URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
09 Ianuarie 2013, 16:33

Razie pe şosele: sute de vitezomani şi imprudenţi au plătit scump greşelile din trafic

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Controlul declanşat marţi de poliţiştii rutieri împreună cu colegii lor de la Ordine Publică pe principalele artere din Bihor s-a lăsat cu amenzi usturătoare.

Acţiunea a durat 24 de ore şi a vizat prevenirea evenimentelor rutiere, dar şi sancţionarea şoferilor care comit infracţiuni şi contravenţii, se arată într-un comunicat de presă al Poliţiei Bihor, conform căruia au fost aplicate 258 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 47.540 lei, 8 şoferi au fost lăsaţi fără permisele de conducere care le-au fost reţinute în vederea suspendării, iar în alte 5 cazuri au fost ridicate certificatele de înmatriculare.

Cele mai multe sancţiuni au fost aplicate pentru depăşirea limitelor legale de viteză - 132 de şoferi plătind scump beţia volanului.

Poliţiştii au mai sancţionat 125 alte abateri, din care 6 pentru traversări neregulamentare, 17 pentru punerea în circulaţie a unor autovehicule care prezentau defecţiuni tehnice şi alte 2 pentru depăşiri neregulamentare.

În cadrul aceleiaşi acţiuni, poliţiştii au oprit pe Bulevardul Ştefan cel Mare un orădean care conducea o maşină cu numere false de înmatriculare, iar pe strada Nufărului un alt bihorean, care conducea o maşină neînmatriculată, ambilor fiindu-le întocmite dosare penale.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
5 Comentarii
'va-n guritza
ce-aveti ma boilor cu blestemele ? o sa am grija sa va blestem la fel si pe voi, ma ciucase, chiriloiule, shimai si altii ca voi ! da de data asta o sa merg sa blestem in biserica !
Postat 10 Ianuarie 2013, 14:48 de blue
jenantii PZmamii voastre :D
CENZURAT
Postat 10 Ianuarie 2013, 00:57 de jabalaba
Aveti f.f.f. multe de facut
Fac si ei foarte rar ceea ce ar trebui sa faca zilnic. Pt. asta ii platim, sau nu ??? O fac atat de rar incat atunci cand o fac este o minune si apare stirea in ziar. Bravos, somn usor.
Postat 09 Ianuarie 2013, 20:22 de Ionica
retardatii
CENZURAT
Postat 09 Ianuarie 2013, 19:36 de gogu
Au ieșit creierului netede
Au ieșit cretinoizii cu cashcheta la vânat spagutze... Cum naiba au ajuns specimene de acest gen in poliția Bihor, care la acest moment este o Famiglie mafiota, unu mai prost ca altu, neamuri peste neamuri. In special mutrele celor de la poliția rutieră impresionează, este generația Cighid...
Postat 09 Ianuarie 2013, 17:11 de Auto mobilat
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON