Astfel de aparate se găsesc în ţarcurile de câini din Ioşia, Seleuş, Sovata şi Olosig, dar şi în Parcul 1 Decembrie, zonă verde îngrijită de operatorul licenţiat de salubritate, care a câştigat o licitaţie în acest sens. În total, în oraş au fost puse şase aparate: câte unul în fiecare ţarc şi două în parcul din centrul municipiului.
Din aceste aparate, orice orădean poate să îşi ia gratuit o pungă de plastic, în care apoi să strângă excrementele animalului său. RER Ecologic Service speră să-i obişnuiască pe stăpânii de câini că au obligaţia, măcar morală, de a curăţa după animale, prevenind astfel ca trecătorii prin parc să calce în resturile lor.
Aparatele - primele de acest gen montate în Oradea - au fost achiziţionate şi montate exclusiv pe cheltuiala RER Ecologic Service, care le-a donat municipiului.




Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.