URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
26 August 2013, 10:32

Baschetbaliştii de la CSM s-au impus la limită în primul joc amical

Baschetbaliştii de la CSM s-au impus la limită în primul joc amical (foto: Facebook)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Echipa orădeană de baschet masculin CSM s-a impus cu greu în primul joc amical al acestei veri. Elevii antrenorului Cristian Achim au întâlnit sâmbătă seara, în deplasare, în Ungaria, noua formaţie a lui Laci Lazar, Jaszberenyi KSE.

La capătul unui meci disputat, orădenii au câştigat cu scorul de 85-84, după ce pe sferturi s-au înregistrat scorurile 20-24, 26-13, 18-23 şi 21-24.

Antrenorul Cristian Achim a început jocul cu Franklin, Dillon, Subotic, Paşca şi Denison. La gazde, conform siteului www.csmoradea.ro, pe postul de pivot a fost folosit Laci Lazar, iar pe parcurs a intrat şi Milos Markovic, şi acesta din urmă fost jucător al CSM Oradea.

Echipa maghiară a început mai bine jocul şi, astfel, a reuşit să-şi adjudece primul sfert, la patru puncte, cu 24-20. Sfertul secund a aparţinut însă bihorenilor. Introducerea pe teren a lui Titus Nicoară a adus un plus de forţă la recuperare, iar aruncările au început să intre, astfel că acest interval a fost adjudecat de CSM, cu 26-13, în pauza mare CSM intrând în avantaj cu scorul de 46-39.

După un început bun al sfertului al treilea pentru elevii antrenorului Cristian Achim, încet aceştia au cedat iniţiativa, gazdele câştigând cu 23-18.

Ultimele 10 minute au fost foarte echilibrate, gazdele nereuşind totuşi să întoarcă situaţia pe tabelă, cu cele 24 de puncte marcate şi 21 primite, pierzând jocul la un singur punct, scor 84-85.

Pentru orădeni a fost un joc bun la început de meciuri de verificare, iar victoria pentru CSM rămâne meritată şi asigură un moral bun în acest început de serie de jocuri amicale.

La acest meci a absentat de la CSM Zarko Comagic, care a suferit o entorsă la ultimul antrenament desfăşurat la Oradea.

Principalul marcator al CSM în acest joc a fost Daniel Dillon, autor a 17 puncte. El a fost urmat de Radovan Markovic, cu 13, Titus Nicoară, cu 12, Sean Denison şi Bogdan Ţîbîrnă, cu câte 11 puncte.

Echipa orădeană de baschet masculin îşi va prezenta, pe 3 septembrie, formaţia pentru noul sezon competiţional. Aceasta va avea loc într-un cadru festiv, la Teatrul Regina Maria.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON