Nu credeam că se vor putea mobiliza 15.000 de oameni în acțiunea intitulată Misiunea Grivei, prin care se cer condiții mai bune pentru câinii abandonați și pentru sterilizarea lor. Iată că inițiativele cetățenești încep să capete forță și consistență. Poate n-ar fi fost lipsit de interes să se ceară și sterilizarea stăpânilor care-și abandonează animalele de companie...
Oricât ar fi de digitalizată lumea și plin internetul de informații despre tot felul de locuri, inclusiv în imagini, nimic nu se compară cu plăcerea călătoriei, fie ea cât de scurtă, pentru a le vedea cu propriii ochi. Iar când de plăcerea asta vor avea parte sute, poate mii de copii de la țară, dintre care mulți nu au ieșit din comuna lor ori au ajuns în cel mai bun caz până în cel mai apropiat orășel, cu atât e mai meritorie orice inițiativă care îi ajută să capete această experiență, totdeauna de neuitat dacă e prima.

Camera Deputaţilor a adoptat recent un proiect de modificare a legislaţiei în vigoare, prin care se prevede, în esenţă, că instanţele judecătoreşti nu vor mai putea reduce din oficiu onorariile achitate de justiţiabili avocaţilor, ci doar la cererea părţii adverse.
07 Noiembrie 2023, 23:48

FC Bihor a câştigat cu 4-2 meciul cu Phoenix Buziaş şi s-a distanţat din nou în clasament (FOTO) Foto: Szilágyi Lóránd / BIHOREANUL

În primul joc pe care l-au disputat în nocturnă în campionat, fotbaliştii de la FC Bihor au obţinut o victorie la două goluri diferenţă, cu scorul de 4-2, marţi seară, la Stadionul Iuliu Bodola, în faţa celor de la Phoenix Buziaş.

Partida, care a contat pentru etapa a 11-a a Seriei a 8-a din Liga a III-a, a fost foarte spectaculoasă, cu şase goluri, dintre care cel puţin primele două ale orădenilor au fost foarte frumoase, reuşite de jucătorul care a revenit în angrenajul „roş-albaştrilor” bihoreni, după accidentarea avută, Bogdan Vasile.

În prima repriză, Bihorul a condus de două ori, dar de fiecare dată a fost egalat, şi la pauză s-a intrat cu scorul de 2-2.

În partea a doua, antrenorul Florin Farcaş a efectuat mai multe schimbări, iar în ultimele zece minute orădenii au mai înscris de două ori, prin Alexandru Sorian şi golgheterul Sergiu Jurj.

După partida de vineri din cupă cu Dinamo, tehnicianul orădean Florin Farcaş a făcut câteva schimbări în primul 11, începând jocul cu tinerii Alex Popa, George Cherman şi Andrei Chindlea.

Goluri spectaculoase reuşite de Bogdan Vasile

Prima ocazie mai periculoasă a jocului s-a petrecut în minutul 10, când Răzvan Gunie i-a trimis în stânga căpitanului Ionuţ Ban, care a şutat însă în portar. Apoi, în minutul 16, Andrei Chindlea a prins un şut bun de la 17 metri, peste poartă.

În minutul 24, FC Bihor a deschis scorul, după ce Bogdan Vasile, jucător care a revenit după o pauză  cauzată de o accidentare, a prins un şut bun de la 25 de metri, în stânga portarului, reuşind un gol frumos, îndelung aplaudat de spectatori.

Tot orădenii au continuat ofensiva şi în minutul 30, Ionuţ Ban a şutat de pe stânga, pe lângă poartă.

În minutul 36, defensiva formaţiei orădene a fost surprinsă, după ce o centrare de pe dreapta a fost reluată în gol de Alexandru Bădăuţă, cu o lovitură de cap din 6 metri.

În minutul 39, Bogdan Vasile a mai prins un şut bun de la distanţă, dar de această dată pe mijlocul porţii, şi goalkeeperul oaspeţilor, Alessandro Lăpădat, a reuşit să reţină. În minutul 40, acelaşi Bogdan Vasile s-a încumetat să şuteze de la distanţă şi a făcut-o din nou foarte bine, pentru că a marcat un nou gol spectaculos, de la 23 de metri de poarta echipei din Buziaş, scor 2-1 pentru FC Bihor.

În minutul 45, oaspeţii au avut o ocazie mare, Sergiu Românu a scăpat în careu cu Mihai Pânzariu, dar portarul echipei orădene s-a remarcat de două ori, respingând salvator de fiecare dată.

Totuşi, în minutul 45+2, oaspeţii au izbutit să restabilească din nou egalitatea pe tabelă, după o greşeală în defensiva bihoreană, când Călin Jurj a respins în careu, iar acelaşi Alexandru Bădăuţă a profitat, a intrat în posesia balonului şi a şutat învingându-l pe portarul orădean.

Sorian şi Sergiu Jurj aduc victoria

La pauză s-a intrat cu scorul de 2-2, iar în repriza a doua antrenorul Florin Farcaş a început cu trei modificări, introducându-i în teren pe Alexandru Stoian, Alexandru Sorian şi Florin Chitaş.

Prima ocazie a părţii secunde a jocului a aparţinut oaspeţilor, în minutul 48, când Claudiu Pamfile a executat o lovitură liberă de la 22 de metri, dar a reţinut Pânzariu. Apoi, bihorenii au pus stăpânire pe joc şi s-au instalat mai mult în jumătatea adversă, Chitaş a creat panică pe partea stângă, a şi cerut de două ori acordarea unui penalty, însă nu s-a acordat, deşi la prima acţiune jucătorul orădean a fost faultat în careu.

În minutul 66, după o lovitură de colţ, mingea a ajuns la Florin Chitaş, care, din 10 metri, a trimis peste poartă.

În minutul 75, Vadim Calugher a executat foarte bine o lovitură liberă de pe stânga, dar mingea a fost scoasă de la vinclu, în corner, de portarul timişenilor.

A venit însă minutul 83, când Alexandru Sorian a primit mingea în careu, a scăpat singur cu portarul şi l-a învins pe acesta, trimiţând pe jos, pe lângă goalkeeper, lângă bară, scor 3-2.

Nu a trecut decât un minut şi în minutul 84, Sergiu Jurj a scăpat singur, a intrat în careu şi l-a învins şi el pe portarul Alessandro Lăpădat, scor 4-2.

În minutul 87, Răzvan Gunie a fost aproape să marcheze şi el, dar şutul a trecut puţin pe lângă bară. Apoi, jocul s-a încheiat cu victoria „roş-albaştrilor” cu scorul de 4-2, iar aceştia au sărbătorit cu suporterii şi galeria, care a cântat pe tot parcursul jocului.

O victorie foarte mare

„Ţin să vă spun cu sufletul împăcat că astăzi am obţinut o victorie foarte mare, poate cea mai importantă şi cea mai mare din acest campionat, pentru că, aşa cum am spus-o tot timpul, nu este uşor să motivezi o echipă care vine la trei zile după un joc cu Dinamo, când a avut o evoluţie impecabilă. Țin să le mulţumesc jucătorilor că au avut atitudinea şi ardoarea necesară, prin care să ducă acest joc până la victorie. Şi-au dorit foarte mult şi pentru aceasta merită felicitaţi. Sigur că au fost momente în joc în care şi adversarul ne-a pus câteva probleme la mijlocul terenului, dar, am mai spus-o, Buziaşul este o echipă matură, o echipă experimentată, o echipă care îşi merită un statut de play-off. Însă trebuie să ţinem cont şi de uşurinţa pe care noi le-am facilitat-o adversarului ca să înscrie. Pentru mine este important că am câştigat, pentru că victoria este cea care contează cel mai mult în jocul din această seară”, a declarat, la încheierea partidei, antrenorul Florin Farcaş.

După această victorie FC Bihor ajunge la cel de-al optulea succes din campionat, totalizează 27 de puncte şi se desprinde, din nou, la şase puncte faţă de echipa de pe locul 2, care este Poli Timişoara.

În runda viitoare, fotbaliştii bihoreni vor evolua sâmbătă, 11 noiembrie, în deplasare, pe terenul celor de la Şoimii Lipova, într-o partidă programată cu începere de la ora 14.

FC Bihor Oradea – Phoenix Buziaş 4-2 (2-2)

Au marcat: Bogdan Vasile (min. 24 şi 40), Alexandru Sorian (min. 83) şi Sergiu Jurj (min. 84) / Alexandru Bădăuţă (min. 36 şi 45+2)

FC Bihor: M. Pânzariu – C. Jurj, Al. Popa (min. 46 Al. Stoian), D. Stan, L. Ioviţă – B. Vasile (min. 65 V. Calugher), G. Cherman (min. 46 Al. Sorian) – A. Chindlea (min. 75 A. Moga), R. Gunie, I. Ban – cpt. (min. 46 Fl. Chitaş) - Sg. Jurj. Antrenor: Florin Farcaş

Phoenix: A. Lăpădat – A. Nagy (min. 40 M. Sturzu), A. Horcea – cpt., C. Mitre, Sg. Românu (min. 88 D. Savu), B. Fertu, A. Chistruga (min. 73 Cr. Pădurariu), Cr. Grancea, Cl. Pamfile, A. Mada şi Al. Bădăuţă. Antrenor: Cosmin Petruescu

Au arbitrat: Dragoş Ţurcanu (Piatra Neamţ) – George Suciu (Câmpia Turzii) şi Andrei Pişta (Fălticeni)