Zâmbetele celor mici au animat joi dimineaţa zona centrală a Oradiei, din jurul Turnului Primăriei, de unde au fost lansate 100 de baloane colorate pe care mulţi princhidei au reuşit să le prindă când au aterizat.
"Este ziua mea!"
Evenimentul a fost organizat de fundația pentru protejarea monumentelor Oradea Heritage şi a început la ora 10, imediat după ce din turn s-a auzit "Marşul lui Iancu". După câteva clipe, de la nivelul celor patru arcade au fost lansate cele 100 de baloane, în vreme ce alte câteva zeci au rămas prinse ciorchine în vârful turnului.
"Aaa! Este ziua mea şi e plin de baloane", i-a spus o fetiţă mamei sale.
Mulţi dintre copiii şi părinţii prezenți au fugit apoi spre parcarea de lângă blocul turn de pe strada Tudor Vladimirescu, unde au aterizat majoritatea baloanelor. "Hai să le prindem!", au strigat câţiva micuţi.
După ce s-a ales, fiecare, cu câte un balon, copiii au plecat împreună cu părinţii sau bunicii lor în alte locuri din oraş unde au loc evenimente dedicate lor.
În tot oraşul
În aceeaşi zi, la Cetatea Oradea se ţin ateliere de pictură pe sticlă, origami, olărit, pielărie şi tâmplărie, iar copiii pot să joace minigolf, să tragă cu arcul şi să se lase pictaţi pe faţă. Acolo îi aşteaptă şi Mickey şi Minnie, o paradă a mascotelor, un show intitulat "Poveşti jucăuşe" şi o petrecere cu DJ şi cu dansatorul Darius Mabda, adolescentul orădean care a câştigat în 2022 emisiunea-concurs "Românii au talent".
Activităţi, ateliere şi diferite spectacole de magie şi de teatru vor avea loc şi Orăşelul Copiilor din cartierul Rogerius şi în Parcul Barcăului.
Apoi, la Casa Darvas La Roche (strada Iosif Vulcan nr. 11), picii vor vedea proiecţii video-mapping în Camera copilului. În grădina casei, de la ora 18, va avea loc o întâlnire specială cu "Mini Omul de Ştiinţă - Silviu Ruşti".
Şi pompierii vor avea mai multe activităţi la toate sediile subunităţilor din judeţ, inclusiv în Oradea, între orele 10 – 14, iar poliţiştii şi jandarmii au "descins" şi ei în parcurile orădene.
Programul complet
Cetatea Oradea
10.00-22.00: Picturi pe faţă
10.00-13.30: Picturi pe sticlă
10.00-20.00: Tir cu arcul
11.00-14.00: Jocuri interactive cu personaje din poveste
11.00-13.00: Picturi pe reproduceri arheologice cu Noua Acropolă
12.00-15.00: Live DJ set - Rogvaiv
15.00-18.00: Live DJ set - Dubase
12.00-17.00: Ateliere creative şi origami
12.00-16.00: Atelier olărit
12.00-16.00: Atelier pielărie
12.00-20.00: Atelier de tâmplărie
12.00-13.00: Seminar parenting cu blândeţe cu Andrada Faina
13.00-14.00: Moment artistic - Corul de copii al Liceului Don Orione
13.00-14.00: Curs securitate cibernetică cu Logiscool
13.00-14.00: Curs siguranţă rutieră - Serviciul Rutier I.P.J. BIHOR
13.20-14.00: Parada Norişorilor Plutitori
14.30-15.10: Parada Norişorilor Plutitori
15 00-16.00: Cel mai bun magician, spectacol de magie cu Bianca si Eduard
15.00-20.00: Picturi pe sticlă cu Ioana Klein
15.00-17.00: Picturi pe reproduceri arheologice cu Noua Acropolă
15.00-16.00: Acţiuni de informare şi prevenţie antidrog susţinute de Centrul de Prevenţie Antidrog
16.00- 20.00: Cursuri de programare şi robotică cu Logiscool
17.40-18.00: Spectacol majorete al Liceului Don Orione
18:00-19:00: Spectacol Darius Mabda & Ana Maria Mărgean
19:30-20:30: Concert Florian Rus
20:00-21:00: DJ Vision & Storm Events
21:00-22:00: Concert BRUJA
Orăşelul copiilor
10.00-20.00: Picturi pe faţă
10.00-20.00: Ateliere interactive
10.00-20.00: Întâlnire cu Mickey Mouse
10.00-18.00: Desene pe asfalt, coordonate de Roxana Stan
10.00-20.00: Tabăra Medievală, coordonată de Deus Vult
11.00-12.00: Verselő Verserdő - Pădurea poeziilor, Spectacol de teatru Teatrul Liliput (limba maghiară)
11.00-12.00: Curs siguranţă rutieră - Serviciul Rutier I.P.J. BIHOR
11.00-11.40: Parada Norişorilor Plutitori
12.00-12.40: Parada Norişorilor Plutitori
12.00-17.00: Mascota CSM: Întâlnire cu mascota CSM,
13.00-14.00: Poveşti Jucăuşe- spectacol teatru, Şerban Borda
14.00-15.00: Seminar parenting cu blândeţe cu Andrada Faina
14.00-14.30: Baschet, coordonatde Clubul Sportiv Crişul Oradea
14.30-15.00: Fotbal pentru copii, coordonat de Clubul Sportiv Crişul Oradea
15.00-16.00: Karate, Judo, Kempo, Taekwondo WT - Clubul Sportiv Crişul Oradea
15.30-16.00: Spectacol de majorete al Liceului Don Orione
16.00-17.00: Dans Modern cu Jolţa Camelia
17.00-18.00: Cel mai bun magician, spectacol de magie cu Bianca si Eduard
17.00-18. 00: Parada mascotelor cu Prietenii Veseliei
18.00-21.00: Jocuri interactive cu copii si personaje
18.00-19.00: Acţiuni informare prevenţie antidrog
18.00-19.00: Întâlnirea fanilor cu CSM Oradea
18.30-19.30: Spectacol Ella Bella
Parcul Barcăului
10.00-22.00: Picturi pe faţă
10.00-22.00: Decathlon: Activităţi sportive cu Decathlon
10.00-11.00: Statuie vivantă
11.00-12.00: Acţiuni informare prevenţie antidrog
11.00-12.00: Picturi pe faţă
12.00-14.00: Atelier arte performative, MA Hub
12.00-20.00: Pista cu obstacole gonflabile
12.00-20.00: Joc distractiv: Costume Sumo Joc distractiv
13.00-14.00: Atelier creativ
14.00-17.00: Salvatorii cu drone cu Salvadrone
15.00-22.00: Mascota Mickey
15.00-16.00: Baloane modelate
15.00-16.00: Poveşti Jucăuşe- spectacol teatru, Şerban Borda
16.00-19.00: "Şi câinii au nevoie de reguli" - Asociaţia iubitorilor de câini Oradea
17.00-18.00: Portrete în creion
19.00-20.00: Cel mai bun magician, spectacol de magie cu Bianca şi Eduard
19.00-20.00: Atelier creativ
19.00: Oradea Running Culture
21.00-22.00: Statuie vivantă
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.