PROGRAM 23-29 DECEMBRIE
EVENIMENTE
Târgul de Crăciun – decoruri de poveste, brad, patinoar, roată imensă, trenuleţ, carusel, ateliere de creativitate, decoraţiuni, bunătăţi, suveniruri, articole hand made, colinde (până joi)
Theatrum – ateliere interactive de teatru şi muzică, coordonatori Herman Ferenc – teatru, Simai Mihaela – muzică, luni, ora 17, Crişul Shopping Center (gratuit)
Vacanţa de iarnă – activităţi interactive, poveşti, luni-vineri, orele 8-16, Sonia’s Place (de la 50 lei)
EXPOZIŢII
GALERIA EURO FOTO ART
expoziţia internaţională de artă fotografică, 106 lucrări premiate şi acceptate la concursul mondial de artă fotografică a Fotocluburilor - Cupa Mondială EFA
MUZEUL MEMORIAL ADY ENDRE
expoziţia "Văzându-mă să mă vadă", realizată de Muzeul Petofi (Budapesta), 14 panouri despre viaţa şi cariera poetului Ady Endre, citate, fotografii, texte informative
MUZEUL ORAŞULUI ORADEA – COMPLEX CULTURAL
- "50 de ani de grafică românească – 1970-2020", expoziţie de artă contemporană românească, 70 de lucrări semnate de 65 de artişti
- "Matia Corvin – Viaţa la Curtea Regală", expoziţie interactivă, figurine tridimensionale, efecte vizuale şi sonore, jocuri şi jucării medievale, scene tematice
- "Un veac de feminitate, 100 de ani de modă" - piese originale de vestimentaţie, accesorii, fotografii, reviste de modă şi lenjerie: "Rafinament şi intimitate în Belle Epoque şi Interbelic"
- expoziţia "Biserica greacă" a artistului fotograf Ioannis Lykouris (Pireus, Grecia), 72 de fotografii color cu bisericilor din Grecia, Galeria "Ştefan Toth Istvan"
- expoziţia "Ochiul naturii" a artistei fotografe Banhazi Gyongy (Marghita), 48 de fotografii color, Galeria "Ştefan Vilidar Istvan"
- Salonul Artelor Decorative, secţiunile "Famous" – Ileana Dana Marinescu, "New Blood" - Anca Vintilă Dragu şi Oana Mihaela Opinca, "History" - Arina Ailincăi, Gheorghe Crăciun, Judith Crăciun, Márta Jakobovits, Eugenia Pop şi Elena Minodora Tulcan
- expoziţia itinerantă "O prietenie regală: Grigore Antipa şi Regii României 1892-1944", obiecte, documente şi fotografii
- "Arta de a dărui", nuduri de Henri Matisse din seria "Blue", nuduri şi studii de Gustav Klimt, 6 lucrări de Salvator Dali, lucrări de Pablo Picasso, suita Vollard, lucrări de grafică şi litografii
- "Spiritualitate creştină la Dunărea de Jos": Cazania lui Varlaam, Biblia de la Blaj, tipărituri brâncoveneşti, icoane de patrimoniu, carte veche bisericească
- expoziţia "Invenţiile lui Leonardo Da Vinci - Schiţe şi mecanisme, în realitate şi jocuri virtuale"
- expoziţia "100 de ani de la vizita Familiei Regale la Oradea"
- "Jucăriile Epocii de Aur", sală tematică interactivă
- expoziţia "Peceţi identitare bihorene. Biserici ortodoxe construite în Oradea şi Bihor între 1918-2018"
- "Postcontemporan", autor Ilie Mitrea
- "Decenii de indiferenţă. Cetatea Oradea din pragul colapsului la măreţia de odinioară", etapele reabilitării Palatului Princiar
- expoziţii permanente: expoziţia închinată Primului Război Mondial şi lui Traian Moşoiu; "Evoluţia oraşului Oradea în regimul comunist (1945-1989)", Istoria fotografiei orădene, Biserici în palat - cercetări arheologice în Palatul Princiar, Istoria Pâinii; expoziţiile cultelor religioase (greco-catolic, reformat, romano-catolic, unitarian, luteran şi a comunităţii evreilor mesianici), Memorialul "Rezistenţă şi represiune în Bihor"; expoziţia Monumente în mişcare "Depersonalisation", a artistului Cătălin Bădărău; Sala cu Grifoni; Lapidarium
MUZEUL ŢĂRII CRIŞURILOR
- "Capodopere ale Şcolii flamande şi olandeze de pictură": 8 tablouri realizate de Pieter Bruegel cel Tânăr, Jacob Jordaens, David Teniers cel Tânăr, Philips Wouwerman
- expoziţia personală "Erotikonia sau foamea de iubire", de Ioan Aurel Mureşan
- expoziţia "Un maestru al gravurii europene din vremea Renaşterii - Albrecht Dürer (1471-1528)"
- expoziţia artiştilor plastici din perioada interbelică
- expoziţia "Donaţia Iosif Fekete (1903-1979)"
- Vivariul
MUZEUL AUREL LAZĂR
- expoziţia "Bihorul... la spargerea lumii (12 octombrie 1918 - 20 aprilie 1919)"
PARTY
LORD’S PUB: sâmbătă Party Night, ora 23
TIME SOCIAL LOUNGE: vineri Party, ora 23
LOKAL PUB: vineri Rogvaiv Party live, DJ set, ora 21
THE PIPE: vineri Party, ora 22
INTENSE: miercuri Celebrating Christmas with Chrom and Vladimir, ora 23; vineri Party, ora 23
BODEGA: miercuri Santa’s Staying for Afterparty by TLP, ora 22
Ex CASINO HAVANA: miercuri Christmas Party cu Albui, Axel, Fictiv, ora 23
MOSZKVA CAFE: joi Joel Acoustic, ora 21; sâmbătă GypoCircus, ora 19; duminică Anna and the Barbies, ora 20
GEKKO PUB: miercuri Christmas Special Student Party, ora 21
BLACK EAGLE: vineri Our House: Miane, Vlademir, Hux, Thin, ora 22
EDISON PUB: joi, vineri, sâmbătă Party Night, ora 22
HABIT CLUB: vineri Party, ora 22
GREEN PUB: miercuri Party de Crăciun #Hailagreen, ora 22.30; vineri, sâmbătă Party, ora 23
COLUMBUS CAFE: vineri, sâmbătă Party, ora 22; duminică, luni Board Games, ora 12
BISTRO BLUES CAFFE: vineri Friday Night Party live cu Party Band, ora 20
CINEMA PALACE
5Gang: Un altfel de Crăciun
O comedie de familie cu o poveste fictivă despre Selly și colegii lui de trupă, Dia, Gami, Pain și Mădălin. În perioada Crăciunului, Selly care tocmai l-a cunoscut pe Corneliu Carafă dispare subit. Colegii lui, care întâi se gândesc să îl înlocuiască, își dau seama că ar putea fi în pericol, așa că pleacă să-l caute. Polițiștii încearcă să rezolve misterul vloggerului dispărut, în timp ce Pain și Madălin intră într-o situație romantică destul de complicată.
Regia: Matei Dima
Cu: Selly, Gami, Pain, Dia
Cats
Tom Hooper, regizor câștigător de Oscar®, transformă muzicalul lui Andrew Lloyd Webber, care a bătut orice record de longevitate pe scena internațională, într-un eveniment cinematografic fără precedent. Cats aduce o nouă viziune asupra musicalului-cult, pentru o nouă generație, cu un decor spectaculos, tehnologie de ultimă oră și stiluri de dans care variază de la baletul clasic la cel contemporan, de la hip-hop la jazz, de la street dance la step.
Regia: Tom Hooper
Cu: Francesca Hayward, Idris Elba, Taylor Swift, Mette Towley
PROGRAM 23-29 decembrie
5Gang: Un altfel de Crăciun avanpremieră, miercuri, joi 18.45, 19.55, 20.40, 21.50; vineri-duminică 11.20, 13.15, 15.10, 17.05, 17.40, 19, 20.25, 22.15
Cats avanpremieră sâmbătă, duminică 15.40
Prinţesa, „Condurii roşii” şi cei 7 pitici avanpremieră, joi 10.40, 12.25, 14.15; vineri, duminică 10.50, 12.55
Spioni deghizaţi avanpremieră, joi 19.15; vineri, duminică 10.30, 12.25, 14.20, 16.15, 18.10; sâmbătă 10.40, 12.25, 14.20, 16.15, 18.10
Star Wars: Skywalker - Ascensiunea 3D premieră, luni 11, 13.30, 16, 18.35, 19.50, 21.10, 22.20; marţi 11, 13.30, 16, 18.30; miercuri 13.30, 16, 18.35, 21.10; miercuri, joi 19.50, 22.20; joi 11.10, 13.40, 16.05, 18.35, 21.05; vineri-duminică 12.35, 15.05, 17.55, 19.55, 21.15, 22.25 (subtitrat); luni, miercuri 19.15; marţi 17; joi 21.20; vineri-duminică 18.50 (dublat maghiară)
Maestrul minciunilor luni 16.35, 20.40, 22.40; luni, marţi 11.45; marţi 16.30, 18.35; miercuri 16.40, 22.40; joi 11.50, 16.35, 22.40; vineri-duminică 19.35, 21.45
Căţeii arctici: Cursă pe zăpadă luni, marţi, joi 11.05, 12.55, 14.45, 17.45; miercuri 13, 14.50, 17.50; vineri-duminică 13.50; sâmbătă 11
Jumanji: The Next Level luni, marţi, joi 10.35, 12.50, 15.10, 17.30; miercuri 13.05, 15, 17.25, 20.10, 21.40, 22.30; luni, miercuri, joi 17; vineri-duminică 11.20, 13.35, 16.35, 17.35, 20.10, 22.30
Se-ncinge treaba luni 18.50; luni, marţi 11.25; luni-joi 13.55; vineri 11.50, 15.40; sâmbătă, duminică 11.50
Jexi luni-miercuri 15.20
Regatul de gheaţă II luni, marţi 10.20, 12.15, 14.10, 16.10, 18.10; miercuri 13, 14.15, 16.10, 18.10; joi 11.15, 13.10, 15.05, 16.10, 18.10; vineri, duminică 11, 14.40, 15.55; sâmbătă 10.30, 12.45, 14.40, 15.55 (dublat)
O nouă poveste de Crăciun luni-joi 15.50; luni, marţi 13.20; vineri-duminică 20.55
Bătălia de la Midway luni 21.50
Maria, Regina României luni 19.40
Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.