URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
24 August 2022, 13:10

Minifotbal: AEK Oradea merge la EMF Champions League cu gândul la titlu

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

AEK Oradea, vicecampioana națională a anului trecut la minifotbal, și-a întărit lotul cu patru internaționali, în preajma debutului EMF Champions League. Competiția va avea loc între 31 august – 4 septembrie la Herceg Novi în Muntenegru și reunește la start cele mai bune 24 de echipe din Europa.

Noile achiziții ale AEK sunt: Mircea Popa, Andrei Nemițanu, Andrei Apostol și Sabin Dîrstaru.

Alături de cei patru internaționali, lotul formației orădene este compus din Răzvan Egri, Paul Lucaci – portari; Bogdan Mintaș, Adrian Călugăreanu, Marius Balogh, Andrei Ferik, Cristian Andor, Ionuț Furtună, Sergiu Matei și Adrian Iova.

Managerul AEK Oradea, Spyridon Baltsavias, promototul minifotbalului în plan local, consideră că echipa este puternică și pregătită pentru confruntarea europeană intercluburi și, cu un pic de șansă, ar putea face o figură frumoasă, țintind chiar titlul pus în joc.

„Mergem în Muntenegru cu un lot în care se regăsesc 8 internaționali și ne dorim să aducem trofeul la Oradea. Sunt încrezător că putem reuși ce ne-am propus. Ne dorim și un dram de noroc, având în vedere că ultimele finale le-am pierdut la loteria penalty-urilor”, a declarat Baltsavias.

La ediția de anul trecut de la Rimini (Italia), AEK Oradea a devenit vicecampioană continentală pierzând finala la loviturile de departajare, în același mod ratând și titlul național de la ediția precedentă a campionatului.

În această perioadă, AEK a susținut mai multe jocuri de pregătire în compania echipelor bune ale Bihorului.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON