URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
14 Septembrie 2025, 18:15

Serbările Memoriei din Apuseni, ediția a II-a: omagiu moților și rezistenței anticomuniste, cu muzică, dezbateri și bucate tradiționale

Serbările Memoriei din Apuseni, ediția a II-a: omagiu moților și rezistenței anticomuniste, cu muzică, dezbateri și bucate tradiționale (sursa foto: Facebook/Versantul Partizanilor din Apuseni)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Pe 20 și 21 septembrie, pe culmea Muncelului din comuna Mărgău (Cluj), va avea loc a doua ediție a evenimentului „Apuseni – Serbările Memoriei”, organizat de Asociația Clubul Monarhiștilor Clujeni, în parteneriat cu Administrația Parcului Natural Apuseni.

Manifestarea, desfășurată sub deviza „Connecting Memories, Creating Future”, este dedicată moților și muntelui, dar și memoriei grupului de rezistență anticomunistă condus de Teodor Șușman.

Programul evenimentului include: drumeția memorială „Calea Partizanilor din Apuseni” (sâmbătă, 20 septembrie, ora 10), singurul traseu tematic din România dedicat rezistenței anticomuniste; slujbe de pomenire pentru eroii luptei anticomuniste (în rit greco-catolic și ortodox); expoziția iconografică „Icoane ale rezistenței anticomuniste din Apuseni” semnată de artistul Mirela Ungureanu, cu lucrări așezate în pădure, acolo unde Teodor Șușman jr. și-a imaginat creațiile; muzică și foc de tabără cu trupa Semnal M, Raul Bochiș și grupul High Velocity; dezbaterea „Rezistență anticomunistă și nostalgii totalitariste în România de azi”, moderată de Cosmin Budeancă, cu istorici și oameni de cultură invitați; recitaluri de cântece moțești susținute de Nicolae Furdui-Iancu și Crai Nou, Răzvan Roșu și Glasul Moților, Ansamblul „Mărțișorul”, dar și tineri artiști din Apuseni.

De asemenea, participanții vor putea gusta bucate tradiționale – plăcinte moțești, balmuș și „ceaunul partizanilor”.

Invitat special al evenimentului va fi Alteța Sa Regală Principesa Sofia (a patra fiică a Regelui Mihai și a Reginei Ana), care va lua parte la drumeția memorială și la expoziția de icoane.

Evenimentul are și o dimensiune caritabilă: donațiile adunate vor sprijini reconstrucția Casei Memoriale Șușman, dedicată uneia dintre cele mai puternice familii de partizani din rezistența anticomunistă din Apuseni.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
3 Comentarii
Securitate l-a impiscat iar pe fiii sai i-a ars de vii
Potrivit documentelor Securităţii, Teodor Şuşman s-ar fi sinucis trăgându-şi un glonţ în cap la 15 decembrie 1951. Inves­tigaţiile arheologice ale CICCR au schimbat însă datele problemei. În urma cercetărilor criminaliştilor, reprezentanţii Parchetului Militar din Cluj au declarat că nici unul dintre cele şase gloanţe identificate nu ar fi provenit din arma lui Teodor Şuşman. Dintre fiii săi, Traian a fost arestat şi condamnat, Toader şi Avisalon au murit (potrivit documentelor Securităţii) arşi de vii într-o şură, căreia i s-a dat foc pentru a-i determina să se predea. Catrina Şuşman, soţia lui Teodor Şuşman, a murit „de inimă rea”, iar cei doi copii mai mici, Emilian şi Romulica, au ajuns cu domiciliu obligatoriu la sute de kilometri de satul natal.
Postat 15 Septembrie 2025, 08:14 de User anonimizat
Teodor Şuşman a fost o figură contestată de către adversarii săi, pentru că i-a executat pe o serie de colaboraţionişti, după instaurarea regimului comunist. Printre aceştia s-a numărat şi unchiul fostului premier, Emil Boc
https://romanialibera.ro/sport/atletism/teodor-susman-dreptatea-oamenilor-si-dreptatea-lui-dumnezeu-231267/
Postat 15 Septembrie 2025, 08:13 de User anonimizat
Circ și mici sub nume pompoase.
In aceste momente, astfel de manifestări au rolul de ac creste curentul suveranisto-extremist, evenimentele nu au nicio legatura cu comemorările- circ, bâlci, mici și icoane. Pe de alta parte, institutiile organizatoare impreuna cu edilii spala și cheltuie bani . In conștiinta participantilor nu va râmâne nimic care sa aiba legatura cu omagiul adus motilor si luptei anticomuniste, vor ramane doar burți pline de mici si bere și portofelele organizatorilor mai ticsite.
Postat 14 Septembrie 2025, 20:26 de PureStupidity
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON