URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 04 IUNIE 2026
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Intrarea Primăriei în posesia spațiului al cărei proprietar este, pentru reabilitarea Colegiului Eminescu, a înregistrat o nedorită premieră: operațiunea de comando în fruntea căreia s-a plasat un funcționar, (ne)Norocel Popescu, care a intrat în ziduri ca un adevărat Terminator.
Zic şi eu
Adrian Cris
Două știri de săptămâna trecută înseamnă câteva zeci de milioane de euro în plus pentru bihoreni. Bineînțeles, nu băgați în traiste. Primăria Oradea a primit încă 151,6 milioane de lei din Programul Regional 2021-2027, pe care îi va folosi, între altele, pentru o nouă școală în Nufărul, înnoirea cartierului, reabilitarea unei grădinițe în Rogerius ori a Colegiului Mihai Viteazul. 
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce ar trebui să facă Nicușor Dan pentru formarea viitorului Guvern?






De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
Săptămâna trecută a fost adoptată o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan, cu consecința demiterii acestui guvern. În acest context, cred că este important să se înțeleagă ce mecanisme constituționale există pentru soluționarea crizei politice generate de adoptarea acestei moțiuni de cenzură.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Exercițiile fizice fac parte din tratamentul diabetului zaharat de tip 2. Activitatea fizică nu înseamnă neapărat sport sau exerciții fizice susținute. Efectele benefice ale activității fizice regulate sunt recunoscute ca efecte sigure asupra sănătății precum și a moralului. Activitatea fizică diminuează insulino-rezistența, determinând o scădere a glicemiei. Pe termen lung reprezintă un real ajutor pentru menținerea greutății sau a pierderii de greutate în cazul obezității, ceea ce se reflectă în diminuarea riscului de complicații cardiovasculare și de hipertensiune arterială, menținerea în formă a articulațiilor și a musculaturii și nu în ultimul rând ameliorarea calității somnului.
11 Ianuarie 2023, 18:10

Bazinul Crișul, liceul german și două grădinițe din Oradea vor fi reabilitate prin PNRR. Birta și Cseke au semnat contractele la București

Bazinul Crișul, liceul german și două grădinițe din Oradea vor fi reabilitate prin PNRR. Birta și Cseke au semnat contractele la București (sursa foto: Primăria Oradea)
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primarul Oradiei, Florin Birta, și ministrul bihorean al Dezvoltării, Cseke Attila, au semnat miercuri la București șase contracte de finanțare a unor proiecte din municipiu prin Programul Național de Redresare și Reziliență. Concret, vor fi reabilitate termic două grădinițe din Oradea, liceul german, Bazinul acoperit Crișul, precum și mai multe blocuri din zona Cantemir.

„Începutul de an aduce finanțare de peste 10 milioane de euro pentru municipiul Oradea. Primarul Florin Birta a semnat astăzi, 11 ianuarie, în prezența ministrului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, 6 contracte de finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR)”, se arată într-o informare transmisă de Primăria Oradea. 

Depuse prin Direcția de Management Proiecte cu Finanțare Internațională (DMPFI), cele șase proiecte sunt în valoare totală de 10,656,314 de euro, cu TVA.

„Sunt primele contracte de finanțare pe care le semnăm la început de an, astfel că pășim cu dreptul în 2023. La fel ca și celelalte proiecte finanțate prin PNRR, și acestea sunt foarte importante pentru comunitate, întrucât ne dorim să schimbăm înfățișarea acestor clădiri care vor fi supuse reabilitării termice și totodată, să creștem eficiența energetică, ceea ce înseamnă un necesar mai mic de energie și confort sporit pentru beneficiari”, a precizat primarul Florin Birta.

Aprobate în Componenta 5 – Valul Renovării din PNRR, proiectele prevăd: creșterea eficienței energetice pentru clădirea Grădiniței nr. 41, creșterea eficienței energetice și gestionarea inteligentă a energiei pentru clădirea Liceului Teoretic German „Friedrich Schiller”, respectiv a Grădiniței cu program prelungit nr. 42 și eficientizarea energetică, reabilitarea și modernizarea Bazinului acoperit Crișul. De asemenea, este vorba și despre reabilitarea energetică moderată a blocurilor de locuințe din zona B-dului Dimitrie Cantemir: C3, C9, C19, C29, C43, D3, D15 și D17. 

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.5281 RON
  • 1 EUR = 5.2592 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON