URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
11 Iulie 2025, 14:00

Expoziție dedicată lui Nicolae Iorga, la Oradea: documente rare, medalii și scrisori de la Regina Maria

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal va găzdui, începând de joi, 17 iulie, o expoziție dedicată uneia dintre cele mai importante personalități ale istoriei și culturii românești: „Nicolae Iorga – 150 de ani de la naștere (1871–2021). Nicolae Iorga și Transilvania”. Vernisajul va avea loc de la ora 13, în sediul instituției de pe Str. Armatei Române nr. 1/A.

Expoziția este organizată de Muzeul Național de Istorie a României, în colaborare cu Muzeul Țării Crișurilor, cu sprijinul Consiliului Județean Bihor și al Primăriei Oradea, în parteneriat cu Institutul de Istorie „Nicolae Iorga”, Arhivele Diplomatice ale MAE și Colecția Daniel Cosmin Obreja.

Manifestarea face parte din programul estival Tipografia de idei | #hailamuzeu, ajuns la a treia ediție.

Evenimentul aduce în atenția publicului o parte din Colecția Iorga-Pippidi, formată din documente, fotografii, piese vestimentare, obiecte personale și distincții primite de Nicolae Iorga.

Colecția a fost donată Muzeului Național de Istorie de către prof. dr. Andrei Pippidi, nepotul savantului, „printr-un act de cultură și generozitate”, devenind astfel parte a patrimoniului național.

Între obiectele expuse se regăsesc acte de studii, diplome de doctor honoris causa de la universități europene, ordine și medalii românești și străine – „o adevărată istorie a Europei în decorații”, după cum se arată în comunicatul muzeului.

Vizitatorii vor putea admira, pentru prima dată la Oradea, Ordinul Ferdinand I, în grad de Colan, primit de Iorga în 1931, scrisori ale Reginei Maria trimise lui Nicolae Iorga, corespondență cu personalități transilvănene, precum și documentul prin care Iuliu Maniu refuză intrarea în guvernul Iorga-Argetoianu, în același an.

Importanța legăturilor lui Nicolae Iorga cu Transilvania și cu Oradea este reliefată într-o secțiune specială a expoziției. Potrivit organizatorilor, istoricul „a studiat, la începutul secolului XX, arhivele transilvănene, printre care și cele din Oradea Mare”, publicând volume fundamentale pentru istoria românilor din această regiune și devenind, prin scrierile și activitatea sa, „unul dintre fondatorii României Întregite”.

Expoziția reunește și piese din patrimoniul Institutului „Nicolae Iorga” al Academiei Române și din colecția Daniel-Cosmin Obreja, fiind curatoriată de dr. Cristina Păiușan, cercetător științific la Secția Istorie, și dr. Alexandru Bădescu, șeful Secției Evidența, Conservarea și Protecția Patrimoniului – Muzeul Național de Istorie a României. Publicul interesat va putea vizita expoziția până pe 9 noiembrie.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON