URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
10 Septembrie 2013, 18:18

Peste 400 de oameni rămân fără locuri de muncă în septembrie. Majoritatea sunt angajaţi ai CET!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Inspectoratul Teritorial de Muncă Bihor a anunţat că în luna august au fost înregistrate 3 notificări cu privire la intenţia de concediere colectivă.

"Notificările se referă la intenţia de concediere colectivă pe parcursul perioadei august -septembrie 2013 a unui număr estimativ de 415 salariaţi din cadrul unor societăţi comerciale care activează în domeniul industriei energetice, domeniul bancar şi regie autonomă naţională", arată comunicatul.

Marea majoritate dintre cei concediaţi, 393 la număr, sunt angajaţi ai Electrocentrale, 14 sunt ai Romsilva, iar alte 8 persoane sunt de la sucursalele din Oradea şi Marghita ale Nextebanc.

Aşa cum BIHOREANUL a mai scris, disponibilizările la Electrocentrale survin după ce compania a acumulat datorii istorice la furnizori. De altfel, ca urmare a situaţiei financiare fără precedent, firma a şi intrat în insolveţă.

Începând din 1 septembrie, ca urmare a faptului că Electrocentrale şi-a pierdut anul trecut licenţa de operare pe serviciile de transport şi distribuţie a agentului termic, municipalitatea a încredinţat aceste activităţi unei firme nou înfiinţate: Termoficare Oradea.

Citiţi pe această temă şi articolul "CET-ul riscă falimentul! Electrocentrale pregăteşte scumpiri şi disponibilizări"

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
Inchideti CET-ul!
In Arad oamenii se deconecteaza ilegal de la termoficare deoarece procedura legala este de 4 ori mai scumpa ca amenda. Un exemplu de urmat. Mai multe aici: www.gandul.info/stiri/aproape-toate-deconectarile-de-la-reteaua-de-termoficare-a-aradului-se-fac-ilegal-fiind-mai-ieftin-11314722
Postat 11 Septembrie 2013, 21:21 de satul de subventii
?!
Cati taiau frunza la caini (de fapt slugareau pe banii nostri la gligor, bolovan, etc), daca se poate si cu 400 mai putin...
Postat 11 Septembrie 2013, 06:09 de .
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON