URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 20 IANUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cum arată bugetul Oradiei, e clar că cele peste o sută de investiţii se vor întinde pe mai mulţi ani. Asta pentru că în România este imposibil să-ţi planifici ceva şi să iasă la timp. Cauzele sunt multiple, de la suprasolicitarea personalului, la greşeli elementare, la lipsa proiectanţilor şi a constructorilor, toate pe fondul unei birocraţii ucigătoare, bine întreţinute de funcţionarii puşi politic în posturi. Totuşi, Primăria are două restanţe pe care nu mai are voie să le rostogolească pe anii viitori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
19 Aprilie 2018, 13:01

Onor la general! 99 de ani de la intrarea în Oradea a trupelor române conduse de generalul Traian Moşoiu

Primăria organizează vineri, de la ora 12, festivităţile ocazionate de intrarea în Oradea pe 20 aprilie 1919 a trupelor române, avându-l în frunte pe generalul Traian Moşoiu.

Ceremonia care va marca şi împlinirea a 99 de ani de la instalarea administraţiei româneşti va începe cu o slujbă de Te Deum oficiată la Biserica cu Lună, după care oficialităţile se vor deplasa în alai pe strada Avram Iancu la statuia generalului Moşoiu din strada Armatei Române.

Începând cu ora 12:50, evenimentul va continua cu alocuţiuni privind semnificaţia zilei de 20 aprilie 1919 pentru istoria Oradiei, susţinute de primarul Ilie Bolojan şi un istoric local, un recital al corului Traian Moşoiu, precum şi o festivitate de depunere de coroane şi jerbe de flori.

La final, va avea loc o defilare a detaşamentului de onoare.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
14 Comentarii
.......
Cred ca 20 aprilie ar fi trebuit sa fie Ziua Oradiei! Armata Regala Romana, in frunte cu un general roman, intra in Oradea, alungand derbedeii de tot felul, albi, rosii de-ai lui kun béla, etc. Ce a fost in octombrie 1944 a fost regizat de Mosfilm. Sigur, au murit si-n octombrie '44 romani, mult prea multi, dar au murit pt. ca asa au vrut rusii.
Postat 20 Aprilie 2018, 11:29 de pinonel
Teodor Dan Sarca
In vremea când făceam taxi l-am dus pe Bolojan cu taxiul o data, atâta treaba am eu cu el. Atunci i-am spus că acolo trebuie e bine facut pe sub cris , în rest nu m-am mai intalnit cu el. In rest ai dreptul la libera exprimare. Dar nu stiu se da dreptul asta si la prosti? Ca ata esti de prost ca nici nu realizezi. Eu ți-am mai spus ce trebuie sa faci, dar mai ai o sansa la VASLUI.
Postat 19 Aprilie 2018, 19:09 de Sandu1201
pus pis
@poiu: Mă bucur dacă tu cumperi la fiecare târg " CARE CEVA "! Am cumpărat și eu o singură dată și am aruncat la gunoi! Nu puteam ucide pisica!
Postat 16 Aprilie 2018, 18:02 de dani-e-let
se intervine doar la comentariile mele... de ce? nu înjur, nu scriu chestii obscene...p
@poiu: Prima definiție din DEX este cea care am prezentat-o eu! Asta e! Desigur d-l Ciucaș nu putea rata o ocazie de a tăcea! Ce poți să mai spui la așa ceva?! Sunt absolut sigur că d-l Bolojan citește aceste comentarii! Tot mă mir că acceptă astfel de atitudini! Sau mai bine să nu mă mir?
Postat 16 Aprilie 2018, 17:58 de dani-e-let
Dani-e-let
Îți mai spun, e dreptul tau la o părere și dreptul meu sa fiu sau nu de acord cu ea. Cat despre corecția ta la adresa mea am specificat clar, dex nu neologisme! Putina atenție nu strica, am prevăzut mesajul tau. Nu toți sunt de părere că se vând prostii acolo. Eu fac parte din categoria care au cumparat de acolo la fiecare târg care ceva.
Postat 16 Aprilie 2018, 15:51 de poiu
RE: Dani-e-let
Nu te-ai prins că e pierdere de vreme? :)
Postat 16 Aprilie 2018, 16:00 de Florin Ciucas
Vai de mine Sarca
Asa ceva,chiar esti bolnav incurabil Tds,ti-ai facut alt cont ,te-au blocat cu primul,acum esti dani-e-let,e distractie maxima.Tu chiar nu ai nimic de facut : copiii de plimbat,nepoti,caine,pisica ceva.Esti ingrozitor.Ai un hobby de comentator pe forum aici si te-au blocat astia de la ziar :))) . Man ai 9 ani de cand urli a paguba aici,de la turbogiratia din centru civic din 2009 scrii saptamanal zeci de mesaje.Fain hobby.Daca as fi Bolojan as face cea mai tare aroganta,as da numele tau ca nume al unei strazi din cartierul Europa,asa sa fie de impact . Vezi sa nu uiti de doza de medicamente #phisiatrie !!!
Postat 16 Aprilie 2018, 10:15 de suporter_oradean
bolojan vs dna/digi
@poiu: Ai uitat să reproduci prima definiție ! „ Cuvântare a unui general sau împărat adresată oștirii sale „ ! Bolojan o fi împărat ? În mintea lui, cred că da ! În rest fiecare cu părerea lui ! Căsuțele alea sunt atât de urâte de mie îmi vine să o iau la goană ! Și se vând efectiv niște tâmpenii ! Iar dacă tot o voia pietonală putea să tragă un pasaj subteran pe fonduri europene ( că tot e mare atrăgător de așa ceva ). A se vedea Piața Emanuil Gojdu ! A băgat bani aiurea să facă turbo „ greația „ iar acum vrea pasaj subteran ! De ce nu a făcut din prima pasaj subteran ? Pentru că nu aduce banii de-acasă ! Pentru că se poate culege oarece smântânică de două ori ! De aceea ! Face ce vrea că tot nu-l întreabă nimeni ! Ne strofocăm unii să demonstrăm ce face dar DNA Oradea nu se autosesizează ! Kovesi, nu vezi ce face Bolojan ? Păi nu, că Bolojan e prieten cu DIGI , deci implicit cu Kovesi ! Astea chiar nu sar în ochi ?
Postat 16 Aprilie 2018, 10:05 de dani-e-let
yes man
@Sandu1201: Dacă tu ai voie să mă faci prost, te fac și eu ! Sclavul lui Bolojan ce esti !
Postat 16 Aprilie 2018, 08:49 de dani-e-let
dictatorul
@Sandu1201: OMUL LUI BOLOJAN FACE ORICE !
Postat 16 Aprilie 2018, 08:48 de dani-e-let
Dani-e-let SARCA
Tu nu pricepi ca esti PROST? De atâta timp te ajut si tu nu pricepi. Ce om.
Postat 16 Aprilie 2018, 01:35 de Sandu1201
Dani-e-let
Aproape, doar ca alocutiunea in DEX (nu neoligisme) e o cuvantare scurta, ocazionala. Nu trebuie sa fii istoric sau arheolog sau nici macar nu e musai sa ai studii in domeniu (sau chiar deloc) sa poti tine o alocutiune. Iar casutele nu incurca, zona aia trebuia sa fie pietonala. Adu-ti aminte inainte cum era seara in weekend, cand nu o data era sa lovesc tineri aburiti de alcool, cand stateai sa treaca nunta de la primarie la biserica cu luna. Si da, circulam des pe acolo si nu ma deranjeaza acuma sa imi schimb in weekend traseul. L-as putea schimba si in cursul saptamanii daca s-ar impune. Eu sunt de parere ca e mai constructiv asa cum e azi fara trafic si curata. Parerea mea, nu o impun nimanui.
Postat 16 Aprilie 2018, 00:03 de poiu
deschideți poarta soarelui....
@poiu: alocuțiunea să o țină doar un istoric! Cu căsutele absolut IDIOATE ai dreptate! Așa sunt peste tot... că așa e " cool "! Poate în Europa nu dau dreaq' circulația pe dos?
Postat 15 Aprilie 2018, 16:20 de dani-e-let
Daniel
Pai cine sa tina alocuțiunea daca nu reprezentantul orașului. Mang? Pastor? Bodea (doamne ferește)? Pe aia in doare in coor de oraș și judet. Ei ar tine la omagierea (dame ajuta sa le plâng de dor cat mai curând) lui dragnea, odon sau craiul tariceanu. Crede-mă că felul in care e făcuta piata acuma ar fi mai potrivită pentru defilări. Norocul nostru va nu mai avem obiceiurile alea fi 1 mai, 23 August, venirea fiului poporului (nu mai e nici Dan Diaconescu), etc. Căsuțele sunt exact că în alte orașe ce organizează târguri nu neaparat românești sau nici măcar europene. Cu munca am avut ocazia sa le vad in Europa, Americi și Asia (divers ocazii uneori arătând mult mai rau, ale noastre sunt mai noi).
Postat 15 Aprilie 2018, 15:33 de poiu
#rezist...da' până când ?
Nu pricep de ce D-l Bolojan va rosti o alocuțiune?! Dacă Piața Unirii ar fi arătat atunci ca acum ( creație exclusivă Bolojan&Lip a i oveanu, bietul General nu ar fi avut pe unde defila! Bine că pe vremea aceea nu se organizau Târguri tembele cu căsuțe kitchoase " maxim "!
Postat 15 Aprilie 2018, 13:10 de dani-e-let
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident în Ungaria: Cinci români au fost răniţi în apropiere de Borş, după ce maşina lor a fost lovită de TIR şi aruncată-n şanţ (FOTO)
  • 'Sunt sechestrată!' O tânără a ameninţat că se aruncă de la etajul trei al unui bloc din Oradea (FOTO / VIDEO)
  • 'Cum să vinzi o pereche de bocanci în toiul verii'. O tânără orădeancă a lansat o carte cu ponturi de vânzări (FOTO)
  • Vernisajul fotojurnaliştilor: Fotograful BIHOREANULUI, Szilágyi Loránd, a primit Cupa Fotoreporterilor Bihoreni (FOTO)
  • Incendiu de proporții la Centrul de plasament pentru copii cu dizabilități din Oradea (FOTO/VIDEO)
  • La polul frigului: În debutul geros al anului, BIHOREANUL a făcut o incursiune în cea mai rece așezare locuită din județ (FOTO / VIDEO)
  • An nou, aceleaşi bătălii... PNL-iştii au boicotat prima şedinţă din 2019 a Consiliului Judeţean, iar un proiect de 7 milioane euro a fost din nou amânat! (FOTO/VIDEO)
  • Un bebeluş de 7 luni, bolnav de rujeolă, este în stare gravă la Spitalul Municipal din Oradea. Părinţii acuză doctorii că ar fi ascuns riscul de îmbolnăvire (FOTO)
  • Accident pe Calea Borşului: Un BMW a ieşit în decor, două persoane au fost rănite (FOTO)
  • CSM CSU Oradea a învins cu 82-76 echipa din Piteşti şi a încheiat prima fază a Ligii Naţionale pe locul IV (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON