URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
25 Ianuarie 2012, 15:39

Premieră naţională: Clinica Ingolstadt e afiliată Universităţii din Oradea

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

După ce de ani buni a existat o colaborare strânsă între Facultatea de Medicină şi Farmacie a Universităţii din Oradea şi clinica din Ingolstadt, Germania, în sensul că unele cadre didactice şi studenţi au beneficiat de burse de pregătire la spitalul nemţesc, această colaborare s-a oficializat acum.

"În premieră naţională s-a acordat statutul de spital clinic al Universităţii din Oradea pentru Spitalul din Ingolstadt. Era nevoie de aprobările Ministerului Educaţiei şi Ministerului Sănătăţii şi le-am obţinut", a declarat, miercuri, într-o conferinţă de presă, rectorul Cornel Antal, precizând că nicio altă universitate din România nu are afiliat un spital din străinătate.

Astfel, studenţii de la FMF Oradea vor putea merge în stagii de practică la Ingolstadt, doritorii având, însă, obligaţia de a cunoaşte limba germană.

De aproximativ 15 ani, FMF şi clinica din Ingolstadt fac schimburi de studenţi şi de cadre didactice. Potrivit decanului FMF, acest parteneriat "s-a concretizat prin creşterea calităţii educaţiei medicale oferite de Universitatea din Oradea", după cum a argumentat Gheorghe Bumbu în cererea către Senatul Universităţii de a face demersurile necesare pentru afiliere.

După cum se ştie, clinica nemţească este, totodată, noul loc de muncă al soţiei rectorului, Liana Antal, care a plecat din Oradea după ce a fost înlăturată de la conducerea Maternităţii.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
3 Comentarii
fiecare sa ajunga la locul lui
Dragi studenti medicinisti oradeni, va dorim wilkommen si bun venit la spital la Ingolstadt. Si acum puneti mana pe targa si luati pacientii, ca la noi nu este nevoie de "pacienti Lazarescu" la fel cum erau la Maternitatea Oradea pana anul trecut! Si nu va jenati de doamna Antal care lucreaza ca infirmiera in holul spitalului. A scos punctajul corect pentru acest loc de munca atunci cand a venit cu delegatie de la Universitatea Oradea.
Postat 26 Ianuarie 2012, 18:42 de doktor Fritz vonAudi
:)
tot timpul a fost nevoie de infirmieri aici la Ingolstadt ...iar daca au diploma de medic , cu atat mai bine :))
Postat 26 Ianuarie 2012, 14:27 de muiebasescu
clinica
afilierea se datoreaza acestei mari specialiste antal si a sotului ei este o obraznicire sa pui laolalta cele doua nume de universitati se vede din avion interesele universitatii de a fi cat mai obedienti actualului rector daca sunt asa grozavi ce au facut pana acum este o rusine sa manipulezi atata lume stim care sete valoarea fac de medicina din oradea toti frustatii toti care nu erau in stre sa si croiasca un drum propriu din cauza incompetentei este o rusin aceasta facultate
Postat 26 Ianuarie 2012, 09:40 de rodica
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON