URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
10 Iulie 2023, 11:29

Festivalul Medieval Oradea: Michael Sadde, un veteran al armatei franceze, este noul campion mondial la turnir (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Francezul Michael Sadde, unul dintre bravii cavaleri străini care au luptat la Campionatul Mondial de turnir organizat în Cetatea Oradea, în cadrul Festivalului Medieval, a câștigat titlul de campion mondial după o luptă crâncenă.

Finala campionatului a fost disputată duminică după amiază, iar pentru râvnitul titlu s-au luptat cavalerii Marc Hamel din Canada, Pierre-Emmanuel Fabrigli din Italia, Thomas Menou din Franţa şi Michael Sadde tot din Franţa.

Câştigătorul turnirului a fost decis chiar în ultimul atac, când Michael Sadde a rupt lancea în armura canadianului Marc Hamel.

Imediat după ce a fost declarat campion mondial, acesta a anunţat că este ultima competiţie la care participă în calitate de cavaler.

La microfon, heraldul turnirului a detaliat publicului că Sadde este veteran al armatei franceze şi un cavaler experimentat.

„Pentru mine, va fi ultimul meu turneu internaţional. Am făcut o promisiune unei femei, pe care o iubesc foarte mult, că mă voi lăsa de turnir, o meserie pasionantă şi periculoasă. Aceste cuvinte merg foarte bine împreună. Pentru caii mei este ultimul turnir pentru că au muncit foarte mult. Predau ştafeta celor foarte tineri, care sunt foarte motivaţi şi care vor fi mai buni decât mine, sunt sigur", a spus Sadde, care a primit la finalul turnirului şi trofeul de campion, în aplauzele celor aflați în tribune.

La final au mai fost premiaţi şi reprezentanţii ordinelor care au câştigat la diferite jocuri vânătoreşti, iar apoi toţi oştenii, menestrelii, domniţele, scutierii şi bufonul au salutat mulțimea, la fel cum au făcut-o și regele, regina şi prelatul care au urmărit toate întrecerile și spectacolele Festivalului Medieval de la Oradea.

În public s-a aflat și un cuplu venit tocmai din București pentru acest eveniment. „Am fost impresionați de grandoarea festivalului și de turnir. Ne-am luat câteva zile libere doar pentru a venit aici și am fost impresionați. Am trăit timp de câteva ore într-un sat medieval”, a povestit Cristiana.

Festivalul Medieval Oradea s-a încheiat cu un concert al trupei de rock alternativ Omul cu Şobolani.

"Ne bucurăm să ne vedem după 26 de ani, aici în Oradea!", a spus solistul trupei în faţa fanilor săi care au cântat alături de ei cele mai cunoscute piese.

Festivalul Medieval din Oradea a fost organizat de Visit Oradea şi Primăria Municipiului Oradea în parteneriat cu Asociaţia Deus Vult.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON