URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 05 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
06 Martie 2019, 16:21

Arbitrul orădean Lucian Ştiube, cel căruia Gigi Becali i-a trimis bani de tratament, a murit la doar 31 de ani

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Arbitrul orădean de fotbal Lucian Ştiube a murit, miercuri dimineaţă, la vârsta de 31 de ani, în urma unei lupte crunte de mai bine de doi ani cu cancerul.

Recent, patronul FCSB Gigi Becali a donat o sumă importantă pentru tratamentul arbitrului orădean. Potrivit unor surse ar fi fost vorba de 35.000 de lei.

Anunţul privind decesul arbitrului a fost făcut de Asociaţia Judeţeană de Fotbal Bihor. "Jucător de fotbal şi arbitru, Lucian Ştiube, 31 ani, a pierdut lupta cu o boală necruţătoare. Dumnezeu să-i dea odihnă veşnică. Conducerea AJF şi CJA Bihor transmit sincere condoleanţe familiei îndurerate", se arată pe site-ul AJF Bihor.

Potrivit aceluiaşi anunţ, la jocurile din weekend-ul 9-10 martie din Liga a 4-a şi Liga a 5-a va fi ţinut un moment de reculegere în memoria lui Lucian Ştiube.

Tânărul orădean a fost şi profesor de sport la şcoala din Tileagd şi a arbitrat în ligile inferioare, adică a IV-a şi a V-a. De doi ani, însă, din cauza bolii, acesta a fost nevoit să se retragă. "A fost un arbitru de perspectivă, un talent şi aveam speranţe pentru el", a spus Radu Bitea, şeful AJF Bihor, pentru BIHOREANUL.

Citește și: Gest de caritate de la Gigi Becali pentru un arbitru din Bihor, grav bolnav

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
Pacat
Dumnezeu să-l odihnească in pace!
Postat 06 Martie 2019, 21:36 de elehim
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5223 RON
  • 1 EUR = 5.2581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON