URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
23 Decembrie 2024, 11:45

Klaus Iohannis l-a desemnat încă o dată pe Marcel Ciolacu premier. „Nu va fi un mandat ușor” (VIDEO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Președintele Klaus Iohannis l-a desemnat, luni, pe Marcel Ciolacu într-un nou mandat pentru funcția de premier. Anunțul a venit după ce Parlamentul a desemnat președinții celor două camere.

„Astăzi deja în Parlament s-a verificat această majoritate și este certă. Coaliția pro-europeană mi-a propus un candidat pe care am decis să îl accept. În consecință, desemnez pentru poziția de prim-ministru al Guvernului României pe dl Marcel Ciolacu”, a spus Iohannis.

Acesta a dorit mult succes „noii colaiții”, spunând că este „o coaliție pro-europeană, pro-România, care are toate șansele să continue parcursul foarte bun al României”.

„Cred că vor face față foarte bine problemelor cu care acum în mod cert ne confruntăm - construirea bugetului și stabilirea calendarului pentru alegerile prezidențiale”, a spus Iohannis.

Invitat să ia cuvântul, Marcel Ciolacu a spus că mandatul primit îl onorează și obligă.

„Trăim vremuri complicate, dar eu cred că am învățat cu toții din greșelile trecutului. Sper ca alături de colegii mei din coaliție să găsim cele mai bune soluții pentru a trece cu bine peste provocările pe care le avem în față. Sunt conștient de faptul că nu va fi un mandat ușor. Esențial este ca acest Guvern să restabilească încrederea investitorilor și să asigure un climat predictibil pentru mediul de afaceri. Trebuie să accelerăm reformele cuprinse în PNRR, pentru a reduce cheltuielile bugetare, iar orice surplus să-l ducem la investiții, ca până acum. România ne-a transmis un mesaj clar: românii au nevoie de stabilitate, predictibilitate, reforme și securitate și de un guvern care să acționeze punând pe primul plan interesul național”, a spus Ciolacu.

După cum se știe, noul Guvern va avea 16 ministere, dintre care 8 vor fi la PSD, 6 la PNL și 2 la UDMR.

Ministerele PSD:

Vicepremier fără portofoliu: Marian Neacşu
Ministerul Apărării – Angel Tîlvăr
Ministerul Economiei şi Digitalizării – Bogdan Ivan
Ministerul Transporturilor – Sorin Grindeanu
Ministerul Sănătăţii – Alexandru Rafila
Ministerul Agriculturii – Florin Barbu
Ministerul Culturii – Natalia Intotero
Ministerul Muncii – Simona Bucura Oprescu
Ministerul Justiţiei – Radu Marinescu

Ministerele PNL:

Ministerul de Interne – Cătălin Predoiu
Ministerul Educaţiei – Daniel David
Ministerul de Externe – Emil Hurezeanu
Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene – Marcel Boloş
Ministerul Mediului – Mircea Fechet
Ministerul Energiei – Sebastian Burduja

Ministerele UDMR:

Ministerul Dezvoltării – Cseke Attila
Ministerul Finanţelor – Tanczos Barna (vicepremier)

Președintele Klaus Iohannis l-a desemnat pe Marcel Ciolacu să conducă viitorul guvern format din PSD, PNL, UDMR și grupul minorităților naționale. După desemnare, premierul va merge în Parlament cu cabinetul și programul de guvernare pentru a primi votul de învestitură.

Citiți și articolele:

Ilie Bolojan a fost ales președinte al Senatului: Vezi ce priorități a enumerat!

E oficial: Crin Antonescu va fi candidatul coaliției PSD-PNL-UDMR la Prezidențiale, anunțat de Bolojan

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
6 Comentarii
Spre acelasi final
Fara reformare totala cele doua partide vor muri. Uite asa au loc in fata pe viitor suveranistii chiar si extremistii. Vina nr unu o au partidele. Nicicum nu vor sa promoveze oameni de incredere, de caracter, profesionisti si cinstiti. Tot curvele raman. Isi impart ultimele ramasite din ciolan. Dupa ei potopul.
Postat 23 Decembrie 2024, 23:55 de scarbit
Da, mă,
ați învățat ceva! Să mictionați pe noi! Las'că vin ele prezidențialele!
Postat 23 Decembrie 2024, 19:44 de nealiniat
Pentru cine nu ştie,
Sunt tot ei.
Postat 23 Decembrie 2024, 19:08 de Maikeltroll
Merite?
Să înțelegem că guvernul Ciolacu/Ciucă a fost un guvern foarte bun? Care sunt meritele domului Ciolacu pentru un nou mandat de premier? Rezultatul 2 de la alegeri? Cacialmaua cu informațiile de la SRI? Nu-i locul lui acolo. El e doar o paiață. Alegerea asta va aduce instabilitate politică și economică.
Postat 23 Decembrie 2024, 18:51 de FVG
Grup politic infracțional organizat.
Nimic nu rămâne neplătit, chiar dacă pare că experimentul România a finalizat pregătirile pentru sosirea lui Moș Crăciun.
Postat 23 Decembrie 2024, 17:24 de KP
Vai de capul nostru
Pentru ce mai se tin alegeri ori cum se schimb posturile intre ei
Postat 23 Decembrie 2024, 12:15 de Otello
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON