URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
03 Septembrie 2011, 18:18

Începe a doua sesiune de admitere la facultăţile orădene, însă nu şi pentru masterat

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Universitatea din Oradea a anunţat, printr-un comunicat de presă, că luni începe cea de-a doua sesiune de admitere la facultăţile orădene, la ciclul de studii licenţă.

"După încheierea primei sesiuni de admitere pentru învăţământul universitar de licenţă au rămas neocupate 2671 de locuri, din care 156 bugetate şi 2515 cu taxă", se arată în comunicatul Universităţii. Absolvenţii de liceu pot să îşi depună dosarele de înscriere în perioada 5 - 15 septembrie.

Cele mai multe locuri bugetate, 25 la număr, au rămas la Facultatea de Energetică, iar la Ştiinţe au rămas 22 de locuri fără taxă libere. De asemenea, Facultăţile de Arhitectură şi de Textile şi Pielărie mai au fiecare câte 20 de locuri bugetate disponibile, în timp ce la Muzică şi la Inginerie Managerială şi Tehnologică au rămas câte 14 locuri neocupate. La Facultatea de Inginerie Electrică şi Tehnologia Informaţiei au rămas 10 locuri libere, în timp ce la Istorie, Geografie şi Relaţii Internaţionale 4. Facultatea de Arte Vizuale mai are doar 2 locuri fără taxă. De asemenea, 13 din locurile bugetate sunt destinate studenţilor de etnie romă.

Totodată, luni debutează şi sesiunea de restanţe pentru studenţii care au picat examenele în sesiunea din vară, respectiv cea de măriri de note pentru cei care doresc să ia o notă mai bună. Această sesiune se va încheia pe 17 septembrie.

Master, nicio noutate

Deşi în vară nu a fost o sesiune de admitere pentru programele de masterat, întrucât Ministerul Educaţiei a blocat admiterea la master până la finalizarea ierarhizării universităţilor româneşti, nici acum nu se poate aplica la niciun program de masterat. Cu toate că anul universitar va începe în mai puţin de o lună.

Asta pentru că Ministerul nu a clasificat nici până acum universităţile, astfel că nicio instituţie de învăţământ superior din România nu ştie dacă poate să scoată la concurs locuri pentru masterat, iar dacă da, câte.

"E o nebuloasă în toată ţara. Iniţial, se spunea că ierarhizarea va fi făcută publică în 10 august, apoi în 15 august, iar ulterior la începutul lunii septembrie. Încă nu se ştie nimic. De îndată ce vom afla amănunte, le vom anunţa", a declarat pentru BIHOREANUL purtătorul de cuvânt al Universităţii din Oradea, Olimpia Popoviciu.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
jocul chiorului
funeraru a terminat cu ierarhizarea de multa vreme.. numai ca chiroul si piticul au refuzat sa semneze.. cica pilele lor politice nu figureaza iar altii cu care au ei treaba da... SNAP, o adunare de nulitati (politicieni!) a ramas cu licenta.. scandal.. au bagat la master.. scandal din nou... ..... universitatiile particulare au ramas numai cu licenta... scandal politic.. trei up apar deja la master.. oare ce mai poate urma...?
Postat 04 Septembrie 2011, 22:44 de sorbonel
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON