URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
28 Iulie 2010, 16:13

Universitatea şi-a întregit un campus, după ce a mai primit un teren de la administraţia locală

Universitatea şi-a întregit un campus, după ce a mai primit un teren de la administraţia locală În prezent, poarta de pe strada Universităţii nr. 4 este închisă, însă odată ce lucrările de modernizare ale clădirilor vor fi finalizate, aceasta îi va duce pe studenţi în al doilea campus mare al Universităţii
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Rectorul Universităţii orădene, Cornel Antal, a ţinut să le mulţumească tuturor consilierilor locali pentru că nu s-au opus propunerii de donare a terenului de pe strada Universităţii nr. 4, situat între campusul 2 al Universităţii, cel în care funcţionează facultăţile de Ştiinţe Socio-Umane şi de Istorie, Geografie şi Relaţii Internaţionale, şi campusul 3 de pe aceeaşi stradă, aflat în prezent în proces de modernizare.

Acesta din urmă, împreună cu clădirile construite pe el, a fost donat anul trecut de Consiliul Judeţean şi Consiliul Local, aici Universitatea pregătind viitorul sediu al Facultăţii de Arte Vizuale, care va trebui să părăsească Cetatea.

"Între cele două zone era această fâşie care le despărţea. Am insistat să o primim şi am primit-o", a declarat Antal miercuri, în cadrul unei conferinţe de presă.

Rectorul a mai precizat că suprafaţa primită acum are circa 4.000 de metri pătraţi şi conţine şi o clădire de două niveluri în stare bună.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON