URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
07 Septembrie 2015, 11:20

Poloiștii de la CSM Digi s-au calificat în turul II preliminar al Ligii Campionilor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Poloiștii campioni de la CSM Digi Oradea s-au calificat pentru turul II preliminar al Ligii Campionilor Europeni, după ce duminică, în ultima etapă a turneului grupei B din primul tur, desfășurat în Malta, s-au impus cu scorul de 18-11 în fața formației locale La Valletta.

CSM Digi Oradea a repurtat primul succes în noul sezon competițional, după ce partida a fost controlată de elevii lui Kalman Kadar, care s-au desprins la 9-3 după doar primele opt minute de joc.

Şi următoarele două sferturi au fost adjudecate de bihoreni la limită însă, cu 3-2, respectiv 4-3. În fine, sfertul al patrulea a aparținut amfitrionilor, tot la limită.

„Meciul împotriva echipei gazdă, La Valletta a fost unul pe care l-am controlat de la început până la sfârșit. Am deschis scorul încă din primul atac, distanțându-ne apoi încet, dar sigur, de maltezi. A fost un meci spectaculos, cu multe goluri, multe ratări și faze frumoase, adversarii încercând fără succes să se apropie de noi pe tabela de marcaj. Suntem fericiți că am reușit să ne calificăm mai departe din această grupă, care contrar așteptărilor, a fost o grupă destul de echilibrată”, a declarat, după joc Gheorghe Dunca, unul dintre jucătorii CSM-ului, dar și cel care se ocupă de imaginea echipei campioane a României la polo.

În jocul cu maltezii, marcatorii formației orădene au fost: Tiberiu Negrean, cu 4 goluri, Mihnea Chioveanu, cu 3 goluri, Ramiro Georgescu, Gheorghe Dunca, Vojislav Cupic și Mihnea Gheorghe, cu câte 2 goluri, Roland Szabo, Dusan Markovic și Antrei Crețu, cu câte un gol fiecare.

În cealaltă partidă a zilei, SM Verona a depășit pe KK Budva cu 11-6, astfel că în final, campioana României a ocupat locul II al grupei.


Clasamentul complet al turneului de la La Valletta:

1. SM Verona – 7 puncte
2. CSM Digi Oradea – 5 puncte
3. VK Budva – 4 puncte
4. La Valletta – 0 puncte

Primele trei clasate s-au calificat pentru turul secund al Ligii Campionilor, care se va desfășura în perioada 18-20 septembrie. Cel mai probabil Oradea va găzdui atunci o grupă a acestui tur, astfel că orădenii își vor putea vedea la lucru, acasă, favoriții.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON