URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
14 Octombrie 2022, 19:53

Oradea Festifall a început cu personaje magice. Ce găsiți în centrul orașului (FOTO/VIDEO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Oradea FestiFall, unul dintre cele mai aşteptate evenimente ale anului, a debutat vineri cu mai multe spectacole stradale în centrul oraşului, care i-au încântat pe trecători. Toboşari în costume argintii și strălucitoare, alături de fluturi uriași dintr-o grădină magică, au atras privirile și au dat startul petrecerii, trecând prin Piaţa Unirii, Piaţa Ferdinand şi pe strada Vasile Alecsandri. 

Cum și vremea a fost însorită, sute de orădeni şi vizitatori s-au adunat vineri după amiaza în zona centrală, unde s-au bucurat de artiştii stradali şi s-au oprit la standurile din Piaţa Ferdinand pentru a-şi cumpăra diverse delicatese.

Preferaţii copiilor

Spectacolele de artă stradală au început în jurul orei 17, când un grup de cinci toboşari îmbrăcaţi în straie argintii, pline de beculeţe, i-au provocat pe trecători la dans. Zeci de părinţi şi copii i-au urmat apoi pe „Light drummers” pe traseul lor – din Piaţa Ferdinand până în Piaţa Unirii –, mulţi dintre imortalizând cu telefoanele mobile spectacolul personajelor care au avut în premieră în Oradea.

Cei mai încântaţi au fost copiii care au râs şi dansat alături de toboşari. "Sunt cele mai strălucitoare fiinţe pe care le-am văzut vreodată!", i-a spus o fetiţă mamei sale.

Un alt spectacol a fost oferit de fluturi uriaşi, pe picioroange, care au dansat în jurul toboşarilor, în Piaţa Unirii, lângă scenă, timp de circa 30 de minute. Spectacolul a fost oferit de trupa „Fairy garden”. 

În apropierea scenei au fost amplasate şi două instalaţii electrice numite "Talking heads", adică două capete imense, pline de beculeţe care luminează în diverse feluri, pentru a exprima diferite emoţii.

De toate pentru toţi

Pentru prima dată, zona în care se vinde mâncare a fost amplasată în Piaţa Ferdinand, de unde pofticioșii îşi pot cumpăra tot felul de preparate specifice gastronomiei internaţionale, precum şi unele tradiţionale din Bihor.

De pildă, o porţie de cartofi cu brânză costă 10 lei, un wrap cu pui 25 de lei, iar preţul unui burger porneşte de la 35 de lei. Vizitatorii mai pot găsi tradiţionalul kurtos kalacs la 20 de lei bucata, dar şi tornado chips, adică o porţie de rondele de cartofi prăjiţi, cu 10 lei. 

În ce priveşte băuturile răcoritoare, petrecăreții pot cumpăra bere artizanală de la Bers Nova cu 12 de lei paharul, un pahar de vin alb la 15 lei sau un smoothie cu diverse arome la 15 lei.

„Mă bucur că au mutat zona de mâncare aici. E mai aerisit şi chiar arată foarte bine", a spus Daria, o tânără din Oradea, reporterului BIHOREANULUI

Pentru această ediţie, organizatorii au decis să închidă circulaţia rutieră pe Podul Sfântul Ladislau, astfel încât participanţii să se poată deplasa liberi între cele trei zone ale festivalului. Vineri, circulaţia s-a închis în jurul orei 19. 

Oradea FestiFall continuă sâmbătă și duminică. În program sunt multe spectacole stradale, concerte și activități pentru copii. Evenimentul este organizat de Asociaţia pentru promovarea turismului din Oradea şi regiune (Visit Oradea) şi Primăria Municipiului Oradea.

Nu parcați aiurea!

Primăria Oradea a făcut vineri un apel către orădeni, îndemându-i să evite folosirea mașinilor personale pentru a ajunge în zona festivalului, dar spunându-le totodată celor care decid să o facă să-și lase autoturismele în parcările subterane și supraterane din centru (de pe strada Independenței sau cea de pe Barițiu).

Sunt atenționați și cei care ar fi tentați să parcheze ilegal pe partea carosabilă. „Pe toată perioada desfășurării evenimentelor, se va acționa cu autospecialele destinate ridicării autovehiculelor staționate neregulamentar, puse la dispoziție de către Direcția Patrimoniu Imobiliar din cadrul Primăriei Oradea, acestea fiind ridicate și depozitate pe str. Academiei, nr. 3”, a transmis Primăria. 


PROGRAMUL FESTIFALL 2022: 
VINERI, 16:00-23:00
SÂMBĂTĂ-DUMINICĂ, 10:00-23:00

Vineri, 14 octombrie

16:00  Deschidere Oradea FestiFall 2022 - Piaţa Ferdinand
16:00 -23:00  Food & drink zone - Piaţa Ferdinand
16:00-20:00  Activităţi copii- Piata Ferdinand
16:00-19:00  Activităţi educaţionale -Piaţa Unirii
16:00 - 20:00  Live Dj Set - Dinsubsol x FestiFall -Piaţa Ferdinand, secondary stage
17:00-17:40  Spectacol de acrobaţie – Nightingale -Piata Ferdinand
17:00-17:45  Spectacol artişti stradali - Fairy Garden- str. Alecsandri
17:00-17:45  Spectacol artişti stradali - Light Drummers- Piaţa Ferdinand
18:30-19:30  Concert Mustang - Piaţa Unirii
19:15-20:00  Spectacol artişti stradali - Fairy Garden - str. V.Alecsandri
19:15-20:00  Spectacol artişti stradali - Light Drummers- Piaţa Ferdinand
20:00-20:45  Concert Florian Rus - Piaţa Unirii
20:50- 21:30  Giant Gentleman- spectacol stradal- str. V.Alecsandri
20:50- 21:30  Giant Gentleman- spectacol stradal -Piaţa Ferdinand
21:00-21:40   Concert INNA - Piaţa Unirii

Sâmbătă, 15 octombrie

10:00 -23:00   Food & drink zone - Piaţa Ferdinand
10:00- 20:00   Activitaţi educaţionale- Piaţa Unirii
13:00-20:00    Activităţi copii - Piaţa Ferdinand
13:30-14:00    Spectacol artişti stradali - Fairy Garden    str. V. Alecsandri

14:00-16:00    Universitatea si LPS-ul în mişcare- Piata Unirii
14:00-20:00    Live Dj Set - Dinsubsol x FestiFall- Piaţa Ferdinand, secondary stage
15:30- 16:00   Spectacol artişti stradali - Light Drummers - Piaţa Ferdinand
17:00-17:40    Spectacol de acrobaţie – Nightingale- Piaţa Ferdinand
17:30-18:30    Spectacol artişti stradali - Fairy Garden    str. V. Alecsandri
17:30-18:30    Spectacol artişti stradali - Light Drummers -Piaţa Ferdinand
18:00-18:40    Concert EmStreetBand  - Piaţa Unirii
19:30 -20:00   Spectacol artişti stradali - Fairy Garden    str. V. Alecsandri
19:30 -20:00   Spectacol artişti stradali - Light Drummers -Piaţa Ferdinand
20:00-20:45    Concert Dj Project - Piaţa Unirii
20:50- 21:30   Giant Gentleman- spectacol stradal- str. V. Alecsandri
20:50- 21:30   Giant Gentleman- spectacol stradal- Piaţa Ferdinand
21:00- 22:00   Concert Şuie Paparude  - Piaţa Unirii

Duminică, 16 octombrie

10:00 -23:00   Food & drink zone - Piaţa Ferdinand
10:00- 20:00   Activităţi educaţionale - Piaţa Unirii
13:00-20:00    Activităţi copii - Piaţa Ferdinand
13:30-14:00    Spectacol artişti stradali - Fairy Garden    str. Vasile Alecsandri
14:00-16:00    Kangoo Jumps- Piata Unirii
14:00-20:00    Live Dj Set - Dinsubsol x FestiFall- Piata Ferdinand, secondary stage
15:30- 16:00   Spectacol artişti stradali - Light Drummers- Piaţa Ferdinand
17:00-17:40    Spectacol de acrobaţie – Nightingale- Piaţa Ferdinand
17:30-18:30    Spectacol artişti stradali - Fairy Garden    str. Vasile Alecsandri
17:30-18:30    Spectacol artişti stradali - Light Drummers- Piaţa Ferdinand
18:00-18:40    Concert Soul Serenade   - str. Vasile Alecsandri
19:00 - 20:45  Concert - Fraţii Jdieri  - Piaţa Unirii

19:30 -20:00   Spectacol artişti stradali - Fairy Garden    str. Vasile Alecsandri
19:30 -20:00   Spectacol artişti stradali - Light Drummers- Piaţa Ferdinand
20:00-20:45    Concert Killa Fonic - Piaţa Unirii
20:50- 21:30   Giant Gentleman- spectacol stradal- str. Vasile Alecsandri
20:50- 21:30   Giant Gentleman- spectacol stradal -Piaţa Ferdinand
21:00- 22:00   Concert Carla's Dreams - Piaţa Unirii
22:00              Spectacol artificii - Piaţa Unirii

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON