PROGRAM 20-26 IUNIE
EVENIMENTE
ZILELE SFÂNTULUI LADISLAU
Concert Speak Floyd, joi, ora 21, Cetatea Oradea, Curtea Princiară; Târgul meșteșugăresc (vineri, sâmbătă, duminică orele 10-20, Cetate); Figuri reînviate - spectacol al Ansamblului artistic Mureșul (vineri, ora 20, Piața Unirii), concert Tóth Gabi (vineri, ora 19, Piața Unirii), Bagossi Brothers Company (vineri, ora 21, Piața Unirii), Competiție gastronomică tradițională - degustarea aromelor maghiare (sâmbătă, 9-14, Cetate); Shalom Chaverim! - Concert Oradea Wind Ensemble (sâmbătă, ora 17.30, Cetate); Blues B.R.Others Show (sâmbătă, ora 20, Cetate); Concert Transylvanium (sâmbătă, ora 19, Piața Unirii); Concert Nagy Feró și Beatrice (sâmbătă, ora 21, Piața Unirii); Concert Andrea Mahó, Réka Koós, Balázs Nagy și Tibor Buch (duminică, ora 19.30, în Cetate), Concert ÁKOS (duminică, ora 21, Piața Unirii).
Mai multe detalii și lista completă a evenimentelor în articolul „Zile regești: Vezi ce program aduce la Oradea festivalul Zilele Sfântului Ladislau! (VIDEO)”
Summer School - activităţi tematice educative, creative şi distractive, explorare a naturii în aer liber: studiul naturii, jurnal de observaţie şi experimente ştiinţifice, descoperirea plantelor, vieţuitoarelor, înţelegerea corpului uman, explorarea universului, aventuri în natură, istorie, în jurul lumii, mari descoperiri, club de lectură şi creaţie, atelier de limba engleză, pentru copii între 4-9 ani, zilnic, orele 9-14, librăria Cair Paravel, Gradina Zoologică, Cetatea Oradea, Pădurea Felix, Muzeul Ţării Crişurilor, Parcul 1 Decembrie (până în 31 august)
Şcoală de vară, activităţi de vacanţă, surprize pentru copii, zilnic, orele 7.30-16.30, Exclusive Dance, Prima Shops (până în 26 august)
Şcoala de vară, programe: Explorator în jungla emoţiilor mele, pentru copii între 4-10 ani, luni-vineri, orele 9-13, Şcoala lui Pepo
Ateliere Comuniteca - luni: atelier de arte, ora 16; marţi: atelier ABC -ul îngrijirii tenului la pubertate; miercuri: atelier de Lego, ora 16, Toastmasters, ora 19.30; joi atelier de pictură, ora 14.30; de fotografie, ora 16, de tobe africane, ora 18; vineri: atelier de biologie pentru grupuri, ora 12, de caligrafie cu bucurie, ora 15.30, de imprimare 3D, ora 17; sâmbătă: Bright Citizen, ora 14, Crişul Shopping Center
Ateliere Comuniteca – miercuri: Pe ritm de dans în parc, ora 20; joi: abilităţi pentru adolescenţă, ora 10, Horitoriu, cerc de tobe comunitar, ora 19.30; vineri: educaţie pentru siguranţă, ora 10.30, Parcul Libertăţii
Lansare de carte "La noi nu colindă muierile", de Iulia Lung, marţi, ora 18.30, Comuniteca
MaHub: marţi, ora 21 – proiecţie, vineri, ora 19:30 - MA live, sâmbătă - Party
Quiz Time, marţi, ora 20, Columbus
Şşşşşt! – silent comedy cu Şerban Borda, miercuri, ora 20, Columbus Cafe Oradea
Summertime madness, party cu DJ Munov, miercuri, ora 20, Urban Place
Seri muzicale cu duoul Arthur şi Eszter Kaganovskiy. În program lucrări de: Alessandro Rolla, Ignaz Pleyel, Wolfgang A. Mozart, Jean Sibelius, Johan Halvorsen, miercuri, ora 19, Palatul episcopal romano-catolic
Impro Comedy Fest, ediţia a III-a cu trupele ImproŞtim - Satu Mare, ImproHub - Bucureşti, Many Singing Mice - Bucureşti, Snooze Boys – Arad, Patzan – Oradea, joi-duminică, ora 19, Fresco Piatto
Quiz Urban, joi, ora 20, Urban Place
Şezătoare la bibliotecă, joi, ora 17, Biblioteca Judeţeană
Bootlegger’s Thursdays, joi, ora 22, Prohibition Cocktail Bar
Basme româneşti prin teatru interactiv: ora 18, animaţii pe picioroange, baloane uriaşe de săpun, baloane modelate şi facepainting; ora 19, Povestea unui om leneş, vineri, Cetatea Oradea
Trust us, you can dance!, vineri, ora 22, Prohibition Cocktail Bar
Concert Reverse the Moment, lansare album "The Victim", invitaţi Steambreather, vineri, ora 19; Paradox: Late Nights cu Madliquid, Boescu, Conundrum, vineri, ora 23, Moszkva Cafe
Puttin’ on the Ritz, sâmbătă, ora 22, Prohibition Cocktail Bar
Stand up Comedy de vară cu Gabriel Gherghe, Edi Vacariu, Teodor Abagiu, sâmbătă, ora 20, Urban Place
FILARMONICA DE STAT
Concert L’elisir d’amore de Gaetano Donizetti, dirijor David Crescenzi, cu participarea corului, solişti: Eusebiu Huţan - tenor (Nemorino), Rasha Talaat - soprană (Adina), Florin Estefan - bariton (Belcore), Cristian Hodrea - bariton (Dulcamara), Oana Trîmbiţaş - soprană (Gianetta), dirijor cor Lászlóffy Zsolt, în cadrul proiectului Initio22, sâmbătă, ora 20, Sala de concerte "Enescu - Bartókˮ
TEATRUL REGINA MARIA
Tartuffe, de Moliere, adaptare şi regia Vlad Trifaş, miercuri, ora 19, Sala Mare
Omuleţ, de Petro Ionescu, regia Delia Gavliţchi, sâmbătă, ora 11, Sala Arcadia
TEATRUL SZIGLIGETI
Barosul satului, miercuri, ora 11
Undeva în Europa, de Dés László – Nemes István – Böhm György – Korcsmáros György – Horváth Péter, sâmbătă, ora 21, Salonta
EXPOZIŢII
GALERIILE REPERAJ
- expoziţia de pictură "Între bestie şi supraom – Un abis" a artistei Vioara Bara
SINAGOGA ZION
- expoziţia "... de când te-am pierdut... Imagini din casa celor vii", semnată de artistul fotograf Nagy Károly Zsolt, 80 fotografii alb-negru din Cimitirul Evreiesc din Budapesta; momente muzicale: Grupul Cultural "Duo Sola Fide", O. Andrássy Katalin (pian) şi Thurzó Sándor József (violă), vernisaj sâmbătă, ora 11 (până în 15 iulie)
PIAŢA UNIRII
- expoziţia "La Conacul fotografilor" (până joi)
CASA DARVAS-LA ROCHE – MUZEU ART NOUVEAU
- expoziții dedicate interioarelor de case, decoraţii şi obiecte din "La Belle Époque", video mapping, panou interactiv, expoziţie de ţinute şi accesorii de epocă, expoziţie de maşini de epocă în miniatură
- "Pălăria - accesoriu, eleganţă şi mesaj în perioada interbelică", expoziţie de pălării melon, borsalino, cocktail, fedora, joben, clack; zonă de probă a unor pălării de inspiraţie interbelică, create de designerul Kristina Dragomir (până la sfârşitul lunii iunie)
- expoziţia de stampe japoneze Bijin-ga, colecţia George Şerban, lucrări realizate de maeştri ai genului: Utamaro, Eishi, Hokusai, Chikanobu, Kuniyoshi, Hiroshige, Eizan
MUZEUL FRANCMASONERIEI
- expoziţie de documente în maghiară şi germană ale lojii masonice "Regele Ladislau", restaurate de specialiştii Arhivelor Naţionale: acte de corespondenţă, solicitări de adeziune, scrisori ale unor membri către lojă, un act cu numele celor 47 de "fraţi" înscrişi în lojă în 1876, o pagină de ziar care menţiona acte de caritate ale masonilor, un proces verbal privind rezultatele alegerilor din lojă din anul 1929, un document în ebraică, 2 steaguri vechi de 100 de ani
PALATUL BAROC
- Galeria de artă religioasă; expoziţia Sf. Ladislau; expoziţia "Arta interbelică în Transilvania. Colecţia Bohm la Oradea"; expoziţia "Atelierul artistului"
TURNUL PRIMĂRIEI
- "Copiii lumii", expoziţia internaţională de artă fotografică dedicată Zilei Internaţionale a Copilului, 24 de fotografii color realizate de artişti fotografi AIEFA şi din organizaţii partenere din Europa, Africa, Asia şi Orientul Mijlociu (până în 5 iulie)
- expoziţie ce prezintă trei scenarii din activitatea pompierilor, incendiu, salvare de persoane blocate în turn şi salvare de la înălţime, costume, în cadrul butaforiilor realizate în turn
- 4 niveluri: I - mecanismul orologiului, "ceasul mamă", care cântă la ore fixe "Marşul lui Iancu", II - panoramă, III - ciocane uriaşe funcţionale, care bat de câte trei ori la fiecare sfert de oră, nivelul IV - telescop
MUZEUL ISTORIEI EVREILOR, SINAGOGA ORTODOXĂ AACHVAS REIN
- istoria comunităţii evreieşti din Oradea, documente, fotografii, pietre de litografie ale familiei Sonnenfeld, obiecte şi cărţi de cult, ororile Holocaustului
MUZEUL ŢĂRII CRIŞURILOR ORADEA - COMPLEX MUZEAL
- expoziţia "Plante medicinale din Bihor"
- expoziţia "Artişti plastici orădeni între 1860-1940"
- expoziţia permanentă de Ştiinţele Naturii
- expoziţia permanentă de Arheologie şi Istorie
- Lapidariul
- Vivariul: expoziţia de tarantule vii "Taranterra Project Reloaded"
- expoziţiile Muzeelor Memoriale "Aurel Lazăr", "Ady Endre" şi "Iosif Vulcan"
CETATEA ORADEA
Expoziţii temporare
- expoziţia "Arta modernistă la Oradea"
- expoziţia "Transmateria"
- expoziţia "Peste un secol de audio-vizual la Oradea. Colecţia jurnalistului Dinicu Braghină – UARF", aparatură audio-vizuală utilizată în producţia de film sau de radiouri locale, aparate de proiecţie de 16 mm, de 9.5 mm şi de 8 mm, aparate de filmat, de fotografiat sau reportofoane
- expoziţia "Moştenirea noastră", a meşterilor populari bihoreni
- "Oradea în machete" – expoziţie de monumente emblematice: Primăria, Palatul de Justiţie, Complexul Baroc, Teatrul de Stat, Bazarul, Sinagoga Sion, prezentate în miniatură, din lemn, carton, plastic, PVC
- Club Euro Foto Art: expoziţia de fotografie a artistei Bereki Anikó "Balatonul meu este Balatonul nostru" (până în 30 iunie); expoziţia aniversară a membrilor Fotoclubului din Debreţin (până în 11 iulie)
- expoziţia "Caravana eroilor"
- expoziţia "În atelierul lui Dumnezeu", pentru a marca împlinirea a 360 de ani de la editarea Bibliei la Oradea, lucrări de inspiraţie biblică realizate de ceramistul şi sculptorul Árpád Zsombori
- "Invenţiile Evului Mediu. Leonardo da Vinci - apă, vânt şi foc"
- expoziţie Leonardo da Vinci: "De la masa de proiectare la realizare"
- "50 de ani de grafică românească – 1970-2020", expoziţie de artă contemporană românească
- expoziţia "Matia Corvin – Viaţa la Curtea Regală"
Expoziţii permanente
- Discoteca anilor ’70-’80; expoziţia închinată Primului Război Mondial şi lui Traian Moşoiu; Evoluţia oraşului Oradea în regimul comunist (1945-1989); Istoria fotografiei orădene; Biserici în palat - cercetări arheologice în Palatul Princiar; expoziţiile cultelor religioase; Sala cu Grifoni; Lapidarium; Renaştere prin restaurare
CINEMA PALACE
RECOMANDĂRI
Elvis
Povestea lui Elvis este văzută prin prisma relaţiei sale complicate cu managerul său enigmatic, colonelul Tom Parker. Povestit din perspectiva lui Parker, filmul se adânceşte în dinamica relaţiei complexe dintre cei doi, care se întinde pe o perioadă de peste 20 de ani, de la ascensiunea lui Elvis la faimă până la vedeta fără precedent care a schimbat cursul istoriei, pe fundalul peisajului cultural în evoluţie şi al pierderii inocenţei în America.
Regia: Baz Luhrmann
Cu: Tom Hanks, Austin Butler
The Black Phone
Telefonul este mort. Dar sună. Finney, un băiat de 13 ani, timid, dar inteligent, este răpit de un ucigaş sadic şi închis într-un subsol izolat fonic, unde ţipetele nu-l ajută cu nimic. Când un telefon deconectat prins în perete începe să sune, Finney descoperă că poate auzi vocile victimelor anterioare ale ucigaşului. Şi acestea sunt gata să se asigure că ceea ce li s-a întâmplat lor nu i se va întâmpla lui Finney.
Regia: Scott Derrickson
Cu: Ethan Hawke, Jeremy Davies, Madeleine McGraw
PROGRAM 20-23 iunie
Elvis avanpremieră, miercuri, joi 12.35, 15.25, 18.15, 19.25, 21.05, 22.15
The Black Phone avanpremieră, miercuri, joi 17.10, 18.40, 20.40, 22.35
Lightyear premieră, luni,marţi 14.25, 15.45, 17.50; miercuri, joi 12.20, 13, 14.25, 15.35, 17.40 (3D); luni, marţi 14.40; luni-joi 16.30; miercuri, joi 13.25
Jurassic World: Dominion luni, marţi 15.15, 16.45, 19.30, 22.15; luni-joi 18.35, 21.20; miercuri, joi 15.05, 19.45, 22.30 (3D); luni, marţi 20.25; miercuri, joi 20.20
Dreambuilders luni, marţi 17.15; miercuri, joi 12.20
Top Gun: Maverick luni, marţi 16, 18.25, 20.55, 21.50; miercuri, joi 13.30, 16, 19.10, 21.50 (2D); luni, marţi 18 (dublat maghiară)
Fireheart miercuri, joi 12.50
Doctor Strange in the Multiverse of Madness luni, marţi 19.55, 22.30; miercuri, joi 17.50
Sonic the Hedgehog 2 luni-joi 14.50
Uncharted luni, marţi 19
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.