MARȚI, 16 APRILIE 2024
`

Dacă suntem prea prost îmbrăcați pentru Qatar Airways? Dacă sacoșele de rafie nu cadrează cu standardul lui Turkish Airlines? Dacă poziția prea apropiată de Debrețin nu e pe placul lui Wizz Air? Dacă Ryanair e un low cost la fel de scump ca orice companie de linie, dar mult mai imprevizibil? Dacă, dacă, dacă... Atunci mai bine zburăm de la Oradea cu frații noștri moldoveni de la HiSky!
Țineți-vă bine, urmează perioada tumultoasă, marcată de agitație și circ, a campaniei electorale! Precampania se desfășoară deja, unii competitori grăbindu-se să fure startul și să ocupe spațiul public cu mesaje și inițiative care mai de care mai colorate, ca să nu zic caraghioase. Peisajul este trist și dezamăgitor, îndeosebi prin prisma calității oamenilor politici care-l populează, dar și a mesajelor vehiculate, cele mai multe izvorâte dintr-un populism deșănțat.
De nu puține ori, pe meleagurile noastre veștile „de bine” se lasă cu surprinzătoare reacții adverse. Dacă trece prin Oradea o vedetă sau un turist oarecare și comite imprudența să-i remarce frumusețea, apar imediat frustrați și nefericiți gata să facă orice vizitator să se simtă, post factum, nepoftit. Îi cer intrusului aspru, cu indignare, ba și cu suspiciune, socoteală. De ce nu s-a plimbat și prin cartiere, să le vadă mizeria...
Ce părere aveți de noul proiect de realizare a unui drum nou între Paleu și Șoseaua Borșului, contestat de unii locuitori din Oncea?

În data de 21 martie a fost publicată în Monitorul Oficial al României Legea nr. 58/2024 prin care se aduc modificări atât legii speciale cu privire la sancționarea traficului de droguri, cât și codului penal.
Numeroasele studii efectuate demonstrează legătura dintre fumat şi unele boli. Fumatul reprezintă o cauză majoră a bolii coronariene şi este responsabil de circa 20% din decesele datorate acestei boli. Bărbaţii fumători cu boală coronariană au o rată de mortalitate cu 60-70% mai mare decât nefumătorii, iar femeile fumătoare au un risc mai mare de a face boală coronariană decât nefumătoarele, riscul fiind de 10 ori mai mare dacă concomitent utilizează şi anticoncepţionale orale.
24 Martie 2013, 19:10

FC Bihor a învins liderul, revenind de la 0-1 (FOTO)

La capătul unui joc viu disputat, FC Bihor a învins liderul clasamentului Seriei a II-a din Liga a II-a, duminică, pe Stadionul Municipal "Iuliu Bodola".

Meciul din compania braşovenilor de la Corona, din cadrul etapei a XVIII-a, s-a desfăşurat pe un frig pătrunzător, care nu a împiedicat totuşi aproximativ 2.000 de suporteri orădeni să fie alături de echipă şi să-şi încurajeze favoriţi.

De data aceasta, jucătorii bihoreni nu şi-au dezamăgit fanii, cu toate că au primit gol încă din minutul 4. Determinarea, ambiţia şi forţa în joc i-au ajutat să revină, să egaleze, iar mai apoi, în repriza a doua chiar să înscrie golul victoriei. Astfel, "roş-albaştrii" au obţinut o victorie cu 2-1 în faţa primei clasate, după ce Forika, de la oaspeţi, a înscris primul, în minutul 4, iar Mărkuş, în minutul 20, a restabilit egalitatea, pentru ca celălalt atacant orădean, Cristian Bud, să aducă golul victoriei, în minutul 56.

O fază interesantă s-a produs în minutul 37, când Damian a făcut henţ la preluarea pe piept a lui Bud, mingea a sărit la Mărkuş care a fost împiedicat în momentul şutului de alţi doi braşoveni. Gazdele au cerut penalty, dar arbitrul a închis ochii şi a lăsat jocul să continue.

Preluarea conducerii pe tabelă din minutul 56 s-a făcut după ce Târnăcop a centrat dintr-o lovitură liberă peste grupul de jucători aflat la 10 metri de poartă, Mihalache, singur la 5 metri de poartă, a trimis cu capul direct în Marc, mingea a ajuns în faţă Bud, care, venit din spate, a reluat în plasă.

Până la final nu s-a mai întâmplat nimic şi astfel FC Bihor a creat o bucurie fanilor învingând cu 2-1 echipa braşoveană şi urcând pe locul V în clasament, la egalitate de puncte cu Damila Măciuca, de pe poziţia a IV-a.

"Sunt mulţumit de ce s-a întâmplat astăzi pe stadion. A fost o victorie muncită şi total meritată, în faţa unui adversar bun care a jucat atât cât i-am permis noi. Din păcate, am început cu un mare handicap, prin primirea unui gol pe teren propriu, dar îi felicit pe băieţi pentru că au avut puterea să revină, să preseze adversarul, să stăm cu liniile mai sus şi să-l forţăm să greşească", a declarat la final antrenorul echipei orădene, Marian Pană. Acesta a mulţumit şi publicului prezent, care în pofida frigului de afară a ţinut să fie prezent într-un număr frumos şi să încurajeze echipa.

"În prima repriză cred că am evoluat foarte bine. A doua repriză însă, inexplicabil, ca şi-n jocul cu Baia Mare, am jucat mai modest. Primim goluri din orice minge vine la careu. Felicit echipa din Oradea pentru victorie. Au alergat mai mult, au pus piciorul mai mult, iar noi am făcut greşeli inexplicabile", a declarat, la rându-i, tehnicianul oaspeţilor, Daniel Bona.

FC Bihor Oradea - Corona Braşov 2-1 (1-1)

Stadion: "Iuliu Bodola", spectatori: 1800

Au marcat: Mărkuş 20, Bud 56 - Forica 4

Cartonaşe galbene: Târnăcop 45+1, Florean 90 - Burlacu 58, Ţuţu 81

FC Bihor: Pogacsics - Coroian, Fl. Lazăr, Tânc, Vădrariu - Vasilache (83 Sorian), Mihalache, Ţârnăcop, Florean - Cr. Bud, Mărkuş (88 Puşcaş). Antrenor: Marian Pană.

Corona: Marc - Burlacu, Forica, Damian, Fizeşan - Fl Stângă (63 Marin), Dâlbea (75 Chirciu), V. Munteanu, Leonte (68 Ţuţu) - Fl. Manea - Coman. Antrenor: Daniel Bona.

Arbitri: Horaţiu Feşnic (Cluj) - Daniel Ciocănea (Sibiu), Raul Ghiciulescu (Lugoj). Rezerve: Adrian Şuta (Baia Mare).

Observatori: Vasile Bordaş (Târgu Mureş), Dorel Cura (Arad).

În alte partide din etapa a III-a din returul Ligii a II-a, surprinzător, CSM Rm. Vâlcea s-a impus la Tg. Mureş, iar Poli Timişoara şi CS Mioveni au încheiat remiză, 0-0.

Rezultatele şi marcatorii etapei a XVIII-a din Seria a II-a a Liga a II-a la fotbal

FCM Târgu Mureş - CSM Rm. Vâlcea 1-3 (1-1). Punosevac 11 / Szabo 27, Stoica 55 penalty, Cruceru 71

UTA - Unirea Alba Iulia 3-0 (la masa verde)

FC Maramureş - FC Olt 2-2 (1-0). Duruş 21, Biţiş 76 / Marin 51, A. David 70

ACS Poli Timişoara - CS Mioveni 0-0

FC Bihor - Corona Braşov 2-1(1-1). Mărkuş 20, Bud 56 / Forica 4

Luceafărul Felix, FC Argeş şi Damila Măciuca au stat.

1 Corona Braşov 14 8 4 2 23-13 28

2 ACS Poli Timişoara 14 7 6 1 22-11 27

3 FC UTA Arad 15 6 5 4 19-12 23

4 Damila Măciuca 13 6 3 4 18-15 21