Festivalul Internațional de Teatru Oradea continuă săptămâna ce vine cu spectacole premiate de UNITER, cu spectacole internaționale, aduse inclusiv de trupe din Polonia sau Japonia, spectacole de teatru-dans, precum și concerte.
La cele mai multe dintre reprezentații se mai pot cumpăra încă bilete. Programul conține și evenimente cu intrare gratuită.
În acest weekend s-a jucat în sala mare a teatrului orădean „Familia Addams”, un musical adus de Teatrul Excelsior, regia și coregrafia fiind semnate de Răzvan Mazilu. Producția a fost gustată de publicul orădean, spectatorii ridicându-se de pe scaune pentru a-i ovaționa pe actorii care le-au spus o poveste amuzantă, dar și duioasă a Familiei Addams.
De asemenea, duminică, de la ora 21, în cadrul FITO va avea loc un concert Zdob și Zdub în Piața Unirii.
Ediția a opta a FITO este organizată de Teatrul Regina Maria și cuprinde și o secțiune de concurs, una dedicată spectacolelor de teatru scurt.
Luni, 5 iunie, ora 17:00 - Sala Transilvania | Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu și Unteatru - CONCURS - FESTIVALUL DE TEATRU SCURT (+14)
MASS, text: Fran Kranz, regia: Andrei & Andreea Grosu
Durata: 1 h 20 min
Luni, 5 iunie, ora 19:00 - Sala Mare (cu publicul pe scenă) | Teatrul de Stat Constanța (+16 ani) OFF CONCURS
SEA SIDE STORIES de Marius Chivu, Lavinica Mitu, Dan Alexe, Simona Goșu, Tudor Ganea, Nicoleta Dabija, regia, scenariul, universul sonor: Radu Afrim
Durată: 3 h (cu o pauză) sold-out
Luni, 5 iunie, ora 21:00 - Sala Arcadia | Teatrul „Alexei Mateevici” Chișinău - CONCURS - FESTIVALUL DE TEATRU SCURT
EU SUNT VÂNTUL de Jon Fosse, regia: Sorin Militaru
Durata: 1 h 10 min
Marti, 6 iunie, ora 18:00 - Sala Transilvania | Teatrul ACT, București (+16) - CONCURS - FESTIVALUL DE TEATRU SCURT
FETE ȘI BĂIEȚI de Dennis Kelly, regia: Cristi Juncu
Durata: 1 h 30 min
Marți, 6 iunie, ora 19:00 - Sala Mare | Theatre Company 1980 Tokyo - Japonia - OFF CONCURS
BALADA DE LA NARAYAMA
Durata: 1 h 45 min (cu supratitrare în limba română)
Marți, 6 iunie, ora 20:00 - Sala Arcadia | ARCUB - CONCURS - FESTIVALUL DE TEATRU SCURT
NUNZIO de Spiro Scimone, regia: Alina Hiristea
Durata: 1 h 15 min
Marti, 6 iunie, ora 20:00 - Cetatea Oradea | Teatrul Auăleu, Timișoara (+16) - OUTDOOR
GRAND HOSTEL TIMIȘOARA, text și înscenare: Ovidiu Mihăiță
Durata: 2 h 30 min de râs (cu pauză)
Miercuri, 7 iunie, ora 17:00 - Sala Arcadia | Meskheti State Drama Theatre Georgia - CONCURS - FESTIVALUL DE TEATRU SCURT
UNTIL DEATH DO US PART de Dimitré Dinev, regia: Radu Ghilaș
Durata: (cu supratitrare în limba engleză)
Miercuri, 7 iunie, ora 19:00 - Sala Transilvania | Teatrul Regina Maria (+16) - CONCURS - FESTIVALUL DE TEATRU SCURT
ULTIMII de Mimi Brănescu, regia: Denisa Irina Vlad
Durata: 1 h 30 min
Miercuri, 7 iunie, ora 21:00 - Sala Mare | Polski Teatr Tańca, Poznań - Polonia (+14) - CONCURS - FESTIVALUL DE TEATRU SCURT
ROMEOS & JULIAS UNPLAGUED. TRAUMSTADT bazat pe „Romeo și Julieta” de William Shakespeare, coordonator producție: Robert Chodyła
Durata: 1 h (cu supratitrare în limba engleză)
Joi, 8 iunie, ora 17:00 - Sala Transilvania | Teatrul Odeon București - CONCURS - FESTIVALUL DE TEATRU SCURT
NU VORBIM DESPRE ASTA de Alexandra Felseghi, regia Adina Lazăr
Durata: 1 h 30 min
Joi, 8 iunie, ora 19:00 - Sala Mare | Teatrul Bulandra București (+14) - CONCURS - FESTIVALUL DE TEATRU SCURT
BĂIEȚII DE ZINC, după Svetlana Aleksievici, traducerea: Justina Bandol, dramatizarea și adaptarea scenică: Yuri Kordonsky
Durată: 1 h 30 min
Joi 8 iunie, ora 21:00 - Sala Arcadia | REACTOR DE CREAȚIE ȘI EXPERIMENT, Cluj-Napoca (+14) - CONCURS - FESTIVALUL DE TEATRU SCURT
TOATE LUCRURILE PE CARE MI LE-A LUAT ALOIS de Cosmin Stănilă, regia: Andrei Măjeri
Durata: 1 h 30 min
Vineri, 9 iunie, ora 17:00 - Cetatea Oradea | Teatrul de Nord Satu Mare - OUTDOOR
NUNTA - spectacol stradal, concept și regie: Victor Olăhuț
Durata: 50 min
Vineri, 9 iunie, ora 18:00 - Sala Transilvania | Teatrul Regina Maria (+14) - CONCURS - FESTIVALUL DE TEATRU SCURT
PÂNĂ CÂND MOARTEA NE VA DESPĂRȚI (LISELOTTE ȘI LUNA MAI) de Pozsgai Zsolt, regia: Daniel Vulcu
Durată: 1 h 30 min
Vineri, 9 iunie, ora 20:00 - Sala Mare | Teatrul Național Târgu-Mureș - Compania „Liviu Rebreanu” (+14) - OFF CONCURS
IERBAR, un spectacol de Radu Afrim, scenografia: Irina Moscu
Durata: 2 h 20 min (cu o pauză)
Sâmbătă, 10 iunie, ora 11:00 - EVENIMENTE CONEXE
Lansare de carte | „Tegument” și „Diversiune în eter” de Radu Dinulescu, moderator Marinela Țepuș
Sâmbătă, 10 iunie, ora 17:00 - Sala Transilvania | Teatrul Național „Lucian Blaga” Cluj-Napoca (+16) - CONCURS - FESTIVALUL DE TEATRU SCURT
OGLINDA NEAGRĂ după nuvelele „Roaba” și „Suflul” de Luigi Pirandello, traducerea de Maria Rotar, regia: Roberto Bacci
Durata: 1 h
Sâmbătă, 10 iunie, ora 19:00 - Sala Arcadia | Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani - CONCURS - FESTIVALUL DE TEATRU SCURT
EROINE după Publius Ovidius Naso, regia, scenografia și ilustrația muzicală: Andrei Măjeri
Durata: 1 h 30 min
Sâmbătă, 10 iunie, ora 21:00 - Sala Mare (+12) - CONCURS - FESTIVALUL DE TEATRU SCURT
O SCRISOARE PIERDUTĂ ÎN CONCERT, după „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, spectacol concert de Ada Milea | Teatrul Național „Lucian Blaga” Cluj-Napoca
Durata: 1 h 15 min
Duminică, 11 iunie ora 17:00 - Sala Transilvania | Teatrul Mic București - CONCURS - FESTIVALUL DE TEATRU SCURT
NOAPTE BUNĂ, MAMĂ! de Marsha Norman, regia: Vlad Massaci
Durata: 1 h 20 min
Duminică, 11 iunie, ora 19:00 - Sala Mare | Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași - OFF CONCURS
PLUGARUL ȘI MOARTEA de Johannes von Tepl, regia: Silviu Purcărete
Durată: 1 h 10 min
Duminică, 11 iunie, ora 20:30 - Piața Regele Ferdinand - OUTDOOR
CRISSIA b2b STRIGOI | DINSUBSOL
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.