URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
08 Noiembrie 2024, 20:11

Teatrul Regina Maria caută tineri regizori pentru a pune în scenă la Oradea o comedie contemporană

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Teatrul Regina Maria a lansat un Open Call pentru tinerii regizori din ţară, care sunt invitaţi să propună comedii contemporane axate pe realităţile şi provocările actuale, iar câştigătorul va monta spectacolul în stagiunea 2025-2026 la Oradea.

Doritorii trebuie să fie absolvenţi de Regie de Teatru, iar spectacolele pe care doresc să le pună în scenă la Oradea "să reflecte realităţile şi provocările actuale, explorând teme relevante pentru publicul de azi, într-o manieră creativă, amuzantă şi inovatoare", au transmis miercuri reprezentanţii TRM printr-un comunicat de presă.

Astfel, cei interesaţi sunt invitați să participe cu idei inovatoare şi relevante pentru public, iar textele pot fi proprii, colaborări cu dramaturgi sau adaptări moderne ale unor piese cunoscute.

Proiectele se trimit până pe 15 decembrie pe e-mail şi trebuie să includă o propunere detaliată a textului, un concept regizoral, să numească distribuţia și echipă creatiă, împreună cu CV-ul. 

Selecţia câştigătorului va fi făcută de Consiliul Artistic al teatrului, sub îndrumarea lui Bobi Pricop, iar câştigătorul va fi desemnat în inanuarie anul viitor. Acesta va pune apoi în scenă proiectul propus, în stagiunea 2025-2026.

Concursul de proiecte dedicat tinerilor regizori continuă programul "Start Up - Regie Teatru", lansat în 2021, în urma căruia a fost desemnat câştigător regizorul Cătălin Mardale, care a realizat la Oradea spectacolul "98% (decizia corectă)" de Andreea Tănase.

Programul susţine creativitatea şi originalitatea, promovând tinerii şi contribuind la crearea unor oportunităţi de colaborare în domeniul teatral.

Mai multe detalii despre Open Call, calendarul complet şi condiţiile de participare se găsesc pe site-ul Teatrului Regina Maria.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON