URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
19 Aprilie 2022, 16:50

Atenție la afumători! Una a luat foc, în curtea unei case din Oradea (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Pompierii le recomandă bihorenilor să acorde mai multă atenție afumătorilor, după ce un incendiu a izbucnit marți, într-o gospodărie din Oradea, din această cauză.

S-a întâmplat pe Calea Bihorului din municipiu, în jurul orei 13.30, iar când pompierii au ajuns la locul indicat, un acaret în interiorul căruia era improvizată o afumătoare ardea generalizat. De asemenea, flăcările erau extinse și la acoperișul unei anexe aflate în apropiere.

„Pompierii militari au localizat și lichidat incendiul în aproximativ 40 de minute, împiedicând propagarea acestuia în interiorul anexei și la întregul acoperiș, construit pe o suprafață de circa 70 de metri pătrați, precum și la stivele de lemne de foc (aproximativ 10 metri cubi) aflate în apropierea focarelor”, a declarat maiorul Camelia Roșca, purtător de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Bihor.

Incendiul a distrus afumătoarea și 20% din acoperișul anexei, iar cercetările făcute la fața locului au indicat că sursa a fost jarul sau scântei provenite de la afumătoare.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON