URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
24 Mai 2024, 17:15

FC Bihor dă bătălia pentru calificarea în finala barajului! Suporterii sunt aşteptaţi, sâmbătă, în număr mare pe stadionul din Oradea

FC Bihor dă bătălia pentru calificarea în finala barajului! Suporterii sunt aşteptaţi, sâmbătă, în număr mare pe stadionul din Oradea credit foto: Alex Covaci
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Fotbaliştii de la FC Bihor vor disputa sâmbătă, de la ora 17:30, meciul retur din semifinala barajului de promovare cu ACSO Filiaşi.

Jocul se va desfăşura la Stadionul Iuliu Bodola, după ce miercuri, în tur, s-a consemnat rezultat de egalitate, 1-1.

După partida de miercuri de la Filiaşi, echipa orădeană s-a deplasat până la Petroşani, unde a fost cazată peste noapte şi de unde joi dimineaţa a pornit spre Oradea. Apoi, jucătorii formaţiei orădene au avut în cursul serii de joi un antrenament la Stadionul Iuliu Bodola, după care au intrat în cantonament pentru jocul de sâmbătă.

Conform antrenorului Florin Farcaş, după meciul de la Filiaşi, jucătorii Eric Vînău şi Sergiu Jurj au acuzat mici probleme medicale, contuzii, dar se speră ca ei să fie recuperaţi în totalitate până la ora jocului de sâmbătă.

„Trebuie să abordăm cu o altă încredere jocul de acasă faţă de jocul din deplasare, pentru că acolo am fost uşor timoraţi de miza şi de presiunea jocului, dar ţinând cont că jucăm acasă, noi suntem încrezători şi suntem responsabili de tot ceea ce trebuie să facem ca jocul să fie în favoarea noastră. În ce priveşte şansele, eu zic că avem şanse mari, pentru că ţinând cont de jocul de miercuri, nu cred că ar trebui să fim temători, chiar dacă am văzut anumite declaraţii destul de aberante ale conducătorului şi antrenorului de la Filiaşi. Nu cred că au fost la acel joc, pentru că dacă stăm să analizăm, până în minutul 60 nu ştiu dacă au intrat o dată sau de două ori în careul nostru, noi având şapte cornere şi două ocazii destul de mari. Dar, sigur, acest lucru poate ne motivează mai mult. Probabil au făcut o declaraţie pentru a încuraja echipa lor, dar adevărul este că trebuie să fie mai atenţi şi să se uite la joc şi să tragă concluziile corecte”, a declarat antrenorul principal al FC Bihor, Florin Farcaş.

Suporterii sunt îndemnaţi să fie alături de echipă

Având în vedere importanţa confruntării de sâmbătă, tehnicianul echipei orădene a avut un mesaj şi pentru publicul spectator.

„Pentru noi este foarte important aportul publicului nostru, pentru că se ştie foarte bine că publicul bihorean aduce o calitate şi o încurajare fantastică. Dorim să fie într-un număr cât mai mare, să ne susţină, pentru că avem nevoie de susţinerea lor, chiar dacă rezultatul de miercuri nu a fost tocmai cel pe care l-am fi dorit noi, dar este important că nu am pierdut şi avem un avantaj din punctul acesta de vedere pentru că jucăm pe teren propriu şi sperăm din tot sufletul să aducem bucurie publicului nostru, pentru că merită asta”, a conchis tehnicianul echipei orădene.

Din cele peste 3 000 de bilete scoase la vânzare pentru jocul de sâmbătă, până vineri la ora 14, s-au vândut aproape 700. În continuare, suporterii echipei FC Bihor sunt aşteptaţi să îşi achiziţioneze bilete la preţul de 10 lei, pentru confruntarea retur cu ACSO Filiaşi. Acestea pot fi procurate online pe Eventbook sau în format fizic la casa de bilete a stadionului (Poarta 3), vineri, între orele 17:00 – 19:00, dar şi în ziua meciului, în funcţie de disponibilitatea lor, începând cu ora 16:00.

Reamintim că persoanele cu dizabilităţi şi copiii sub 14 ani au accesul gratuit, iar abonamentele sunt valabile pentru acest joc.

Accesul pe stadion

Clubul FC Bihor reaminteşte şi faptul că sâmbătă accesul în stadion se va putea face începând cu ora 16:00, după cum urmează:

- Suporterii bihoreni: Porţile 2 şi 3 (Str. Prof. Dr. Ioan Cantacuzino - porțile clasice pe partea cu parcarea) și Poarta 5  (Str. Tr. Lalescu - lângă benzinărie).
- Oficialități, presă: Poarta 1
- Oaspeți: Poarta 6

Aşadar, accesul publicului va fi permis cu o oră şi jumătate înainte de startul partidei, astfel spectatorii sunt rugaţi să vină din timp la stadion pentru a nu aglomera porţile înainte de fluierul de start, dar şi pentru a ocupa locul dorit în tribună sau pentru a avea timp să viziteze Fan Shop-ul FC Bihor de la intrarea pe la Poarta 3, de unde se vor putea achiziţiona tricouri şi eşarfe.

Întrucât zona adiacentă stadionului va fi deschisă doar pietonilor, spectatorii sunt rugaţi să parcheze prin împrejurimi sau să vină pe jos ori cu mijloacele de transport în comun.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
ASCO
Mult succes ASCO Filiasi!!!
Postat 25 Mai 2024, 11:23 de AnaConda
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON