face un calcul de amortizare) . Si eu sunt de parare ca nimeni nu trebuie sa primeasca bani moca. Dar banii cei 26.mil euro s-ar intoarce din ecomoni realizate, deci nu ar fi bani moca aruncati. Daca 260 de eur/luna ar fi putin atunci mareste cu 520 eur/luna salarilile si cei 26 mil eur ar ajunge 80 de ani pentru 50 de judecatoriu si procurori. Referitor la piulite si suruburi, nu vad de ce sa le fur pentru ca oricum eu le platesc, eventual sa ma uit sa nu viitu cumva sa mi le furi. Parerea mea este ca acesti 26 mil de eur sunt bani aruncati, eu din intimplare tot devize de santier vad de multi ani, si compar doar cu renovarea unui hotel mare de peste 100 de camere care a costat 5 milioane, in care a ramas doar o parte din structura si s-a si extins. Am totusi un ordin de marime, si daca la palatul de justitie nu se face piscine acoperite si exterioare, jacuzii, 100 bai de lux, mobilier special, sistem de incalizre racire gestionat electronic, restaurante sali de sport, masaj, tratament, UNDE
Postat 03 Februarie 2012, 10:48 de Catre aiurel
precizare
@adevar Cred ca mai corect e 2000 de euro ! @romanul Din cate stiu 99,99% din blocuri sunt in proprietate privata, de ce sa-ti dea tie si altora Statul banul meu si al altora ?! Vrei sa-ti imbraci saracia in scart, n-ai decat, pune mana si munceste, nu sta dupa pomana ! Nu va ajunge, saraciilor, ca ati primit apartamentele pe bani de nimic ?! Tu acolo unde dai la pila, te-a pus careva sa platesti pt. zugravitul halei, chiar daca furi zilnic doua-trei piulite, cateva suruburi si un pumn de saibe ?
Postat 03 Februarie 2012, 10:25 de aiurel
pt roman si aiurel
Amandoi aveti dreptate incea ce spuneti. Vorbiti despre doua lucruri diferite si amandoi aveti indeplina dreptate. Dar 260Euro/luna + la un salar de magistrat nu cred ca ii opreste de la a lua spagi de la cei nevoiasi de a da... Daca bine stiu au salarul undeva peste 1000 euro.
Postat 03 Februarie 2012, 10:04 de adevar
Catre aiurel
1. De ce ma botezi PENAL? 2.Ma doare in cot de cladirea palatului de justitie cat timp acolo e un cuib de hoti spagari (cladirea este in regula bine construita). 3. De acei bani in fiecare an, fiecare din cele 12.000 de apartamente ar face economie de ~700 ron adica 8.400.000 Ron (2 milioane eur ) care se vor scoate si arunca in continuare prin geam si pereti an de an. 4. Reforma sistemului judiciar inseamna sa refaci cladirea de hoti sau sa investesti in oameni? 5. Sunt o gramada de motive limpezi ca sa fiu suparat. 6.De 2,6 mil eur puteai ridica salariile a 50 magistrati si procurori cu cate 260 eur/luna timp de 166 ani. Cred ca efectul asupra reformei justitiei era mult mai profund daca le mareai salariile si ii controlai mai bine sa nu faca abuzuri, excese sau alte fapte care fac rau oamenilor care ajung sa aiba nevoie de justitie.
Postat 03 Februarie 2012, 09:20 de roman suparat
@roman PeNaL si suparat !
Tu esti mai prost decat ala ce-si zice ,,oradean'' ! Cum sa compari mere cu pere ?! Citeste mai jos si apoi ,,exprima-te'', tembelule ! Pui egal intre o saracie de bloc si un palat ! Mai ciobane, restaurarea unei usai din palat costa cat ,,scartul'' pt. un bloc ! Vezi si de ce : Vor fi efectuate urmatoarele lucrari: consolidare, reparatii capitale, restaurare, extindere si amenajare. In urma acestor lucrari de interventie si extindere se va obtine o suprafata suplimentara desfasurata de 3.390 mp, care se adauga la cea existenta de 11.961 mp, rezultand o suprafata totala desfasurata de 15.351 mp. Valoarea totala a obiectivului de investitii, aprobata prin HG, este de 107.791.000 lei (cca. 26,5 mil. Euro) din care C+M (constructii-montaj) 83.785.000 lei (cca. 20,6 mil. Euro). Durata estimativa de derulare a contractului de executie este de 36 de luni. “Palatul de Justitie Oradea – monument istoric austro-ungar din anul 1890 – asigura desfasurarea activitatii a 3 instante (Curtea de Apel Oradea, Tribunal Bihor si Judecatoria Bihor). Renovarea acestuia (Reabilitare si Extindere) face parte din cele 20 de obiective propuse spre finantare in cadrul Proiectului Reforma Sistemului Judiciar, finantat in cadrul acordului de imprumut incheiat cu BIRD Proiectul Palatului, in stil eclectic, apartine ing. Kiss Istvàn si a fost executat de catre Guttman Jozsef si Rendes Vilmos, fiind inaugurat la 13 august 1898, data de la care va adaposti tribunalul, pana in 1951.
Postat 03 Februarie 2012, 07:43 de aiurel
26 milioane euro puteam izola termic jumatate din blocurile din Oradea
Ce naiba, 26 milioane de euro construiesti 4 -5 cladiri identice. Adica fiecare oradean pierde ~130 euro/persoana, adica cam 300 euro pe persona care lucreaza sau ~5-600 euro de familie? Este tiparnta de euro pe undeva sau noi suntem niste fraieri si suntem pacaliti de hoti. Pe criza asta asa bani aruncati in vant? De banii astia se puteau izola 12.000 de apartamente (la un deviz real si corect), adica cam jumatate blocurile din Oradea.
Postat 02 Februarie 2012, 18:14 de Roman Suparat
Se spune ?!
Mai bihoreilor, voi le-ati luat locul la Melisa si la Vanesa ?! Eu am auzit un zvon ca in spatele firmei lasicon s-ar afla relu fenechiu si cu primarul din Iasi, nichita ! Tot acel zvon zice ca nici adomnitei n-ar fi strain de interesele firmei lasicon. Sunteti jalnici....v-a ajuns criza, stapanii va cer tot mai mult in schimbul blidului de linte si al osului de ros !
Postat 02 Februarie 2012, 16:19 de .
Minciuna gogonata
Iasicon nu are nici o legatura cu Cocos-ul lui Udrea. Comentariul este specific unei publicatii de mercenari.
Postat 02 Februarie 2012, 15:04 de Ias
count display