URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
11 Iunie 2021, 13:42

Ne enervează: Vandalii care strică parcurile din Oradea (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Locul de joacă din parcul aflat în apropierea ştrandului Ioşia din Oradea a fost vandalizat zilele trecute. O mamă care își duce copiii adesea în zonă a descoperit miercuri dimineață că leagănele au fost legate cu panglici sau de lanțuri, iar celelalte spații de joacă murdărite 

Situaţia a fost sesizată BIHOREANULUI chiar de orădeanca în cauză, care a ajuns în parc miercuri, în jurul orei 10. "Să le fie ruşine celor ce au făcut asta. Cel mai probabil au distrus locul noaptea", a spus Brigitta Selegean.

În imaginile trimise de cititoare se vede că cel mai mult au avut de suferit leagănele. Lanţurile acestora au fost încâlcite, iar altele au fost legate cu panglici colorate, astfel încât copii să nu le mai poată folosi.

Celelalte zone ale spaţiului de joacă au fost murdărite cu nisip sau cu gunoaie aruncate la întâmplate. 

După ce a făcut fotografii, orădeanca a dezlegat legăturile din jurul leagănurilor, iar apoi a strâns gunoaiele. În aceeaşi zi "a şi fost trimis cineva şi a curăţat", a mai spus ea.

Făptaşii n-au fost prinşi, dar cert e că aceștia sunt certaţi cu bunul simţ şi cu respectul faţă de semenii lor...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
3 Comentarii
Politia vegheste...
In zona se aduna seara de seara cete de giboni care desprind bancile din suruburile de fixare si le muta dupa plac, sa poata sta gramada, distrug cosurile de gunoi, vandalizeaza locurile de joaca, consuma alcool si alte substante, lasandu-si sticlele pe banca. Doar Politia locala nu-i vede. Echipajul din Iosia o freaca pe la benzinarie, terase sau casele de pariuri, pe-o mana cu baietii de cartier. Nu aude nici motociclistii care trag liniute pe Cazaban, nici pilotii ratati cu tobe sparte care se sparg in figuri turandu-si motoarele aiurea. Trec nepasatori pe langa trotuarul ocupat complet de dube parcate in spatele magazinului Best (fostul bar Cristal), care obliga trecatorii sa mearga pe sosea. Nu vad nici ceata de oameni ai strazii care trag intr-una aurolac din punga, in timp ce toarna pe plozi, pe care apoi ii poarta dupa ei, asigurandu-le o educatie adecvata. Si etc... Meserie grea asta de politist in Iosia. Platiti fix degeaba. Dar cui ii pasa? Primaria are de pus borduri si porfir in centru pt. musafiri. Ce conteaza care e calitatea vietii locuitorilor orasului? Aia trebuie doar sa plateasca birurile.
Postat 12 Iunie 2021, 00:09 de Musti
asta nu e vandalism
e politica de protectie publica impotriva cuOvidiului. Nu pui mana unde a pus copilu vecinului, nu iei hepatita, lol. In afara glumelor, subscriu la ce a zis nihil, rusinica!
Postat 11 Iunie 2021, 18:00 de unu
dap
e perioada de sfarsit de scoala pt liceeni si se imbata apoi se distreaza in felul acesta. oricine a fost sa-i fie rusine, in zilele noastre poti face si altceva nu-i musai sa deteriorezi proprietatea publica.
Postat 11 Iunie 2021, 15:38 de nihil
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON