URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
09 Februarie 2022, 21:00

Plimbări pe "calea soţilor", tururi ghidate şi o seară de dans, la Oradea, în Săptămâna Căsătoriei

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Cuplurile orădene căsătorite sau care doresc să-şi întemeieze o familie sunt invitate săptămâna viitoare la mai multe activităţi organizate de Episcopia Romano-Catolică, cu prijelul Săptămânii Căsătoriei. Între acestea se numără şi o plimbare pe Calea soţilor, în grădina Palatului Baroc.

Detaliile despre evenimentele de săptămâna viitoare au fost prezentate, miercuri, de episcopul romano - catolic Böcskei László şi de Kovács Katalin, o orădeancă din cadrul parohiei care s-a ocupat, împreună cu soţul său, de organizarea activităţilor.

Pe tot parcursul săptămânii viitoare, perechile orădene vor putea vizita grădina Palatului Baroc, unde, la fel ca anul trecut, va fi amenajat un traseu cu 16 zone de oprire, în fiecare dintre ele fiind amplasate pancarte pe care sunt scrise - în limbile română şi maghiară - teme de meditaţie cu privire la diferitele etape din viaţa îndrăgostiţilor, de la prima întâlnire, la decizia întemeierii unei familii, până la sfârşitul vieţii de cuplu, când unul dintre ei rămâne singur.

"Cuplurile tinere trebuie să conştientizeze faptul că o relaţie de iubire nu este ceva pe termen scurt, ea trebuie întreţinută peste ani. Săptămâna căsătoriei este un bun prilej pentru aprofundarea relaţiei de iubire dintre cei doi soţi sau viitori soţi", a spus episcopul.

Un alt eveniment pregătit de Episcopie este un tur ghidat prin sălile expoziţionale. "În timpul traseului prin palat, vor afla că există multe conexiuni între exponate şi simbolistica relaţiei de iubire. La final, cuplurile vor fi poftite de organizatori la un pahar de ceai sau cafea", a mai explicat Böcskei.

Tururile ghidate se vor ţine luni, între orele 10 şi 18. În cazul în care vor fi mulţi doritori, acestea vor putea continua şi în următoarele zile.

Apoi, vineri, de la ora 18, cuplurile sunt invitate la o seară dansantă, intitulată "Eu aş dori să dansez cu tine". "Perechile vor fi coordonate de o familie care lucrează în domeniul dansului. Pentru că trebuie să respectăm regulile impuse în timpul pandemiei numărul participanţilor va fi limitat, intrarea fiind pe bază de invitaţie", a explicat Kovács Katalin.

Cei care doresc să ia parte la tururile ghidate sau seara dansantă trebuie să sune la numărul de telefon 0757-061.859.

Săptămâna Căsătoriei este marcată anual, în preajma zilei de 14 februarie, de Valentine's Day, din 2010, la iniţiativa prelaţilor care au participat la Conferinţa Episcopilor Catolici din SUA, care şi-au dorit o campanie mondială pentru consolidarea căsătoriei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
frumoasa treaba
toate cultele astea crestine din Oradea, de la ortodocsi la catolici si protestanti, chiar fac treaba buna cu drag pentru societate. Cand televizorul si internetul promoveaza "beneficii" fara responsabilitati, e mare lucru ca cineva sa ridice capul si sa zica adevarul!
Postat 10 Februarie 2022, 01:35 de unu
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON