URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
25 August 2015, 14:11

Două echipe orădene au disputat finala turneului de copii născuţi în 2005 de la Zalău

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

După echipa de juniori născuţi în 2002, şi formaţia cu jucătorii din 2005 a clubului FC Bihor a participat săptămâna trecută la întrecerile ediţiei a XI-a a Cupei Viitorul de la Zalău.

Dacă formaţia de 2002, pregătită de Lucian Ulici, a obţinut primul loc, echipa cu jucători din 2005, antrenată de Lucian Ciocan, s-a situat pe locul II la acest turneu amical, cu caracter naţional.

La această categorie de vârstă au participat 8 echipe, împărţite în prima fază în două grupe a câte patru formaţii.

FC Bihor a făcut parte din grupa A, alături de Atletic Zalău, Juniorul Satu Mare şi Viitorul Cluj. În timp ce din cealaltă grupă au făcut parte echipele din Sibiu, Baia Mare, Viitorul Zalău şi Viitorul Oradea.

În grupa  A, elevii antrenorului Lucian Ciocan au avut un parcurs excelent, învingându-şi adversarii la scoruri mari, cu 7-1 pe Atletic Zalău, cu 7-0 pe Juniorul Satu Mare şi cu 4-0 pe Viitorul Cluj.

Şi în semifinale, FC Bihor şi-a învins clar adversarul, cu 4-0 pe echipa din Sibiu, în timp ce în celălalt meci din penultimul act, Viitorul Oradea a dispus cu 1-0 de Juniorul Satu Mare.

Astfel, în finala turneului s-au întâlnit cele două echipe orădene, FC Bihor şi Viitorul. Dacă până aici a avut un parcurs bun, formaţia "roş-albastră" a resimţit din plin oboseala şi drept urmare au apărut şi greşelile, fapt care i-a costat pe elevii antrenorului Lucian Ciocan, care au cedat jocul cu scorul de 0-4.

Dacă trofeul pus în joc a fost adjudecat de echipa Viitorul Oradea, în schimb, titlul de golgheter al turneului i-a revenit lui Mario Balint, de la FC Bihor. Un alt jucător, Răzvan Sotiuţ, a arătat o poftă bună de joc şi un apetit ofensiv, concretizat cu mai multe goluri.

"A fost un turneu bun, reuşit, cu jocuri bune, mai puţin cel din finală. A fost un turneu bine organizat, cu echipe bune, doar ploaia, care n-a contenit, a fost singurul impediment", a declarat antrenorul formaţiei FC Bihor, Lucian Ciocan.

Tehnicianul a avut la dispoziţie la acest turneu următorul lot de jucători: Mario Bănică şi Ioan Ruge – portari; Dario Bora, Sebastian Cucu, Patrik Negru, Luca Popa, Mario Balint, Andrei Chindlea, Răzvan Sotiuţ, Denis Şandra, Alex Coş şi Vlad Mutu.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON