URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 07 DECEMBRIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Vai, ce tragedie! O firmă din Oradea a blocat programul Casa Verde, lansat cu mult tam-tam și foarte târziu de geniile din Ministerul Mediului. De fapt, firma în cauză n-a făcut decât să ceară să se respecte legea. Or, ea fusese exclusă din lista instalatorilor validați de Administrația Fondului de Mediu, pentru că slujbașii de la Stat nu au respectat procedura, așa că patronii au deschis proces...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
La fel cum mă uimește agresivitatea multor atei față de creștini, revărsată de pildă față de cei ortodocși de fiecare dată când calendarul arată câte-o Sfântă Paraschivă - când, culmea, cei dintâi îi acuză pe cei din urmă nu doar de înapoiere, ci și de intoleranță! -, nu înțeleg răutatea celor care „colindă” rechizitorii la adresa tuturor autorităților care „sparg bugetele” decorând artere, piețe și clădiri ori organizând târguri de Crăciun.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre proiectul de realizare a unei rețele de tram-tren în Oradea și Zona Metropolitană, cu 200 milioane de euro?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Realizarea Unirii la 1 Decembrie 1918 nu a însemnat automat că, din 2 decembrie, s-a realizat și o unificare a dreptului și a instituțiilor din Ardeal cu cele din Vechiul Regat. În realitate, procedura de unificare legislativă a fost una extrem de anevoioasă, pentru că sistemele de drept românesc și austriac sau austro-ungar erau foarte diferite, aproape incompatibile sub anumite aspecte, mai ales de procedură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Fumatul este un viciu care produce numeroase boli şi decese, fiind considerat în ţările dezvoltate principala cauză a bolilor prevenibile şi a morţii premature. Numai în SUA apar în fiecare an peste un milion de noi fumători din rândul copiilor şi adolescenţilor. Majoritatea fumătorilor au mari dificultăţi în a renunţa la fumat...
25 Septembrie 2023, 20:10

Pregătesc şantierul. Săpăturile în deal pentru construcţia parcării de la Spitalul Judeţean Oradea vor începe săptămâna viitoare (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Săpăturile în deal pentru construirea parcării supraetajate de la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă din Oradea vor începe săptămâna viitoare.

Pregătesc rezerva de apă

Săptămâna aceasta, constructorii vor racorda la reţea bazinul de mare capacitate cu rezerva de apă a spitalului, în caz de incendiu. Vechiul bazin, cu o capacitate de 15 mc, va fi scos din funcţiune şi urmează să fie demolat, pentru că este situat pe amplasamentul viitoarei parcări.

„Ordinul de începere a lucrărilor la parcare va fi dat, cel mai probabil, săptămâna viitoare. Constructorii au adus pe amplasament noul bazin cu rezerva de apă a spitalului, iar până la sfârşitul săptămânii vor finaliza racordarea acestuia la reţea şi vor face împreună cu pompierii probele de funcţionare", a explicat pentru BIHOREANUL șeful Direcţiei Patrimoniu Imobiliar din cadrul Primăriei, Lucian Popa.

Lucrările efective la viitoarea parcare vor începe ulterior, în cursul săptămânii viitoare.

Lucrări în paralel

Potrivit calendarului stabilit cu constructorul, până la finalul lunii septembrie, la faţa locului va fi adus utilajul care va săpa viitorii piloţi foraţi pentru fundaţia viitoarei parcări. „Constructorul şi-a propus ca până la sfârşitul lui octombrie, cel târziu până în prima parte a lunii noiembrie, să termine de amplasat toţi piloţii foraţi, inclusiv cei ai viitorului ambulatoriu al Spitalului Judeţean aflat în construire", a explicat directorul Lucian Popa.

Conform programării, în circa o lună şi jumătate, înainte de instalarea frigului, firma va avea de săpat 177 de piloţi foraţi pentru viitoarea parcare şi 460 de piloţi foraţi pentru viitorul ambulatoriu al spitalului.

„Ambele lucrări au un termen de execuţie de 18 luni. Acestea vor trebui corelate pentru că parcarea şi ambulatoriul vor fi legate între ele printr-o pasarelă (foto jos) şi trebuie să fie la acelaşi nivel", a spus Popa.

Intenţia constructorului este ca, până la finalul acestui an, să finalizeze radierul viitoarei construcţii, astfel încât, în primăvara anului viitor, când vremea va permite, să poată începe construirea efectivă a parcării.

O parcare aşteptată...

Lucrările de construire a parcării de la Spitalul Judeţean, în valoare de circa 48 milioane lei, au fost atribuite asocierii formate din firmele Drum Asfalt (n.r. din grupul Selina) şi Grup Construcţii Est care are ca subcontractanţi firmele ALSERO Impex, Ergocon, Precon Transilvania, Ritmoteh, NPROADV şi Drumuri Bihor.

Constructorii şi-au adjudecat lucrarea în cadrul unei licitaţii cu cinci participanţi, după ce iniţial au contestat procedura de adjudecare a lucrărilor.

Contestaţia a dus la amânarea demarării lucrărilor din luna iunie până în toamnă, în condiţiile în care municipalitatea îşi dorea darea în folosinţă a parcării la finalul anului viitor.

După cum BIHOREANUL a mai scris, viitoarea parcare va fi amplasată pe aliniamentul străzii Gheorghe Doja, la intersecţia cu strada Salvării, în unul dintre cele mai aglomerate locuri din oraş.

Prin această investiţie vor fi amenajate 516 locuri de parcare, dintre care 21 destinate persoanelor cu dizabilităţi şi 10 rezervate autovehiculelor electrice sau hibrid.

Accesul în construcţia cu cinci niveluri (S + P + 2E + Terasă) se va face dinspre strada Gheorghe Doja.

La parterul clădirii vor funcţiona două spaţii comerciale, la etajul trei va fi construită o pasarelă care va face legătura cu viitorul ambulatoriu, iar pe terasă vor fi montate 702 panouri fotovoltaice cu o putere maximă de 315 kW.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
Spor la munca!
dintre toate lucrarile facute de primarie in ultimii ani de asta ma bucur cel mai mult... este fff greu sa gasesti un loc de parcare acolo.. iar zona e foarte urita si neingrijita
Postat 26 Septembrie 2023, 08:29 de TanarSiNelinistit
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.6029 RON
  • 1 EUR = 4.9681 RON
  • 1 HUF = 0.0131 RON