URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
18 Ianuarie 2012, 17:31

Liderul sindical al Universităţii, primul candidat înscris oficial în cursa pentru noul rector

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Cu două zile înainte de termenul limită pentru depunerea candidaturilor pentru funcţia de rector, liderul sindicatului Corpul Profesional Universitar, Gheorghe Ionescu, şi-a depus candidatura. Până acum, el este singurul pretendent la un mandat de rector, însă termenul limită este vineri, ora 15.

"Miercuri, domnul Constantin Gheorghe Ionescu şi-a depus candidatura pentru funcţia de rector, fiind singura candidatură depusă", a declarat purtătorul de cuvânt al Universităţii, Olimpia Popoviciu.

După cum a declarat BIHOREANULUI când s-a deschis perioada de depuneri a candidaturilor, dacă va ajunge rector, Ionescu vrea să demonstreze mai multă transparenţă în exercitatea funcţiei decât actualul ei ocupant, Cornel Antal, să stimuleze profesionalismul cadrelor didactice şi să sprijine universitarii tineri.

Alături de Ionescu, pentru funcţia de rector şi-a mai arătat interesul actualul rector. Antal nu a spus pe şleau, însă, dacă poate sau nu candida, dat fiind că a acumulat deja peste patru ani de mandat, iar printr-un nou mandat ar fi rector vreme de opt ani şi şapte luni. Asta în condiţiile în care legea interzice oricărei persoane să ocupe funcţia de rector mai mult de opt ani.

În cazul în care Antal nu se va înscrie în cursa pentru noul rector, cel mai probabil o va face decanul Facultăţii de Inginerie Managerială şi Tehnologică, Constantin Bungău. Acesta n-a declarat, încă, nimic privind obiectivele sale, dacă va fi ales rector.

Alegerile pentru noul rector al Universităţii din Oradea vor avea loc pe 8 februarie.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
7 Comentarii
compeltare Felea
sa nu uitam si procedurile facute in dorul lelii, in temeiul unui asa zis management al calitatii! Pagini intregi scrise de dragul de-a fi scrise de niste functionari mediocri intelectual, fara cap si fara coada si mai ales fara sa urmareasca scopul final: acela de a imbunatati calitatea sistemului de invatamant.
Postat 19 Ianuarie 2012, 10:54 de Lucica
felea
acuma nici Felea nu e usa de biserica, sa fim cinstiti. doar gestionarea defectuoasa a unor proiecte care a dus la pierderi de multe milioane din partea universitatii, afacerea cu doctoratele unde-si angajeaza slugi pentru activitatile sale in schimbul titlului de doctor. asta ca sa echilibram balanta.
Postat 19 Ianuarie 2012, 10:29 de ioan si nu ion
@ioan si nu ion
are el 90-95... la IQ...
Postat 19 Ianuarie 2012, 09:21 de sorbonel
MALEFICUL
Nu pot sa inteleg cum un asemenea porc are tapeul sa candideze la functia de Rector si sa denigreze pe domnul prof. FELEA,avand in vedere faptul ca nu are competentele profesionale si moralitatea necesara nici macar pentru a fi cadru didactic. Este un impostor si un om bolnav psihic impreuna cu plagiatoarea lui fiind amandoi securisti facand politie politica,cereti referinte de la locurile lor de munca anterioare daca nu va este inca clar cu cine aveti de-a face si cat rau au putut face Universitatii din Oradea.Au promovat numai prin fals minciuna si santaj.
Postat 19 Ianuarie 2012, 08:36 de Constanta POPESCU
locul 2
a propos, dom\'le. stiti ca la noi la tara, cand nana floare vede un bastan de-asta cu functie si mai ales pe la 250 de kg, zice ca s-a ingrasat pe banii boborului si de multa munca. si in ferma animalelor, porcu al\' mai gras se voia sef. deci, ar fi bine, si pentru sanatate, sa ajungeti pe la 90 kg, 95.
Postat 18 Ianuarie 2012, 20:34 de ioan si nu ion
locul 2
trebuie sa-l urmariti pe ionescu. va fi pentru prima data in istoria de 15 miliarde de ani a universului, cand cineva care va candida singur, va iesi pe locul doi!
Postat 18 Ianuarie 2012, 20:32 de ioan si nu ion
om rar
Ionescu este un om rar... rar intalnesti un om asa de prost... vai de capul tuturor daca acest individ cu IQ negativ... stiti si voi...
Postat 18 Ianuarie 2012, 18:13 de sorbonel
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON