La o zi după ce au trecut de Lotus Băile Felix şi s-au calificat în turul III al Cupei României, fotbaliştii de la FC Bihor şi-au aflat adversarul din faza următoare din competiţia KO a fotbalului românesc.
Este vorba despre CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca, o echipă care în ediţia anterioară a campionatului Ligii a III-a s-a situat pe locul 5 în play-out-ul Seriei a 9-a şi care teoretic a retrogradat în Liga a IV-a, dar a fost reprimită în eşalonul al treilea pentru că s-au retras din competiţie alte formaţii.
Meciul se va desfăşura într-o singură manşă, pe terenul echipei mai slab cotate, respectiv la Cluj-Napoca, miercuri, 16 august, de la ora 17.30.
Chiar dacă vor evolua în deplasare, teoretic bihorenii pornesc cu prima şansă în acest duel, ei având o bună oportunitate de a se califica pentru play-off-ul Cupei României.
Dacă FC Bihor s-a calificat în turul III al competiţiei KO din fotbalul românesc după ce a trecut miercuri de Lotus Băile Felix, cu scorul de 3-0, într-un joc susţinut la Sânmartin, în schimb Sănătatea Cluj a învins în turul al doilea concitadina Viitorul Cluj, cu scorul de 1-0.
Formaţia orădeană a ocupat prima poziţie în play-off-ul Seriei a 10-a a Ligii a III-a în sezonul anterior.
Programul complet al Turului III din Cupa României la fotbal, ediţia 2023-2024:
Miercuri, 16 august, ora 17:30
SC Popeşti Leordeni / Viitorul Ileana – Metaloglobus Bucureşti
SCM Zalău – Minaur Baia Mare
Sănătatea Cluj – FC Bihor Oradea
Progresul Pecica – Şoimii Lipova
Unirea Ungheni – Unirea Dej
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CSC Dumbrăviţa
Phoenix Buziaş – CSM Reşiţa
Viitorul Şimian – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
CS Universitar din Alba Iulia – CSM Deva
Jiul Petroşani – Corvinul Hunedoara
ACS Muscelul Câmpulung Elite – CSC Şelimbăr
CSM Alexandria – CSM Slatina
CS Blejoi – Chindia Târgovişte
CS Tunari – Progresul Spartac
CS Afumaţi – Concordia Chiajna
Dunărea Călăraşi – Steaua
Axiopolis Cernavodă – Unirea Slobozia
Viitorul Ianca – Metalul Buzău
CSO Plopeni – Gloria Buzău
FC Bacău – Rapid Brodoc
AFC Odorheiu Secuiesc – FK Miercurea Ciuc
Bucovina Rădăuţi – Ceahlăul Piatra Neamţ
Joi, 17 august, ora 17:30
Vediţa Coloneşti – Campionii FC Argeş
SCM Râmnicu Vâlcea – CS Mioveni
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.