URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
05 Iulie 2021, 12:28

9 cazuri active de Covid-19 în Bihor, dintre care 5 la Terapie Intensivă. Un caz, depistat în ultima zi

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

După ce săptămâna trecută a fost detectat un singur caz de Covid-19 în Bihor, luni, autoritățile locale au anunțat o nouă infectare. În total, mai sunt 9 cazuri active în județ, dintre care 5 la Terapie Intensivă.

Potrivit unui comunicat transmis luni de reprezentanţii Direcției de Sănătate Publică Bihor şi ai Prefecturii Bihor, noul caz a fost depistat după prelucrarea a 257 de teste. 

Bilanţul îmbolnăvirilor cu coronavirus în judeţ a crescut astfel la 29.373 de cazuri, dintre care 27.798 de persoane au fost declarate vindecate, iar 1.566 au decedat, bilanţul negru stagnând de vinerea trecută.

În ce priveşte campania de vaccinare, de duminică dimineaţă până luni dimineaţă, doar 311 persoane au primit o doză de ser anti-Covid.

Numărul total al dozelor administrate în Bihor se ridică la 241.311, iar cel al persoanelor care au primit ambele doze de vaccin este de 112.305.

Poliţiştii şi jandarmii din Bihor continuă să verifice persoanele carantinate şi izolate la domiciliu, dar şi modul în care societăţile comerciale respectă măsurile impuse în timpul pandemiei de coronavirus.

În ultimele 24 de ore, au fost controlați 151 de bihoreni aflaţi în carantină și unul aflat în izolare, dar și 44 de firme şi 84 de mijloace de transport în comun.

În urma controalelor, oamenii legii au aplicat 11 sancţiuni contravenţionale, din care 3 cu avertisment scris şi 8 cu amenzi în valoare de 2.500 lei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON