URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 14 IULIE 2025
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Lumea se întreabă de ce trebuie să achite asigurări de sănătate și veteranii de război. Sau de ce mamele aflate în îngrijirea copilului sunt supuse aceleiași obligații. Doar cu banii astfel adunați în plus nu astupăm marea gaură din buget. Numai că Ilie Bolojan știe că, dacă faci o excepție, imediat urmează și altele. Când a introdus plata parcării pentru absolut toți cetățenii Oradiei, au sunat telefoanele în draci. Ziariști, judecători, polițiști, atârnători de partid ș.a. s-au trezit cu amenzi pe parbrize. Știți care a fost reacția lui Bolojan? „Vă rog să trimiteți amenda la mine la birou, că o s-o plătesc eu”. Așa i-a pus la punct.
Zic şi eu
Adrian Cris
În 2008, când prelua Primăria Oradea, îl știam deja binișor pe Ilie Bolojan. Își începuse ascensiunea cu patru ani înainte. În 2004, câteva luni, fusese consilier județean, unul venit „de la țară”, dar singurul care citea toate proiectele de hotărâri (ceea ce, cred, nu făceau nici măcar șefii Consiliului Județean) și care punea întrebări.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Credeți că măsurile fiscale adoptate de Guvernul Bolojan sunt necesare și eficiente?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Zilele acestea se discută în spațiul public faptul că măsurile fiscale de austeritate așteptate în cursul lunii iulie vor fi cuprinse într-un act normativ ce nu va fi ordonanță de urgență, cum se întâmplă de obicei, ci o lege care va fi adoptată prin procedura specială a angajării răspunderii Guvernului în fața Parlamentului.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
04 Mai 2011, 13:36

Pepe, salvatorul Romanei Fărcaş: Cântăreţul i-a dat orădencei încă o şansă să fie divă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Marţi seară la Euforia TV s-a difuzat o nouă etapă din competiţia "Next diva", emisiune ce vrea să stabilească următoarea divă a României. În concurs sunt înscrise şi două orădence: fosta prezentatoare a TVS Oradea Romana Fărcaş şi fotomodelul Georgiana Cristea.

Finalistele competiţiei au avut de trecut prin trei probe: coregrafie, un moment artistic şi prezentare de modă. La momentulul artistic au avut de interpretat un personaj istoric, Romana optând pentru Ioana D'Arc. "Am avut o sabie şi în emisiune a fost invitat Pepe, pentru că în fiecare săptămână este o vedetă. El s-a tot legat de sabia mea şi i-am oferit-o, spunându-i că are mai multă nevoie de ea, în războiul cu Oana. El a zis că nu o vrea, că s-ar putea chiar să o folosească dacă o ia", a povestit Romana pentru BIHOREANUL.

Fosta prezentatoare a TVS a fost propusă de juriul competiţiei, alături de o altă fată, spre eliminarea din concurs. Însă Pepe, căruia i s-a dat dreptul să salveze una din cele două tinere, a ales-o pe Romana, astfel că orădeanca va continua să-şi demonstreze abilităţile.

De asemenea, şi Georgiana Cristea a rămas în competiţia în care acum se mai "luptă" 14 fete. În fiecare săptămână una din tinere este eliminată.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.3461 RON
  • 1 EUR = 5.081 RON
  • 1 HUF = 0.0127 RON