URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
14 Februarie 2019, 13:00

De ce declararea neconstituțională a unei infracțiuni are efect retroactiv

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Recent a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 651 din 25 octombrie 2018 a Curţii Constituţionale prin care a fost declarată neconstituţională soluţia legislativă cuprinsă în art. 4 din Codul penal, care nu asimilează efectele unei decizii a Curţii Constituţionale prin care se constată neconstituţionalitatea unei norme de incriminare cu cele ale unei legi penale de dezincriminare.

Mai concret, prin această decizie Curtea Constituţională a stabilit că, ori de câte ori este declarată neconstituţională o infracţiune, efectele deciziei se vor produce atât în procesele în curs, cât şi în situaţiile juridice soluţionate definitiv, ca efect al prevederii constituţionale potrivit căreia legea penală mai favorabilă se aplică retroactiv.

Ca urmare a acestei decizii, odată cu publicarea în Monitorul Oficial a unei decizii de neconstituţionalitate a unei infracţiuni, încetează imediat toate consecinţele unei condamnări pronunţată în baza textului neconstituţional.

Decizia a fost adoptată cu opinia separată a unui judecător, care a apreciat că "efectele deciziei Curţii nu pot viza decât actele, acţiunile, inacţiunile sau operaţiunile ce urmează a se înfăptui în viitor de către autorităţile publice implicate în conflictul juridic de natură constituţională".

Opt judecători ai curţii au apreciat, însă, că decizia Curţii Constituţionale prin care este constatată neconstituţionalitatea unei norme de incriminare face ca, de la data publicării sale, fapta incriminată şi considerată anterior socialmente periculoasă să nu mai existe, adică produce efecte similare unei legi de dezincriminare.

Apreciez corectă decizia Curţii pentru un argument simplu - odată ce o normă a fost declarată neconstituţională, ea nu se mai poate aplica, legea fiind implicit modificată. Ce are efect retroactiv nu este decizia Curţii, ci pur şi simplu legea penală modificată.

O interpretare contrară - care s-a regăsit, din nefericire, în practică - lipsea de efecte chiar mecanismul de verificare a constituţionalităţii legilor, unele persoane continuând să stea în închisoare sau chiar să fie condamnate, ulterior deciziei Curţii Constituţionale, în baza unui text declarat neconstituţional.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON