URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
27 Februarie 2025, 10:54

Bye, bye! Frații Tate au plecat din România direct în Florida

Bye, bye! Frații Tate au plecat din România direct în Florida (Inquam Photos/Octav Ganea)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Frații Andrew și Tristan Tate și-au luat zborul din România. Presa din București scrie că cei doi au zburat cu un avion privat de pe aeroportul Băneasa direct în Florida, SUA. 

Cei doi aveau restricții să părăsească țara, care se pare că au fost ridicate. Andrew Tate era în arest la domiciliu, iar Tristan Tate sub control judiciar, în dosarul care vizează presupusa exploatare sexuală a 34 de femei. 

Potrivit Antena 3, cei doi au făcut săptămâna trecută o cerere să poată părăsi România și să călătorească în America, iar procurorul de caz a admis solicitarea. Drept urmare, au putut pleca din România fără nicio opreliște.

Europa Liberă scrie, citând publicația BoardingPass, că în dimineața zilei de joi, 27 februarie 2025, un avion privat Gulfstream G550 a decolat din București cu destinația Fort Lauderdale (SUA). Avionul în cauză a venit la București de la Dubai (Emiratele Arabe), iar la ora 06:05 a decolat spre SUA.

Zborul dintre capitala României și aeroportul din Fort Lauderdale (SUA) va fi operat fără escală și va avea o durată de 12 ore, precizează BoardingPass.

Presiuni cu efect?

În urmă cu zece zile, Financial Times a relatat că administrația Trump a făcut presiuni asupra autorităţilor române pentru a ridica restricţiile de călătorie impuse lui Andrew Tate, un susținător al președintelui american. Potrivit sursei citate, cazul fraților Tate a fost adus în discuție de oficialii americani într-o convorbire telefonică cu reprezentanți ai guvernului român, iar apoi de un trimis al lui Trump, Richard Grenell, care s-a întâlnit cu ministrul român de externe la München.

Ministrul de Externe, Emil Hurezeanu, a declarat apoi că nu a fost nicio aluzie sau vreo presiune legată de fraţii Tate, dar a menţionat că a avut ”o discuţie ad-hoc” cu fostul ambasador american de la Berlin, Richard Grenell, care a afirmat că este interesat de soarta celor doi.

”Uitaţi cum e. A fost o discuţie ad hoc, cum majoritatea discuţiilor şi întâlnirilor care fac sens până la urmă, interesante, utile. În sălile mari de conferinţe sunt doar conferinţele (…) O întâlnire de acest gen am avut cu domnul Grenell. Ambasadorul Grenell a fost ambasador la Berlin de 2-3 ani. Ne-am întâlnit în câteva împrejurări oficiale şi mai puţin oficiale (…) Am vorbit - cum e în România, cum e în Statele Unite (…) Discuţia a fost rapidă, patru minute cel mult. Am coborât împreună cu liftul, în holul hotelului, am mai stat puţin de vorbă. L-am întrebat, pentru că bănuiam că are intenţii să viziteze şi România, dacă îl aşteptăm în curând la Bucureşti. Şi mi-a spus, nu, deocamdată nu vin la Bucureşti, însă mă interesează soarta fraţilor Tate. Şi aici s-a terminat. Aici s-a terminat”, a declarat Emil Hurezeanu, sâmbătă, la emisiunea Insider Politic, de la Prima TV.

UPDATE: Ce (nu) zic procurorii

G4 Media scrie că procurorii de la Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Crimă Organizată și Terorism (DIICOT) au confirmat că a fost admisă solicitarea privind modificarea obligației de a nu părăsi teritoriul României, fără a preciza însă cine a făcut această solicitare și cine a admis-o.

”A fost admisă solicitarea privind modificarea obligației impuse inculpaților de a nu părăsi teritoriul României, celelalte obligații fiind menținute de către procurorii DIICOT, inclusiv cea referitoare la prezentarea în fața organelor judiciare la fiecare chemare, cu atenționarea că încălcarea cu rea-credință a obligațiilor ce le revin poate conduce la înlocuirea controlului judiciar cu o măsură privativă de libertate superioară”, arată comunicarea.

Rămâne de văzut dacă, odată plecați din România, frații Tatese vor mai prezenta în fața organelor judiciare.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
10 Comentarii
PUPU se bate in piept că se ia..
..la trântă in Ucraina cu Putin etc. Dar statul român n-a fost în stare de 2 ani să rezolve o speță cu 2 suspecți. Ar trebui să iasă Bolojan LIVE să declare OFICIAL că suntem PE NICĂIERI ca țară. De fapt, dacă ar avea un pic de demnitate ar trebui in secunda 2 să plece acasă împreună cu Predoiu, acest politruc care îi pe funcție deja de prea mult timp cu ZERO rezultate notabile împotriva corupției, ba din contră.
Postat 01 Martie 2025, 23:17 de User anonimizat
Ministrul (in)justitiei si sefii parchetelor (mai ales cei ai diicot) au ratat momentul...
...in care sa iasa pe posturi si sa-si dea demisia in direct!Indiferent de unde ar fi venit ordinul sa li se restituie pasapoartele derbedeilor! Ministrul justitiei e numit politic, procurorul general la fel, cei de la dna si diicot nu fac exceptie. Parchetarii nu sunt inamovibili, activează ”sub autoritatea ministrului justiției”, sunt, in cel mai bun caz ,,avocati ai statului", chit ca li se spune ,,magistrati".
Postat 28 Februarie 2025, 10:57 de pinonel
da
adevarul este simplu = procurorii au facut acuzatii dar nu au putut aduce dovezi cand au ajuns in fata judecatorilor . Asa ca acuzatiile procurorilor au ramas doar povesti ... iar dosarul a fost retrimis inapoi la procurori .asta a fost in noiembrie si cum au trecut atatea luni si procurorii nu au gasit nici o dovada la acuzatiile lor = au trebuit sa ii elibereze . deci procurorii or au mintit pur si simplu or au fost incapabili sa aduca dovezi in sprijinul acuzatiilor lor. https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/justitie/dosarul-in-care-fratii-tate-sunt-acuzati-de-trafic-de-persoane-si-viol-retrimis-la-diicot-decizia-e-definitiva-3012353
Postat 27 Februarie 2025, 18:46 de richard
Democratie pt. toti,
justitie pt. prosti. Orice cuvant in plus poate fi interpretat ca pierdere de timp si folosit impotriva noastra.
Postat 27 Februarie 2025, 18:06 de Poienaru
Fiat.
Fiat iustitia, et pereat mundus. Pt judecatorii romani justitia e un model de Fiat.
Postat 27 Februarie 2025, 15:07 de nihil
Oprescu, sta bine-merci in Grecia neextradat
Altii prin Ungaria neextradati, si tot asa.
Postat 27 Februarie 2025, 14:37 de Riviera
Or mers să plângă lui Trump
Ca sunt abuzați si ăștia de autoritățile Române ::::))))
Postat 27 Februarie 2025, 14:23 de Sandu2100
Pt idiotii care au crezut ca se intampla doar in Romania
Daca ai pilelele necesare zbori direct in Florida.
Postat 27 Februarie 2025, 14:10 de Riviera
Pepiniera
Pepiniera internațională de interlopi din România a sărăcit. Acum putem conta doar pe pepiniera verde româneasca de interlopi, CG, Aur, Sos.
Postat 27 Februarie 2025, 13:57 de marginan
Ne pleaca valorile hahaha :(((
Statul roman asociat cu toti mafiotii din tara si din lume. Daca era un amarat obisnuit de pe strada deja era la puscarie pe viata...
Postat 27 Februarie 2025, 12:39 de cristianteofil
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON