URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
27 Decembrie 2023, 16:31

Șeful UPU-SMURD Bihor: a crescut cu 15% numărul prezentărilor la Urgențe de Crăciun

Șeful UPU-SMURD Bihor: a crescut cu 15% numărul prezentărilor la Urgențe de Crăciun foto arhivă BIHOREANUL
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

În cele trei zile ale sărbătorii de Crăciun din acest an, la Unitatea de Primire a Urgențelor din cadrul Spitalului Județean din Oradea s-au prezentat mai multe persoane care au suferit lovituri decât cele care au fost afectate de efectele excesului de alcool și mâncare.

„Spre deosebire de anii trecuți, când erau multe persoane cu probleme cauzate de excesul de alimentație și de alcool, anul acesta au fost categoric mai multe prezentări de persoane care au suferit diverse traumatisme, accidente rutiere, infecții respiratorii, stopuri cardiorespiratorii și agresiuni”, a declarat miercuri, pentru BIHOREANUL, dr. Hadian Borcea, șeful UPU-SMURD Bihor.

Potrivit acestuia, în zilele de 23, 24 și 25 decembrie, la UPU au ajuns 352 de persoane cu infecții respiratorii, 175 care au suferit traumatisme cauzate în general de căzături, 10 victime ale unor agresiuni și tot atâtea care au fost victime ale unor accidente rutiere.

„Numărul persoanelor care au exagerat cu consumul alimentar și de alcool a fost nerelevant în acest an, nici nu l-am mai cuprins în statistici”, a spus dr. Borcea.

Pe de altă parte, șeful UPU-SMURD Bihor a arătat că totalul prezentărilor la Urgențe a fost considerabil mai mare decât cel de anul trecut. „În total, în 23, 24 și 25 decembrie am avut 1.423 prezentări, cu 15% mai mult decât în același interval din luna decembrie a anului trecut. Ieri (n.r – 26 decembrie) am avut 416 urgențe”, arată dr. Borcea.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON