URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 29 OCTOMBRIE 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
În 25 octombrie anul Domnului 2000, a apărut primul număr din BIHOREANUL. Dacă Alexandre Dumas a avut strălucita idee să continue povestea nemuritoare a muschetarilor şi să ni-i arate după 20 de ani, hai să fac şi eu la fel, dar invers. Să vedeţi cum eram noi acum 20 de ani.
Cu tupeu
Florin Ciucaş
Da, s-au făcut 20 de ani de BIHOREANUL! Potrivit planurilor noastre de mai an, azi ar fi trebuit să sărbătorim "a la grande", să facem o mare sărbătoare din acest eveniment, o adevărată "Zi a BIHORENILOR", organizată în aer liber, poate la Cetatea Oradiei, deschisă tuturor... N-a fost să fie. În mijloc de toamnă, poate că vremea ne-ar fi îngăduit. Vremurile, însă, nu.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu ştiu ce şanse rămân, după ultima decizie a Curții Constituționale, ca alegerile legislative să fie la termen, aşa încât actualii parlamentari să nu-şi depăşească mandatele constituţionale. Deşi, potrivit Constituţiei, prelungirea acestora e posibilă doar în anumite condiţii (stare de război, de calamitate, de urgenţă) care, slavă Domnului, nu există, CCR a ajutat din nou PSD, dornic ca scrutinul, cu orice preţ, să aibă loc cât mai târziu.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Dintre toate mizeriile pe care ni le face pandemia asta blestemată, faptul că nu putem călători departe este printre cele mai rele. Nu pentru că ne lipsesc concediile de "afară", nu pentru că e musai să ne împrospătăm colecţia de fotografii din locuri exotice sau capitale celebre, nu pentru că nu ne place în România, ci din cauză că nu mai avem ocazia să vedem ce mai fac ceilalţi şi cum mai e pe la ei.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre inițiativa lui Ilie Bolojan de a reduce organigrama Consiliului Județean Bihor la jumătate?
De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul administrativ prevede ce drepturi și ce obligații au consilierii locali și județeni, primarul, viceprimarul și președintele consiliului județean. Iată care sunt acestea...
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În urma identificării unor cazuri de listerioză în Marea Britanie, este bine de ştiut că această afecţiune infecţioasă rară este transmisă de obicei la oameni prin consumul unor alimente contaminate cu Listeria (lapte insuficient pasteurizat, brânză şi alte produse lactate, carne insuficient preparată termic), sau, mai rar, prin contact direct cu alte persoane sau animale infectate. Listerioza afectează cel mai frecvent nou-născuţii, bătânii, gravidele şi persoanele cu un sistem imunitar scăzut.
27 Septembrie 2020, 11:36

Florin Birta a stat la coadă, alături de soţie, pentru a vota. "Sunt optimist" (FOTO / VIDEO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Viceprimarul Oradiei, Florin Birta, candidat din partea PNL la funcţia de primar al municipiului, a stat la coadă 2-3 minute, alături de soţia lui, Larisa, duminică dimineaţă, la secţia de votare 123 amenajată în cadrul Liceului Ady Endre, dat fiind faptul că în faţa sa erau alţi alegători, iar măsurile anti-Covid prelungesc timpul necesar votului.

Unul dintre membrii secţiei i-a spus lui Birta, care ajunsese pe holul şcolii, că trebuie să aştepte. "Aşteptăm, nu e nicio problemă", a răspuns viceprimarul.

După ieşirea din secţia de vot, Florin Birta le-a spus jurnaliştilor că a votat "pentru dezvoltarea comunităţii" din Oradea, dar şi pentru "reformarea Consiliului Judeţean". 

"Am votat conştient că viitorul oraşului nostru depinde de cei care se vor prezenta azi la vot, conştient de faptul că trebuie să ne implicăm în viaţa comunităţii noastre pentru a o putea dezvolta în continuare. Am votat pentru continuitate în Oradea, pentru dezvoltarea proiectelor, pentru creşterea calităţii vieţii orădenilor. De asemenea, am votat pentru reformarea judeţului Bihor, a Consiliului Judeţean Bihor şi pentru un parteneriat cinstit, onest, între Primăria Oradea şi Consiliul Judeţean Bihor", a declarat candidatul PNL. 

Răspunzând unei întrebări din partea jurnaliştilor, Florin Birta a spus: "Sunt optimist în legătură cu rezultatul votului de azi şi sunt optimist că vom avea un scor bun şi la Consiliul Local". 

După ce Birta a părăsit zona secţiei de votare, mai mulţi trecători din zona centrală, văzându-l, i-au urat succes, unii dintre ei salutându-l aşa cum cer vremurile, adică cu cotul.

Un orădean l-a întrebat pe viceprimar: "Deschidem şampania?", iar Birta i-a răspuns "vom vedea diseară". 

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1525 RON
  • 1 EUR = 4.8746 RON
  • 1 HUF = 0.0133 RON