URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 17 FEBRUARIE 2020

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Deși anual se asfaltează câteva zeci de străzi, numărul celor care rămân la stadiul de ulițe cu hârtoape este în continuă creștere. Acesta e paradoxul orădean, că nu prididesc edilii să asfalteze pe cât se dezvoltă noile cartiere. Dar principalul vinovat de toată această problemă e tot Primăria.
Zic şi eu
Adrian Cris
Poate vă şochez: mie mi-a plăcut sâmbăta trecută la Conferinţa Judeţeană a PSD Bihor! Recunosc, am avut o plăcere sadică, pe care am savurat-o ignorând că unii din cei 648 delegaţi veniseră la sărbătoarea de partid cu maşinile primăriilor. La fel, nu mi-a păsat nici că rezultatul "alegerilor" îmi era clar încă de două săptămâni: pentru că n-a îndrăznit nimeni să-l concureze, Mang a fost reales printr-o simplă ridicare de mâini.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Pe o străduță din Oradea țevile pocnesc mai des decât dopurile de șampanie prin restaurantele elegante. De câte ori apa rece, apa caldă sau agentul termic se infiltrează la suprafață din străfundurile bătrânei instalații, apare o echipă cu un scenariu bine stabilit: decopertează asfaltul, sapă tranșeea, ajunge la țeavă, taie bucata bolnavă, o sudează pe cea nouă, acoperă la loc, tasează pământul și betonează. Ulterior vine o altă echipă cu o basculă de asfalt și mai multe lopeți, după care, în sfârșit, pe străduța ghinionistă se lasă liniștea.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre dorința Guvernului Orban de a elimina pensiile speciale ale magistraților și despre grevele anunțate de aceștia ca reacție?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Recent a fost publicată în Monitorul Oficial al României Decizia nr. 581/1 octombrie 2019 a Curţii Constituţionale, prin care s-a stabilit că soluţia legislativă ce permitea menţinerea măsurilor asigurătorii ca urmare a sesizării penale făcute de Fisc este neconstituţională.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
02 Februarie 2020, 09:57

Ghici ciupercă cine! Palatului Moskovits Miksa din Oradea a început să-i crape fața (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Terminat în 2018, adică de nici doi ani, cu mare întârziere, Palatul Moskovits Miksa are deja faţa(da) crăpată. După ce, anul trecut, locatarii de la ultimul etaj s-au trezit că le plouă în apartamente din pricina acoperişului reparat de mântuială, acum bucăţi mari de tencuială încep să se desprindă din faţada unui balcon, semn că şantieriştii angajaţi să reabiliteze Palatul nu s-au priceput s-o facă.

De altfel, executantului Abed Nego i-a mers deja buhul, ba chiar va rămâne în istoria oraşului, spre veşnică pomenire, ca fiind firma ce-a reuşit să demoleze dealul Ciuperca.

Ca norocul, după cum a aflat Bihorel, în cazul Palatului, lucrarea se află încă în garanţie, iar problema e mai uşor de remediat. Constructorii au şi început zilele trecute să refacă tencuiala de pe balconul crăpat.

Dacă nu le-a ieşit prima oară, poate vor reuşi din a doua încercare. Ori o vor strica de tot?... 

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
Flori de mucegai
Cladirile astea pe langa ca sunt subrede pana la temelie, sunt si un focar de infectie. Afara-i vopsit gardu', inauntru leopardu'.
Postat 04 Februarie 2020, 08:50 de oradeanbihor
Facturelu'
Nu stim cu cit s-a-ncheiat devizul. Sa fie 660.000lei fara NCS.Daca primaru a dat 20%(130.000) ramin de plata 530.000.Citi proprietari sunt in cladire.Nu avem informatia,estimam 10.Rezulta o facturita de 53.000 lei.O nimika toata.Macar cladirea a fost frumoasa un an si nici n-a plouat inauntru.Printre rinduri,deslusim totusi o ciudatenie : grantul de 20%.Adica cin' se da cu mine bine,ii dau haina de pe mine...Cine nu,primeste bonus 500%.Asta-i pohta ce-am pohtit...
Postat 03 Februarie 2020, 20:55 de excalibur
Pinonel Ursuta
Cred că în Alexandria, Teleorman e mai bine tine, in Oradea ți-ai greșit cariera.
Postat 03 Februarie 2020, 11:01 de sandu1260
@excalibur
Hai sa lamurim lucrurile: de vreo zece ani, cand spui ,,primaria Oradea", spui birtinezul, asta o stim cu totii. Cand spui birtinezul, spui dealul Ciuperca, spui dalele crapate, spui cet-ul cu motor de avion inecat de papadii, spui lucru facut de mantuiala dar pe bani multi. Banii NOSTRI! Si daca tot am ajuns la bani, iata ce declara saptamana trecuta dna consiliera Kirei Melinda „Primăria a previzionat o creștere de 301 milioane lei a sumelor provenite din fonduri europene fără să prezinte o situație defalcată, măcar estimată, a calculației care a condus la acest rezultat. Situația nu este singulară: și în bugetul pentru 2019 au fost estimări nerealiste de 239 milioane lei din fonduri europene, în timp ce execuția pe acest final de an s-a închis la 30 milioane lei, reprezentând 12% față de ceea ce s-a prezentat presei la începutul anului trecut”. No comment.
Postat 03 Februarie 2020, 05:50 de pinonel
oradeaveche
Constructorul Sălard, e la fel. Dar 1 milion de lei pt un palat e foarte puțin. Trebuie sa se facă nu doar fațada, trebuie lucrat și la fundație și la curtea interioară.
Postat 03 Februarie 2020, 02:51 de sandu1260
sandu
Cred că Constructoru Sălard îi are, deși o dat-o în bară cu pasaju și teatru îi cam scorojit, or învățat din greșeli. Palatu Stern îi o reușită, o costat 1.068.825,32 lei și cred că la asta se reduce tot: manoperă.
Postat 02 Februarie 2020, 23:56 de oradeaveche
excalibur
Probabil tu făceai mai ieftin.
Postat 02 Februarie 2020, 22:25 de sandu1260
Teoria ca teoria...practica e o problema
Din pacate multi proiectanți si ingineri constructori au trecut cursurile ca Vodă prin lobodă. Era foarte simplu sa armezi întreaga fațada cu plasa de rapiț prinsă cu diblu in structura cladiri. Între peretele si plasa prin distantieri se lasa o distanțarea de aprox. 1-1,5cm si dupa se tencuia. Tencuiala trebuia sa conțină cât mai puțin var ,intr-adevar se recunoaște mai greu dar ai siguranță că aceasta nu va crăpa si nu va venii la primul îngheț/dezghet jos. Din pacate s a folosit mult var, lipsa armate si uite rezultatul...ingineri de birou si uite rezultatul:))
Postat 02 Februarie 2020, 22:18 de Adrian_Preda
150.000€
Nu stiu in ce a constat reabilitarea,ceva galeti de dispersit si niste tigla/tabla/stresini.Ma gindesc ca schela avea firma,n-a trebuit inchiriata.Cert e ca intr-o suta cincizeci de mii euroi poti face o vila maricica si finisata de la zero.Intreb si eu cit valora toata cladirea,inainte de finisare?Dublu,triplu, de 10x? Pacat, drumul spre iad e pavat cu intentii bune...
Postat 02 Februarie 2020, 22:09 de excalibur
oradeaveche
Tu crezi că mai avem meseriașii ăia
Postat 02 Februarie 2020, 21:58 de sandu1260
excalibur
La 667.439,86 lei nici nu mă așteptam mai mult, Apollo costă 2.885.543,83 lei, lucrarea o face Constructorul Sălard. Probabil a primat costul deși se știe jocul de interese din jurul Abed Nego. https://www.bihon.ro/stirile-judetului-bihor/sefa-din-primaria-oradea-gasita-cu-avere-nejustificata-123892/
Postat 02 Februarie 2020, 21:10 de oradeaveche
Ai vazut ce mentalitate are grobianul ?
El nu se bucura ca lui i-ar merge mai bine. El se bucura ca altora le-ar merge mai rau. Ca sa vezi nenorocit. Si unul ca asta (unul cu mintea odihnita), cu o astfel de mentalitate, e toaaaata ziua la comentarii.
Postat 02 Februarie 2020, 20:42 de 1234
Reabilitare cu forta,cu cine vrem noi ,cu cit vrem noi...voi platiti doar
”Din valoarea totală a lucrărilor, Primăria Oradea a acordat 20% grant, urmând ca diferența de 80% să fie recuperată de la proprietarii imobilului. Lucrările au fost realizate de Primăria Oradea din bugetul propriu al instituției. Valoarea contractului de lucrări a fost de 667.439,86 lei, suma finală urmând să fie stabilită în urma recepției lucrărilor, care ar urma să aibă loc la începutul lunii mai”, a precizat directorul executiv al Instituției Arhitectului Șef, d-na Adriana Lipoveanu. Lucrările de restaurare au fost realizate în cadrul Programului Multianual pentru Reabilitare Fațade, restaurarea fiind executată de S.C.Abed Nego Com S.R.L
Postat 02 Februarie 2020, 20:37 de excalibur
sandu
Poți să o refuzi la licitație, ce alt motiv mai întemeiat decât fiasco-ul Ciuperca. Meseriași am avut și în comunism, multe clădiri au fost renovate la începutul anilor ‘80. https://m.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-6/renegatul-edilul-comunist-care-a-initiat-prima-renovare-a-centrului-oradiei-a-sfarsit-expulzat-din-nomenclatura-de-mafia-bihoreana--98982.html Legea privind fațada există din comunism dar îi aplicată la interes, Casa Deutsch a fost demolată în anii’70 dar i s-a păstrat fațada. https://www.bihon.ro/stirile-judetului-bihor/fatada-bicolora-pentru-cladirea-guliver-46855/
Postat 02 Februarie 2020, 20:30 de oradeaveche
oradeaveche
Eu nu cred că i se da lucrările acea companie, cred că sa făcut o licitație publică. Dar datorita comunismului noi ne-am pierdut meseriași în clădiri vechi/istorice , nici arhitecții nu mai sunt ceea ce au fost. As prefera sa se ocupe de renovare companii din Europa cu experiență în clădiri istorice , bineînțeles și costul ar fi pe măsură, și firmele noaste românești să prindă experiența. Nu sunt mulțumit nici de firma care a câștigat licitația pt cazinoul din Constanța. Dar Romania nu are o lege cu privire la clădirile istorice, de exemplu în Germania, Franța , UK ,Italia , Belgia etc. exista o lege și un șablon în acest sens. Poți să demolezi o clădire istorică, dar trebuie să-i păstrezi fațada . Cred arhitect sau firma din Romania știe să facă asta ?? Noi am pierdut multe în comunism, pe de o parte am câștigat, dar am pierdut și post-comunism, dar mă bucur că orașul meu a luat avânt, fata de celelalte.
Postat 02 Februarie 2020, 19:59 de sandu1260
sandu
Nu ar fi mai bine să nu i se mai dea lucrări? Dacă tot e știută cu musca pe căciulă și legal și tehnic? De la conflictul de interese al D-nei Benyovszki din Primărie a cărui soț lucrează la Abed Nego (doamnă care nu poate justifica o avere importantă) la lucrările cu CFR-ul (pasaju din gară, podu Neș, semnalizarea Uzinelor) obținute de Ionașcu care nu mai știe unde-i șef la CFR sau Abed Nego. În cea mai performantă primărie din galaxie se mai întâmplă și de astea.
Postat 02 Februarie 2020, 18:23 de oradeaveche
Sa fie trasa la răspundere
Acea firma
Postat 02 Februarie 2020, 16:41 de sandu1260
Do not touch
Asta scrie pe tencuieli fara ciment,friabile, pe baza de var,vechi de 100 de ani.Reabilitarea fatadei ar fi avut sens prin indepartarea tencuielii vechi pina la caramida si refacerea completa.Faptul ca prin acoperis infiltreaza apa DUPA UN AN,e o sfidare la legile fizicii,sau,citind un clasic in viata ,pur si simplu GHINION.Nu este un ghinion pretul reabilitarii cladirii,pe care documentaristul a omis sa ni-l comunice,fiind secret de serviciu,probabil.Cam la asta ne putem astepta cind intra taranul cu cizmele direct in Art-nouveau...
Postat 02 Februarie 2020, 10:56 de excalibur
Nimic nou.
S-a mai făcut o intervenție la fațadă în toamnă. Sânt lucrări mai reușite altele mai proaste. Ar costa zeci de milioane o restaurare ca la carte, evident nu și-o permite nimeni. Chiar și așa nu există garanția reușitei, Palatu de Justiție are probleme cu tencuiala pe porțiuni mari deasupra soclului. Ce-i interesant că problemele astea nu ne sânt prezentate cu fast precum realizările.
Postat 02 Februarie 2020, 10:28 de oradeaveche
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.4 RON
  • 1 EUR = 4.7694 RON
  • 1 HUF = 0.0142 RON