URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 05 FEBRUARIE 2023
`

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
O veste proastă pentru liberalii bihoreni. După 13 ani de înfrângeri glorioase, Ioan Mang, liderul stângii din Bihor, e tras pe dreapta. Evident, domnia sa susţine că a făcut un pas lateral, nicidecum în spate, în speranţa că partidul o să-i mai îndulcească ieşirea la pensie cu un mandat de deputat, că oricum e printre puţinii aleşi care au terminat facultatea la zi şi la timp...
Cu tupeu
Florin Ciucaş
E sufocarea pe care o simţi în lipsa libertăţii, obrazul ce-ţi arde încă sub palma securistului care ţi-a curmat cuvântul, ruşinea că te-ai născut într-un loc atât de cenuşiu. E despre "vom muri şi vom fi liberi", "dreptate, ochii plânşi cer să te vadă" sau "mai bine golan...". E despre mulţumirile primite de la omul simplu, care a găsit în tine singurul ascultător şi reazem, înfruntând "sistemul". Despre orele de nesomn...
Zic şi eu
Adrian Cris
La fel ca în bancurile cu olteanul care, atunci când nu are ce face, se dezbracă și își păzește hainele, Compania Națională Poșta Română - firmă de stat care, spre deosebire de oltean, are însă multe de făcut ca să iasă din înapoiere - a intentat BIHOREANULUI un proces pentru o serie de articole publicate în primăvară.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Probele medicale ar putea fi trimise cu drona de la Spitalul Județean la laboratorul din Rogerius. Ce părere aveți despre inițiativă?





De stiut

Colțul juridic
Mircea Ursuta
În 16 ianuarie 2023, Înalta Curte de Casație și Justiție a pronunțat o hotărâre extrem de importantă, prin care, cel puțin pentru viitor, se repară unele nedreptăți evidente. În concret, Instanţa Supremă a stabilit că, în ipoteza unei privări de libertate în cursul unui proces penal finalizat prin soluţie definitivă de achitare, fără ca nelegalitatea măsurii privative de libertate să fi fost stabilită, soluţia de achitare este suficientă prin ea însăşi pentru acordarea de despăgubiri persoanei private de libertate şi, ulterior, achitate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gripa este o boală respiratorie acută determinată de infecţia cu virusuri gripale. Boala afectează căile respiratorii superioare şi/sau inferioare şi este frecvent însoţită de febră, cefalee, dureri musculare şi astenie.
12 Decembrie 2022, 10:50

Unde ieșim săptămâna asta în Oradea: Orașul faptelor bune și o droaie de alte evenimente

Unde ieșim săptămâna asta în Oradea: Orașul faptelor bune și o droaie de alte evenimente foto: Facebook / Visit Oradea
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

PROGRAM 12-18 DECEMBRIE 2022

EVENIMENTE

Târgul de Crăciun, căsuţe cu bunătăţi, dulciuri, decoraţiuni, food-truks, patinoar, roată panoramică, concerte, întâlniri cu Moş Crăciun, Piaţa Unirii şi Piaţa Ferdinand

Oraşul Faptelor Bune, DJ-ii Radio ZU, Mihai Morar, Daniel Buzdugan, Emma Ştefan, Tea Teodorescu, Adi Mihăilă "The Hitman", Raluca Benavides, Răzvan Popescu, Cuza şi Vlad Drăgulin încep maratonul de fapte bune, de vineri, Casa Radio Zu, Piaţa Unirii

Târg de artă de Crăciun cu lucrări ale artiştilor: András Attila – fotografie, Bánházi Gyöngyi – pictură, Bittenbinder Éva – grafică, Diana David – pictură, Illés E. Imre – fotografie, Madarasi Csilla – grafică, Mezei Andrei – pictură, Petrilák Annamária – artă plastică, Szegedi Éva – fotografie, Tapaszi Andrea – pictură, Mészáros Varga Erzsébet – fotografie, Viktor Iosif – pictură, momente muzicale susţinut de Viktor Iosif – artist liric, contratenor, respectiv de studenţi de la specializarea Intrepretare Muzicală – Canto ai Universităţii Creştine Partium din Oradea, zilnic, orele 10-16, Fix Makerspace (Şirul Canonicilor 2)

Târg de produse locale "Mai bun, mai aproape, de la ai tăi", luni, ora 19.30, Asociaţia Millesime

Ştefan Hruşcă, concert de colinde, marţi, ora 20, Casa de Cultură a Sindicatelor

Micul Prinţ – spectacol pentru oameni mari, producţie realizată după textul scris de Antoine de Saint-Exupery. Producţia este un fusion teatral între muzica live, dialogul teatral şi video-proiecţii, marţi, ora 19, Filarmonica de Stat Oradea

Iarna pe uliţă: colindăm-bucurăm, ateliere de pictură, confecţionarea căsuţei poştale a lui Moş Crăciun, decoraţiuni, colinde, miercuri, ora 17, Smartistactiv

Concert de colinde tradiţionale vechi "Veseleşte-te, domn bunu!", miercuri, ora 18.30, Filarmonica de Stat Oradea

Orkid – No Dawn, lansare single şi bere, joi, ora 19, Moszkva Cafe

Party aniversar cu Adi Mihăilă şi DJ Energy K, joi, ora 23, Urban Place

Empowering Women – Soul Event, joi, ora 18.30, Millesime Wines

Atelier creativ de arte plastice de Crăciun pentru copii, joi, ora 17; wine&art, atelier de pictat globuri de Crăciun, vineri, ora 18, Living Art Studio

Concert Stevie Ker, vineri, ora 20, Gekko Pub

Los Iankovers, vineri, ora 21.30, Lokal

Dinsubsol cu Aleksan’dru, Robinski, vineri, ora 22, Inception

Jazzland: Advent şi Crăciun, la graniţa dintre jazz şi pop, vineri, ora 19, Posticum

Concert Crisstia, eriCK, Lawoo, Zmbet, Sorban, vineri, ora 22, Moszkva Cafe

Christmas Party Exclusive, cu Delia, Andrew Dum, DJ Bigda, MC DJ Cyas, sâmbătă, ora 20, Ambasador

Târg de Crăciun, cadouri, decoraţiuni, bijuterii, dulciuri, concert acustic Szatmári Loretta, sâmbătă, ora 12, Lokal

Christmas Dance Show cu Feeling Dance, sâmbătă, ora 17, Filarmonica Oradea

Kozel Party cu Baby Elvis în concert, sâmbătă, ora 19, Moszkva Cafe

Lansare de carte "Dragostea cu suflet adolescentin", sâmbătă, ora 10.30, Biblioteca Universităţii

Din puţul gândirii, premieră, show interaactiv susţinut de Teatrul Anonim, sâmbătă, ora 19.19, Teatrul Anonim (Moscovei 12)

Crăciun vienez cu Russell McGregor şi Johann Strauss, duminică, ora 19, Nevis Spa Welness Oradea

Târg caritabil de prăjituri, duminică, orele 14-20, Columbus

Buletinista, cu Mirela Niţă Lupu, Sebastian Lupu, tombolă cu premii, live DJ act, duminică, ora 19, Noo’vo Resto Lounge

Dan Badea Stand-up Evolution, duminică, ora 20, Filarmonica Oradea


COMUNITECA

Ateliere gratuite pentru seniori: de limba engleză, marţi, ora 12; de navigare pe internet, marţi, ora 17, de limba franceză, miercuri, ora 12, de arte plastice, miercuri, ora 18, de sport şi nutriţie, joi, ora 9, Crişul Shopping Center

Ateliere gratuite pentru copii - luni: de biologie, orele 16 şi 17, lego, ora 16, scriere creativă în limba engleză, ora 18; marţi: atelier de sport şi nutriţie, ora 16; miercuri: art&design, ora 16, Toastmasters, ora 19.30; joi: fotografie, ora 16, tobe africane, orele 18, 19; vineri: caligrafie, ora 15, imprimare 3D, ora 17; sâmbătă: atelier de formare cognitivă MindLab, ora 16; duminică: CoderDojo, ora 10, Crişul Shopping Center


TEATRUL REGINA MARIA

LUX, text, regie şi concept scenografic Gabriel Sandu, marţi şi duminică, ora 19, Sala Arcadia

Colivia nebunelor, de Jean Poiret, regia Daniel Vulcu, vineri, ora 19, Sala Mare, premieră


TEATRUL SZIGLIGETI

Curcubeu înşelător, de Tamási Áron, marţi, ora 18, în deplasare la Salonta, sâmbătă, ora 17, duminică, ora 19, Sala Mare

Al Dumnezeului, de Kiss Ferenc, Novak Peter, miercuri, ora 18, la Marghita

Paradă de Advent, regia Dio Zoltan, sâmbătă, ora 16.45, plecare din faţa sălii Arcadia


FESTIVALUL "CRĂCIUN ÎN ŢINUTUL PĂPUŞILOR"

Atelier: Poveşti de Crăciun cu păpuşi (cu Florian Silaghi şi Consuela Egyed), marţi, ora 18, Sala Studio Arcadia

Atelier: Poveşti de Crăciun cu păpuşi (cu Igor Lungu şi Armanca Serac), miercuri, ora 18, Sala Studio Arcadia

Atelier: Poveşti de Crăciun cu păpuşi (cu Andrei Fazecaş şi Consuela Egyed), joi, ora 18, Sala Studio Arcadia

Motanul încălţat, creaţie colectivă coordonată de Cristian Nedea, sâmbătă, ora 11, Sala Arcadia, Teatrul de păpuşi Puck, Cluj-Napoca

Sania lui Moş Crăciun, de Andreea Costea, regia Igor Lungu, sâmbătă, ora 17, şi duminică, ora 11, Sala Arcadia, Trupa Arcadia - Teatrul Regina Maria

Mânuţe şi picioruşe, spectacol nonverbal pentru bebeluşi, duminică, ora 17, Sala Studio Arcadia, Trupa Liliput - Teatrul Szigligeti


FILARMONICA DE STAT

Concert simfonic Wagner without Wagner, dirijor David Schlager, solist Constantin Sandu – pian. În program: Engelbert Humperdinck – Uvertura "Hänsel şi Gretel", Franz Liszt – Concert pentru pian şi orchestră nr. 1 în Mi bemol Major, S. 124, Anton Bruckner – Simfonia nr. 3 în re minor, WAB 103 "Wagner Symphony", joi, ora 19, Sala "Enescu – Bartók"


EXPOZIŢII

BIBLIOTECA JUDEŢEANĂ "GHEORGHE ŞINCAI"

- expoziţia "Palatul Pionierilor – Istorii Subiective", în parteneriat cu Muzeul Naţional Cotroceni (până în 31 decembrie)

PALATUL EPISCOPAL ROMANO-CATOLIC

- expoziţia "Altar cosmic", 34 de lucrări ale artistului Jakobovits Miklós (1936-2012)

- expoziţia de artă plastică "Rugăciuni pe sticlă – Fantezii de cristal", semnată de pictorul veneţian Luigi Ballarin

CASA DARVAS-LA ROCHE – MUZEU ART NOUVEAU

- expoziţia art deco "Vanitatea şi Arta Fericirii", a colecţionarului Iulia Gorneanu - autor

- expoziţia "Jucării, păpuşi şi jocuri", 85 de păpuşi de porţelan îmbrăcate în costume populare tradiţionale şi 22 de figurine din ceramică din Regiunea Provence

- expoziții dedicate interioarelor de case, decoraţii şi obiecte din "La Belle Époque", video mapping, panou interactiv, expoziţie de ţinute, obiecte şi accesorii de epocă

MUZEUL ŢĂRII CRIŞURILOR ORADEA - COMPLEX MUZEAL

- expoziţia "Artişti plastici orădeni între 1860-1940"

- expoziţia permanentă de Ştiinţele Naturii

- expoziţiile permanente de Arheologie, Istorie, Artă şi Etnografie

- Lapidariul

- Vivariul: expoziţia de tarantule vii "Taranterra Project Reloaded"

- expoziţiile Muzeelor Memoriale "Aurel Lazăr", "Ady Endre" şi "Iosif Vulcan"

CETATEA ORADEA

Expoziţii temporare

- expoziţia "Omega 60", o colecţie de obiecte dedicate aniversării a 60 de ani de la înfiinţarea celebrei trupe rock Omega din Ungaria (până în 15 ianuarie)

- expoziţia de icoane "Armonii sacre", ediţia a II-a, expun studenţii departamentului de Arte Vizuale, program de studiu: pictură

- expoziţia artistului fotograf Kerekes István EFIAP/d3 (până în 19 decembrie)

- expoziţia "Zestrea minerală a României"

- "Repere din istoria pompierilor bihoreni" - echipamente specifice, pompă manuală de stins incendii, torţe, căşti de pompier, o sirenă mobilă pentru alarmarea populaţiei, modele de stingătoare, detectoare de substanţe toxice de luptă, măşti contra gazelor, cupe, costume de protecţie, uniforme, aparate chimice, echipamente şi accesorii utilizate de pompieri de-a lungul timpului, un steag din 1868 al Formaţiei de Pompieri Săcueni, revista "Pompierii Români" din anul 2022 etc.

- expoziţia "Povestea de dincolo de mărgele", autor Dr. Mariana Casian, 50 de tablouri din mărgele de sticlă, piese lucrate în diverse cusături, goblen, macrame şi pictură în vârf de ac (până în 31 decembrie)

- expoziţia "Peste un secol de audio-vizual la Oradea. Colecţia jurnalistului Dinicu Braghină – UARF", aparatură audio-vizuală utilizată în producţia de film sau de radiouri locale

- "Oradea în machete" – expoziţie de clădiri în miniatură

- expoziţia "Caravana eroilor"

- "Invenţiile Evului Mediu. Leonardo da Vinci - apă, vânt şi foc"

- expoziţie Leonardo da Vinci: "De la masa de proiectare la realizare"

- expoziţia "50 de ani de grafică românească – 1970-2020"

- expoziţia "Matia Corvin – Viaţa la Curtea Regală"

Expoziţii permanente

- Discoteca anilor ’70-’80; expoziţia închinată Primului Război Mondial şi lui Traian Moşoiu; Evoluţia oraşului Oradea în regimul comunist (1945-1989); Istoria fotografiei orădene; Biserici în palat - cercetări arheologice în Palatul Princiar; expoziţiile cultelor religioase; Sala cu Grifoni; Lapidarium; Renaştere prin restaurare

GALERIILE REPERAJ (Cetatea Oradea)

- "Salonul de iarnă": expoziţie de artă contemporană, fotografii, picturi, sculpturi, instalaţii, grafică, în organizarea Uniunii Artiştilor Plastici filiala Oradea

MUZEUL ISTORIEI EVREILOR, SINAGOGA ORTODOXĂ AACHVAS REIN

- expoziţia de documente şi picturi "Biró József Remember 2022", 115 ani de la naşterea pictorului martir orădean

- istoria comunităţii evreieşti din Oradea, documente, fotografii, pietre de litografie ale familiei Sonnenfeld, obiecte şi cărţi de cult, ororile Holocaustului

MUZEUL FRANCMASONERIEI

- expoziţie de documente în maghiară şi germană ale lojii masonice "Regele Ladislau": acte de corespondenţă, solicitări de adeziune, scrisori ale unor membri către lojă, un act cu numele celor 47 de "fraţi" înscrişi în lojă în 1876, o pagină de ziar care menţiona masonii, un proces verbal privind rezultatele alegerilor din lojă din anul 1929, un document în ebraică, 2 steaguri

TURNUL PRIMĂRIEI

- expoziţie cu trei scenarii din activitatea pompierilor, incendiu, salvare de persoane blocate în turn şi salvare de la înălţime, costume

- 4 niveluri: I - mecanismul orologiului, "ceasul mamă", care cântă la ore fixe "Marşul lui Iancu", II - panoramă, III - ciocane uriaşe funcţionale, IV – telescop

- expoziţia de artă fotografică "Tramvaie din Oradea", 22 fotografii realizate de Csíki János, Oros Claudiu, Ovi D. Pop, Demeter Constantin Liviu, Crăciun-Pelle Cedrin, Arman Georgescu, Grava Bianca-Adelina, Patrick Roşu (până la sfârşitul lunii ianuarie)

PIAŢA UNIRII

- expoziţia de fotografie "România noastră", lucrări realizate de membri ai fotoclubului orădean Varadinum


CINEMA PALACE

RECOMANDĂRI

Avatar: The Way of Water

La câţiva ani după lupta cu pământenii, extratereştrii de pe Pandora îşi continuă liniştiţi vieţile.

Jake Sully trăieşte fericit în noul lui corp alături de iubita lui.

Fericirea celor de pe Pandora este însă pe cale sa fie distrusă de o nouă ameninţare, căci "venusienii" încep încetul cu încetul să provoace mari pagube.

Regia: James Cameron

Cu: Zoe Saldana, Kate Winslet, Sigourney Weaver, Sam Worthington

The Menu

Tyler şi Margot călătoresc spre o insulă privată îndepărtată pentru a lua masa într-un restaurant exclusivist.

Renumitul bucătar şef Slowik îşi aşteaptă clienţii cu un meniu generos, dar şi cu câteva surprize terifiante.

După turul insulei, gazdele îşi dau seama că Margot nu a fost de fapt pe lista invitaţilor.

Regia: Mark Mylod

Cu: Anya Taylor-Joy, Ralph Fiennes, Nicholas Hoult

PROGRAM 12-15 decembrie

Avatar: The Way of Water avanpremieră, joi 18, 19.40, 20.40, 21.35

Hai hui în timp miercuri, joi 14.35

Man of God luni-miercuri 18.40

Puss in Boots: The Last Wish luni, marţi 16.20, 16.50, 18.20; miercuri 14.25, 15.20, 16.20, 18.20; joi 14.40, 15.05, 16.25, 18.25

Violent Night luni, marţi 17.55, 20.05, 22.15; miercuri 15.45, 17.55, 20.05, 22.15; joi 15.40, 17.50, 20, 22.10

Strange World luni-miercuri 17.20; miercuri 15; joi 14.30, 17.05

Teddy’s Christmas luni, marţi 16.10; miercuri 14.25, 16.55; joi 14.50, 16.20

The Menu luni, marţi 21; miercuri 20.55

Black Panther: Wakanda Forever luni-miercuri 16, 19, 20.30, 22; joi 16.40, 19, 20

Capra cu trei iezi luni-miercuri 19.45

Black Adam luni-miercuri 21.35

Mirciulică luni-miercuri 16.35, 18.30, 20.25; joi 16.45, 18.35, 20.25

Teambuilding luni, marţi 16.05, 17.50; luni 19.20, 21.15; marţi, miercuri 19.20, 21.15; miercuri 15.50, 17.45; joi 15.25, 17.20, 19.15, 21.05

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!
Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
0 Comentarii
count display
Ultimele Comentarii

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.4632 RON
  • 1 EUR = 4.9024 RON
  • 1 HUF = 0.0126 RON