URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
07 Decembrie 2015, 13:48

Juniorii B de la FC Bihor s-au impus cu 3-0 la Turnu Severin şi-au încheiat stagiunea pe locul II

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Echipa de juniori B a FC Bihor şi-a încheiat cu o victorie clară evoluţia din stagiunea de toamnă a Campionatului Naţional. Evoluând sâmbătă la Drobeta Turnu Severin, în compania echipei locale Frontiera, formaţia orădeană s-a impus cu scorul de 3-0, după ce la pauză conducea cu 2-0.

Meciul a contat pentru cea de-a doua etapă a returului, ultima din acest an, şi a fost controlat cu autoritate de orădeni în prima repriză, care au marcat prin Şerban Man şi Alex Talpoş.

După pauză, gazdele au forţat mai mult, dorind să revină pe tabelă, numai că elevii antrenorului Adrian Sorin Todea şi-au surprins adversarii pe contraatac şi au marcat pentru 3-0 prin Marc Hălmăgean.

"A fost un joc bun, cu un bun control al balonului, în special în prima repriză. Am dominat jocul, iar victoria este clară. Am terminat sezonul pe locul II, iar băieţii au înţeles sacrificiul părinţilor şi au dorit să-i răsplătească", a declarat, după partidă, antrenorul orădean Adrian Todea.

În acest joc de la Drobeta Turnu Severin, tehnicianul bihorean a început partida cu: Eduard Ruska – Mihai Vlăduţ, Şerban Man, Ramon Bărcaş, Alin Panti – Călin Jurj, Răzvan Beiuşeanu, Darius Haş, Marc Hălmăgean – Fabian Cioloş – Alex Talpoş. Pe parcurs au mai fost introduşi: portarul Andrei Handra şi jucătorii de câmp Alex Junc şi Adrian Balog.

Cum s-a întâmplat şi la jocurile anterioare, şi de această dată părinţii s-au implicat pentru a susţine echipa orădeană în deplasare.

În clasament, echipa de juniori B a clubului FC Bihor a încheiat stagiunea pe locul al II-lea, în urma celor de la Centrul de Excelenţă Timişoara, dar şi cu patru puncte mai mult decât formaţia de pe locul III.

"Le mulţumesc părinţilor copiilor pentru că ne-au ajutat în acest sezon. Acum nu putem spera decât ca Moş Crăciun să ne aducă o rază de soare, o situaţie mai bună la clubul nostru", a mai declarat antrenorul Adrian Sorin Todea.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON