URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
21 Ianuarie 2011, 11:00

Bronhopneumopatia cronică obstructivă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

BPCO include bronşita cronică şi emfizemul pulmonar. Bronşita cronică este definită epidemiologic ca o afecţiune pulmonară în care bolnavul tuşeşte şi expectorează cel puţin 3 luni pe an, timp de 2 ani consecutiv, fapt ce determină obstrucţie prin îngustarea căilor aeriene datorită mucusului prezent în exces.

Emfizemul constă în dilatarea spaţiilor aeriene cu scăderea elasticităţii pulmonare şi obstrucţie. Cele 2 entităţi coexistă în cadrul BPCO şi au drept cauză principală fumatul. Circa 20% din adulţii de sex masculin au bronşită cronică şi numai o mică parte din ei au manifestări clinice. Studiile au arătat că bărbaţii sunt mai afectaţi decât femeile, deşi în ultimul timp a crescut numărul de cazuri de boală şi la femei, datorită creşterii consumului de ţigări şi la acestea.

O altă cauză, care nu trebuie neglijată, este expunerea profesională la pulberi anorganice sau organice şi la unele gaze toxice, ca expunerea la mediul înconjurător poluat. Emfizemul pulmonar este frecvent după vârsta de 50 de ani, numărul de cazuri fiind crescut până la 70 de ani, după care frecvenţa se diminuează. Clinic, bolnavul prezintă tuse, expectoraţie, greutate în respiraţie şi respiraţie "şuierătoare". Datele de laborator, examenul radiologic şi testele pulmonare funcţionale completează diagnosticul BPCO.

Atenţie! Tratamentul BPCO începe cu oprirea fumatului, singurul mod de a opri evoluţia obstrucţiei cronice a căilor respiratorii. În situaţiile în care expunerile profesionale sau legate de mediu prezintă un risc, este preferabilă opţiunea de schimbare a locului de muncă sau mutarea locuinţei. Se vor evita pe cât posibil infecţiile respiratorii, iar în caz că apar, se vor trata numai de către medic, care va decide alegerea antibioticului după testele de laborator specifice. Tratamentul medicamentos al bolii este prescris şi controlat de medic.

Reţineţi! Profilaxia bolii se face prin vaccinarea antigripală anuală a bolnavilor. La vârstnici este indicat şi vaccinul pneumococic. La noi se utilizează frecvent Polidinul, un preparat polibacterian, administrat în cure repetate. O măsură simplă de prevenire constă în eliminarea deodorantelor, fixativelor de păr şi insecticidelor din locuinţă, acestea având efecte asupra căilor respiratorii, chiar şi la cei sănătoşi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON