Sâmbătă dimineața, salvatorii bihoreni au intervenit la un accident petrecut între Borș și Santăul Mic, în care au fost implicate un autoturism și un excavator cu linie de dragaj, mai precis cu draglină. Un bărbat aflat în mașină a rămas captiv în urma impactului și a fost scos dintre fiare de pompieri.
Conform unui comunicat trimis de lt. col. Camelia Roșca, purtătorul de cuvânt al ISU Crișana, apelul 112 prin care a fost sesizat accidentul cu victimă încarcerată a fost înregistrat în jurul orei 07.45. „La fața locului au fost mobilizate de urgență, echipajul de terapie intensivă mobilă al SMURD Oradea și trei echipaje de pompieri militari din cadrul Detașamentelor 1 și 2 Oradea, cu o autospecială de descarcerare grea, o autospecială de stingere cu modul de descarcerare și cu o ambulanță SMURD tip B2”, a arătat reprezentanta ISU Crișana.
Echipajul de descarcerare a evacuat din autoturismul avariat un bărbat rămas captiv, „iar echipajul medical și cel de pompieri militari paramedici au evaluat victima și i-au acordat îngrijirile necesare, transportându-l ulterior, în stare de conștiență, la spital”.
UPDATE: A intrat în excavatorul parcat
Contactată de BIHOREANUL, comisarul-șef Alina Fărcuța, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Bihor, a precizat că incidentul nu s-a petrecut pe un drum public și că autoturismul a lovit excavatorul care era parcat. Polițiștii continuă cercetările.




Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.