URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 30 SEPTEMBRIE 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ne-am lămurit cu toţii, în mai puţin de 6 luni, cam cât valorează lecţiile online. Cu ocazia asta, vă reamintesc că există şi învăţământ la distanţă, care a produs specialişti ce-au inundat piaţa muncii cu abilităţile lor profesionale!
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Rezultatele alegerilor locale în Bihor și Oradea depășesc orice așteptări. Și cele mai pesimiste, ale învinșilor, și cele optimiste, ale învingătorilor. PNL va avea majoritatea absolută, de două treimi, în Consiliul Local Oradea, și una confortabilă în Consiliul Județean, scor la care nu îndrăzneau decât să viseze liderii PNL-ului, după experiența nefericită trăită acum 4 ani la Județ.
Zic şi eu
Adrian Cris
Doi oameni şi-au îngropat partidele, duminica asta, cu ocazia alegerilor locale, în Bihor. Unul e vechi-vechi, Ioan Mang, sultan la PSD Bihor, celălalt, Silviu Dehelean, se pretinde nou-nouţ... S-ar cuveni, dacă ar avea bun simţ, să plece din fruntea PSD Bihor şi a USR Bihor, pe româneşte spus să-şi prezinte demisiile şi să lase locul altor colegi, mai ştii?, mai vrednici.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
În curând, numărul oamenilor care vorbesc va bate numărul celor care ascultă, iar într-un final târziu al umanității, numărul celor care nu vor avea nimic de spus va fi tot mai aproape de zero. Trăim vremuri în care aproape nimeni nu mai ascultă ce are de spus altcineva, cel mult tace până când celălalt se oprește din vorbit, pentru ca apoi să-și dea drumul la gură.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre obligativitatea purtării măştii de protecţie de către copii în şcoli?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Potrivit acestui cod, autonomia locală se exercită de către autorităţile administraţiei publice locale de la nivelul comunelor, oraşelor, municipiilor şi judeţelor. În condiţiile legii, se pot constitui autorităţi ale administraţiei publice locale şi la nivelul subdiviziunilor administrativ-teritoriale ale municipiilor, cum este situația Municipiului București, împărțit în sectoare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
28 Aprilie 2011, 16:28

(R)adio, Transilvania!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Fostul vice al PDL Bihor Mircea Bradu (foto) a devenit mai nou amicul unor neoprotestanţi americani care i-au oferit 480.000 de euro în schimbul acţiunilor la cele 14 staţii locale ale Radio Transilvania.

Problema lui Bradu e că, deşi el îşi dorea târgul, acţionarii minoritari Marton Atilla şi George Perţe nu vor să-şi vândă partea, iar americanii vor totul. Dată fiind situaţia, vânzarea a început să se facă pe bucăţele, post cu post, primul înstrăinat fiind cel din oraşul Beclean, judeţul Bistriţa-Năsăud.

Angajaţii staţiei din Oradea s-au pus deja pe rugăciuni, dar nu din cele pocăieşti, ci de-astea laice, speriaţi că în curând ar putea fi chemaţi în studiouri doar cu băsmăluţe şi în niciun caz pentru a-şi desfăta ascultătorii cu drăcovenii gen Jimi Hendrix, Iris ori Andreea Bănică.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
TOTUSI...
Degeaba va supara adevarul! Bihoreanul informeaza corect! De aceea sunt deranjati ft. multi! Cat despre musiu Brandu, nu merita sa discutam! Apropo, e adevarat ca a fost legionar?
Postat 29 Aprilie 2011, 20:53 de DESTUI
poveste veche de 4 ani
ebihoreanul devine pe zi ce trece o sursa de DEZINFORMARE ! Din cate imi aduc eu aminte din analele CNA, doar Cisineu Cris si Nasaud au fost vandute din retea, acum 4 ANI, asa ca ebihoreanule, lasa-te de meserie, ca esti in urma cu 4 ani. Un alt motiv sa NU mai citesc aceasta fituica virtuala, ceea ce va recomand si voua!
Postat 29 Aprilie 2011, 13:14 de vlad cristian
faceti-va inainte temele mai bine
Mai atotsiutorilor, nu Becleanul a fost vandut la pocaiti ci Nasaudul din zona judetului Bistrita-Nasaud. Becleanul merge pe antena cu preluare Bistrita. Succes Radio Transilvania si faliment placut dezinformatorilor !
Postat 29 Aprilie 2011, 12:57 de ion
???
Ce drecu au toti cu Radio Transilvania? In fiecare an aud aceasi "stire-BARFA" ca se vinde, ca se imparte, ca se evanghelizeaza. Cine nu poate dormi de Radioul asta? Eu is din Beclean, apropo, merge perfect cu retransmisie Bistrita. Sper sa nu il cumpere si pe asta poicaitii ca si asa avem aici monopol pe mai toate afacerile locale, plus ca au si un radio SOS. Ramaneti asa cum sunteti de ani buni, ca buni sunteti in casa omului !
Postat 29 Aprilie 2011, 12:53 de oana
Gata fratilor
Propun armistitiu. Cel mai destept cedeaza, hai sa nu certam pe nimicuri, Va rog sa nu mai postati nimic.Multumesc.
Postat 29 Aprilie 2011, 11:46 de Florin Silviu Sabau
Chestia cu paru si barna
Ma bihoreanule, las-o mai moale, ca macane. Voi nici carte de munca n-aveti. Cum sa mearga cei de la transi, la voi, la ce? Vai de capu vostru...
Postat 29 Aprilie 2011, 11:20 de Petru
Mai da' rau te-ai mai suparat....
Jur ca nu pricep de ce tot tu esti suparat, Bihorelule! Pai nu ziseram noi nimic de rau de voi, nici n-am lasat de inteles ca v-am face ceva. Desi am piutea sa va cerem sa dezmintiti zvonurile pe care cu incapatanare le lansati. Da' se ne faci de tot rahatul, zau ca nu meritam. Probabil ca atata stii, sa arunci in toate partile cu ce ai tu mai moale prin cap. Nu se plange nimeni, bre nene, doar ca ne doare ca te iei de viata noastra. Avem si noi niste guri de hranit, chiar daca nu spurcam pe cine ne vine la indemana de dragul tirajului. Cei ziceam noi ca v-am face? Ca doar asta ziceam, daca noi nu va facem nimic, voi de ce ne pupati in dos? Toate bune si tot ce ne doresti noua sa ti se intample si tie!
Postat 29 Aprilie 2011, 10:50 de Florin Silviu Sabau
OFUSKAKATII zeului BRAHDU-cel-VIRILOS
Fereasca Domnul de spovedania Buricului astuia! Ar avea ce povesti! Ca orice PD-L ist.......! Cat despre " Tatici", voi aveti cei mai tari tatici pe la Bucuresti..., asa ca nu va plangeti ca nu tine1 In rest va dorim multe succesuri, Ia de la Basescu, Ia de la Basescu....... Daca sunteti interesati cred ca Bihorel are disponibil un "post" pt ingrijitor-de serviciu- si vi l-ar putea oferi cu "sfert" de norma la patru dintre voi ( nu stiu cati sunteti pe-acolo). Daca tot ati adus vorba, cam ce ati vrea voi sa le faceti celor de la Bihoreanul? By!!!!!!!!!!
Postat 29 Aprilie 2011, 10:18 de Tran-Silvo-Bihorean
?
...Bun, si care e stirea???
Postat 29 Aprilie 2011, 01:05 de lavi
Shugubatzule :)
Mare shugubatz mai esti, bre nene Bihorelule ! Pai cum sa scoti matale asa vorbe duhovnicesti fara sa il spovedesti macar telefonic pe nenea Bradu'? Pai se poate? La valoarea dumitale? Sau vorbim doar sa ne aflam in treaba? Acum fie vorba intre noi, de-o fi si-o fi sa vie verisorii lu' Obama cu verzisorii, apoi urgent ne reprofilam si tinem denii, utrenii si vecernii pe ritm de disco si in toate limbile universale. Vorba aceea: bani sa iasa! Ca pana la urma orice afacere e de vanzare pentru un pret corect, numa' ca vorbele si suma anuntata de voi numa a seriozitate, buna intentie si profesionalism nu dau dovada. Acuma ca tot i-ati dat idei lui domnu' Bradu, vreun loc pentru noi p-acolo pe la voi prin redactie n-aveti? :D
Postat 28 Aprilie 2011, 22:13 de Toma Necredinciosu'
Gura pacatosului....graieste ce vrea el
Draga Bihorel, iti multumim(noi astia care incercam sa ne desfatam ascultatorii cu dracovenii gen Hendrix, Iris ori Andreea Banica) ca ne porti de grija si ca le aduci aminte ascultatorilor ca mai existam. iti mai multumim si pentru vestea buna pe care ne-ai adus-o : 480 de mii euro ar fi o suma frumusica pentru noi in momentul asta incare abia ne dezmeticim din criza(cu toate ca , sa fim seriosi, e cam mica pt 14 statii). Din pacate, trebuie sa te informam ca informatiile tale nu sunt tocmai exacte. Statia din Beclean s-a vandut cam de multisor si nu americanilor. Implicarea pocaitilor e si ea partial adevarata, dar e vorba despre statia de la Chisineu Cris, care s-a vandut in iarna pentru a trece peste situatia grea prin care a trecut toata presa care traieste din publicitate locala si nu are "tatici" generosi la Bucuresti. De rugat, e adevarat ca ne mai rugam si noi, ca doar crestini suntem. Ne rugam insa doar pentru ca cei care nu ne pot ajuta macar sa ne lase in pace. Bine ca ati publicat stirea la capitolul "cica", pentru ca altfel nu ne-ar fi picat foarte bine "colegialitatea" voastra. Daca noi nu va facem nimic, voi de ce.... ?
Postat 28 Aprilie 2011, 19:23 de Florin Silviu Sabau
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1678 RON
  • 1 EUR = 4.8738 RON
  • 1 HUF = 0.0134 RON