URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
26 Septembrie 2025, 12:52

Ministerul Educației vrea să premieze elevii cu media 10 la examenele naționale: 2.000 sau 5.000 lei pentru fiecare

Ministerul Educației vrea să premieze elevii cu media 10 la examenele naționale: 2.000 sau 5.000 lei pentru fiecare (fotografie din arhivă, cu caracter ilustrativ)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Ministerul Educației și Cercetării a lansat, joi, în consultare publică proiectul de Hotărâre de Guvern privind acordarea de stimulente financiare elevilor care au obținut media 10 la examenele naționale din vara acestui an.

Conform documentului, absolvenții de gimnaziu care au obținut media 10 la Evaluarea națională 2025 vor primi câte 2.000 de lei, iar absolvenții de liceu care au promovat cu media 10 bacalaureatul, în prima sesiune sau în sesiunea specială, vor primi câte 5.000 de lei.

Ministerul precizează că sumele propuse sunt aceleași ca anul trecut, iar lista nominală a beneficiarilor și modalitatea de acordare a premiilor vor fi stabilite prin ordin de ministru.

„Am încercat să securizăm și partea de recompensare a excelenței. Astfel, alături de premiile în bani acordate pentru rezultatele la competițiile școlare naționale și internaționale, propunem acordarea de stimulente financiare elevilor care în această vară au încheiat examenele naționale cu media generală 10”, a declarat ministrul Educației, Daniel David.

În sesiunea iunie-iulie 2025, la nivel național, 42 de absolvenți de liceu au obținut media 10 la bacalaureat (32 la sesiunea din iunie, unul la sesiunea specială și 9 la examenul de bacalaureat german), iar 85 de elevi de clasa a VIII-a au încheiat Evaluarea Națională cu media maximă.

Din cei 85, trei elevi provin de la școli din Bihor. În schimb, anul acesta, în Bihor niciun elev n-a luat media 10 la bacalaureat.

Proiectul de Hotărâre de Guvern se află în consultare publică, iar documentul poate fi consultat aici.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON