URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
23 Iulie 2010, 15:28

Averea Mădălinei Manole provoacă scandal în familie

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Casa Mădălinei Manole a devenit mărul discordiei între familia artistei şi Petru Mircea. Părinţii spun că vila a fost construită înainte de căsătoria Mădălinei cu Petru.

Moştenitorul principal este însă bebeluşul, care ar primi trei sferturi din avere. Desigur, banii vor fi gestionaţi de tutorele legal, care va primi şi celălalt sfert. Soţul are prima şansă pentru custodia fiului său, dar părinţii Mădălinei nu se lasă. Iar lupta este abia la început.

"Mădălina nu a fost întreţinută de vreun bărbat vreodată! Mădălina era o fabrică de bani", a declarat Marian Spanoche, prieten al Mădălinei Manole.

O fabrică de bani care a funcţionat ca unsă în perioada căsătoriei cu compozitorul Şerban Georgescu. N-a rămas cu mâna goală după divorţ. Bani avea destui atunci. De fericire avea nevoie.

Când l-a întâlnit pe Puiu, Mădălina îşi făcuse singură o zestre importantă. În primul rând, vila celor doi din Otopeni. "Vreau să vă spun că Mădălina a făcut acea casă din Otopeni cu un împrumut bancar. A luat 100.000 de euro, bani pe care i-a returnat, în scurtă vreme", a precizat prietenul Mădălinei.

A fost o investiţie de succes a artistei. Astăzi, valoarea casei este triplă. Apoi, mai vorbim de un cont în bancă al Mădălinei, care nu era deloc slăbuţ. Artista avea de gând să cheltuiască 10.000 de euro pe haine, la Paris, pentru turneul de promovare a albumului.

Album, care, apropo, a avut vânzări record după tragedie. "A fost o explozie a vânzărilor începând cu vinerea trecută. Am ajuns să vindem în medie 30 - 40 de CD-uri pe zi. Înainte se vindeau maxim trei", a declarat Ionuţ Mitroi, directorul unui magazin. Tocmai de aceea drepturile de autor ale artistei sunt motiv de dispută între soţ şi părinţii ei.

Aşadar: casa, conturile din bancă şi drepturile de autor vor fi moştenite. În mod normal, copilul ar primi trei sferturi, iar Puiu un sfert. Părinţii artistei se opun. Mai întâi, însă, aceştia ar trebui să demonstreze că Puiu are vreo vină pentru sinuciderea Mădălinei. Abia apoi bunicii pot deveni tutorii micului Petru şi stăpânii averii fiicei lor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON