URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 10 AUGUST 2020
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Am o mare admiraţie pentru cei care nu cred în Covid, care nu dau doi bani pe regulile stabilite de Guvern şi care au reuşit să afle, prin propriile mijloace, că Uniunea Europeană ne dă bani grei, chipurile,  pentru fiecare mort care ar fi decedat din cauza coronavirusului...
Zic şi eu
Adrian Cris
Am ajuns de unde am plecat, dar cu un preţ mare: resurse materiale şi umane irosite, doar pentru că nu vrem să purtăm o mască, să nu ne îmbulzim unii în alţii şi să ne spălăm pe mâini.
Vorba lu' Lulu
Lucian Cremeneanu
Sunt curios să văd cum o mai scoate la capăt Primăria Oradea de data asta. A vrut să găsească o soluţie pentru acoperişul parcării de pe Strada Independenţei şi, pentru a nu fi acuzată de totalitarism, a organizat concurs. A făcut un regulament (contestat de Ordinul Arhitecţilor din România), a adunat un juriu, a stabilit un termen limită şi tot ce i-a mai rămas de făcut a fost să numere punctele primite pe fiecare proiect, să facă un clasament şi să declare un câştigător. Acum mai trebuie doar să scoată castanele fierbinţi din foc cu propriile mâini.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveți despre candidatura surpriză a lui Ilie Bolojan la președinția Consiliului Județean Bihor?
De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, Legea nr. 136/2020, cunoscută popular ca legea carantinei şi izolării la domiciliu, adoptată în urma unei decizii din 25 iunie 2020 a Curţii Constituţionale, prevede că izolarea unei persoane fără acordul acesteia se poate dispune doar pentru 48 de ore, într-o unitate sanitară sau, după caz, într-o locaţie alternativă ataşată unităţii sanitare, atunci când medicul constată riscul de transmitere a unei boli infectocontagioase cu risc iminent de transmitere comunitară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Consumul de apă poate avea o influenţă nefavorabilă asupra organismului atunci când apa conţine agenţii patogeni ai bolilor infecţioase, când are o compoziţie deosebită de cea a apei potabile şi când apa are gust sau miros ce o fac improprie consumului. Aceste modificări ale normelor de potabilitate pot fi determinate cel mai des de caracteristicile solului străbătut de către ape şi impurificării cu ape uzate fecaloid-menajere sau industriale.
25 Septembrie 2018, 13:12

Toamna Orădeană se va ţine pe strada Vasile Alecsandri şi în Cetate: „9 concerte extraordinare”, între care Carla’s Dreams şi Antonia!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Asociaţia pentru Promovarea Turismului din Oradea şi Regiune (Visit Oradea) a dat publicităţii, marţi, programul festivalului Toamna Orădeană. Evenimentul se va desfăşura în două locaţii: pietonala Vasile Alecsandri şi Cetatea Oradea, în perioada 4-7 octombrie 2018.

"Ediţia din acest an va fi una plină de energie şi distracţie autentic românească, aducând în faţa publicului orădean nume sonore din lumea muzicală, dar şi o călătorie gastronomică pentru toate gusturile. Timp de 4 zile, oraşul nostru va fi cuprins de o atmosferă de sărbătoare, în care cultura, mozaicul etnic, concertele LIVE şi surprizele culinare se vor împleti într-o armonie de spectacole, culori şi gusturi", anunţă organizatorii.

Potrivit acestora, scena principală a festivalului, aflată în Cetate, va găzdui pe parcursul celor 4 zile de eveniment „nu mai puţin de 9 concerte extraordinare: Carla’s Dreams, Irina Rimes, Holograf, Antonia, Elena Gheorghe, Şuie Paparude, Macanache & Band, Damian Drăghici & Brothers, Vanotek & Quartet”.

Şi curtea interioară a Cetăţii va fi cuprinsă de atmosfera de festival, urmând a fi animată timp de 4 zile de cei de la VRTW (Vinyl, Rum, Tapas & Wine). Aceasta este o comunitate de artişti, iubitori ai muzicii bune, care promovează descoperirea muzicală şi încearcă să schimbe ideea conform căreia muzica se bazează numai pe hituri.

Ca în fiecare an, copiii vor avea parte de un program ingenios, plin de activităţi şi atracţii, la Fun Zone-ul conceput special pentru ei.

Revine Street Food

Și popularul Street Food Festival revine la Oradea. Bucătari pricepuţi se vor întrece în reţete, astfel încât şi cele mai rafinate gusturi şi pofte îşi vor întâlni preparatul preferat.

„Astfel, pentru că ne dorim ca orădenii să aibă parte de tot ce-i mai bun, Festivalul nostru de toamnă aduce în prim plan cele mai delicioase standuri cu mâncare din România, la unul din cele mai frumoase evenimente care va avea loc în oraşul nostru”, arată comunicatul.

Festivalul se va deschide joi, 4 octombrie, simultan în cele două locaţii principale - Cetatea Oradea şi Pietonala Vasile Alecsandri - şi se va încheia duminică, 7 octombrie, cu un foc de artificii spectaculos în Cetatea Oradea.

Festivalul Toamna Orădeană este organizat de Asociaţia pentru promovarea turismului din Oradea şi regiune (Visit Oradea), cu sprijinul Primăriei Municipiului Oradea şi al Agenţiei Why Not Us.

Alte detalii despre program vor fi făcute publice în perioada următoare.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
1 Comentariu
teleorman, je t'aime
Sunt nume! Nu știu cine e Macanache....dar sună super sudist și cum eu iubesc...iubesc! Totusi:Antonia vine de una singură?
Postat 25 Septembrie 2018, 17:24 de soricel
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.0949 RON
  • 1 EUR = 4.8375 RON
  • 1 HUF = 0.014 RON