URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 22 SEPTEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ştiu, investiţia a costat o grămadă de bani şi nu se poate merge la infinit pe bunăvoinţa constructorului, care schimbă pe banii lui dalele deteriorate. Dar Piaţa Unirii a fost făcută pentru ca orădenii şi turiştii să se poată bucura de ea! Dacă mergem pe ideea că Piaţa devine un loc sacru, intangibil, s-ar putea să fim nevoiţi ca la intrare să ne descălţăm şi să umblăm cu tălpici, ca pe vremuri în Palatul Baroc.
Zic şi eu
Adrian Cris
Abia aştept să-l văd pe domnu’ Nelu Mang, întâiul familist al Bihorului, având de-a dreapta sa vreun popă în sutană şi în stânga un frate cu şorţuleţ, echer şi compas (sau invers), propovăduind printre bihoreni modificarea Constituţiei aşa încât să definească expres căsătoria ca "uniunea dintre un bărbat şi o femeie", la referendumul din 7 octombrie! În treacăt fie zis, nu-i ironic că Dragnea a pus "consultarea populară" într-o duminică fără soţ?
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, zeci de ani, românii au plătit taxa de drum în prețul combustibilului, rovignete pentru drumuri și taxe de trecere pentru poduri, după ce au trecut ani mulți de la semnarea celui mai păgubos contract din istorie pentru România (contractul cu Bechtel, mulțumim Adrian Năstase!) fără ca cineva să facă pușcărie, după ce s-a furat din banii de drumuri ca-n filme, ei bine, după toate acestea, românilor li se cer din nou bani pentru a nu fi tratați drept animale și pentru a avea dreptul de a circula pe o șosea cu pretenții de autostradă. O adevărată taxă pe prostie!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Legea nr. 203/2018 privind măsurile de eficientizare a achitării amenzilor contravenţionale, lege care a intrat în vigoare pe 24 august 2018, prevede că în materia contravenţiilor rutiere se va aplica, de la 1 ianuarie 2019, o nouă metodă referitoare la achitarea acestora.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Căpuşele sunt vectorii unor boli grave (paralizie, febra Q, tularemia, borelioza şi altele), dar de cele mai multe ori reacţia locală produsă de muşcătură se limitează la o simplă roşeaţă cu senzaţie de mâncărime (prurit) care dispare în decurs de câteva zile în lipsa suprainfecţiei bacteriene. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Se pare că minciuna îl poate face pe un politician să pară mai... autentic. Oamenii tind să vadă minciunile emise de un lider politic drept o tentativă a acestuia de a se lupta cu mâinile murdare împotriva unui sistem corupt; asta în pofida faptului că minciunile sunt sfruntate şi demistificate ulterior.
16 Decembrie 2017, 11:04

Propunere transmisă primarului Bolojan: Strada Republicii să devină "Calea Regele Mihai"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un grup de orădeni cere ca strada Republicii să poarte numele "Calea Regele Mihai". Propunerea a fost formulată de jurnalistul Florin Budea şi i-a fost transmisă primarului Ilie Bolojan, care, în 2013, a primit titlul de Cavaler al Ordinului Coroana României.

"Prin intermediul rândurilor de mai jos mă fac purtătorul de cuvânt al mai multor orădeni care mi-au cerut să vă transmit o iniţiativă a lor. Aşadar, noi, cetăţeni ai Oradiei, vă cerem să propuneţi Consiliului Local schimbarea numelui străzii Republicii în "Calea Regele Mihai"", i-a scris Florin Budea lui Ilie Bolojan.

Acesta mai adaugă: "În aceste zile de doliu naţional dedicat memoriei celui care a fost Rege al României ar fi, credem, oportun să dăm un alt nume pricipalei artere a oraşului Oradea, schimbând denumirea ce aminteşte de trecutul comunist cu o alta care le va reaminti trecătorilor de un reper al moralei şi demnităţii acestui neam, Mihai I". Scrisoarea este semnată de Florin Budea "în numele unui grup de orădeni". 

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
@Control_Room
Tu bati campii comunistoizi ! Sigur esti unul hranit la tata kgb=ismului iliescian! Coruptia nu a fost pe hranita sute de ani in Romania caci Romania asa cu e ea azi nu are sute de ani! Tragi pe nas intre postari si scrii prostii! Societaea este condusa de lideri si nu de mase(lucru usor de observant) iar personalitati cum a fost Regale Mihai nu are Romania, nu a avut Romania in ulktimii 70 de ani si nici macar nu se intrevede existent unuia! Tu ne propui sa mai asteptam sa fim furati de clica politruca si sa invatam democratia(?) republican, care democratie republican a adusr romaniei doar saracie, lasitate, mizerie. Tu ai invatat istoria din romanele lui Zaharia Stancu si alti comunistoizi! Cu ce sunt mai buni conducatorii romaniei de azi ca acest Rege Mihai? A fost un om cu coloana vertical dreapta si nu carpa politruca. Da "democratia" de azi nu e o dictatura, o dictatura a hotiei si tradarii de neam si tara? Ajunge sa privesti halul in care a ajuns tara si te apuca scarab. OK, monarhia romana azi nu are personalitati marcante dar a nega faptul ca monarhia de sorginte germana a aduss Romania pe harta europei civilizate e o mare prostie!
Postat 18 Decembrie 2017, 09:06 de scortosul
Mai usor cu propaganda monarhista ! 4!
Democratia nu se naste usor nicaieri in lume. Coruptia de azi isi are radacinelie in sutele de ani de dictaturi imperialiste, monarhiste si in cea bolsevica. Lupta impotriva coruptiei nu este usoara, insa, va fi castigata, cu toata opozitia racilor - cei care incearca sa traga lumea inapoi in trecut - indiferent ca vorbim de revizionisto-separatisti, monarhisti sau bolsevici. Cale de intors nu exista. Cauza lor este una moarta. Mortul de la groapa nu-l mai invie nimeni. Racii, se chinuie fiidca oarecum intuiesc acest lucru. Monarhia este tot o dictatura. Dictaturile sunt construite impotriva principiilor fundamentale ale drepturilor omului.
Postat 18 Decembrie 2017, 01:37 de Control_Room
oare de ce?
Sunt uniii "tulburati" de averea monarhiei dobandite in sute de ani dar nu vad ca actualii"republicani" ai guvernarilor au dobandit averi mult mai mari ca monarhii in doar 27 de ani! de ce oare? Sunt si acesti "tulburati" parte din gasca de 4000 de hoti?
Postat 17 Decembrie 2017, 21:13 de scortosul
VREAU
Eu sunt perfect de acord! Mai mult, mi se pare absolut normal!
Postat 17 Decembrie 2017, 17:03 de TDS
Mai usor cu propaganda monarhista ! 3
Ati plans cat ati plans, ati bocit cat ati bocit. Ok, nu v-a zis nimeni nimic. Ati inceput insa cu impertinentele. Tocmai numele strazii Republicii v-ati gandit sa-l schimbati. De ce nu va schimbati propriile nume ? Avem in Oradea Piata Ferdinand, situata tocmai in centru. Avem Teatrul de Stat "Regina Maria", tot in centru. Deci, avem si astfel de denumiri. Cei doi, Ferdidand Intregitorul si sotia sa Maria, meritau asta. Au fost exceptiile care au intarit regula. In rest, seceta! Va place sau nu asta e adevarul. Sunteti la fel ca si bolsevicii. Aceiasi propaganda gaunoasa, desantata, acelasi festivism, aceiasi mascarada, aceleasi scopuri: Ocuparea cat mai multor functii in stat, fara examen pe post, cu avantajele aferente acestor functii. BANII, AVERILE, VIATA DE HUZUR ! Ok, vreti bani, mergeti la munca! Castigati bani cinstit, nu prin smecherii. Asa e corect.
Postat 17 Decembrie 2017, 16:27 de Control_Room
WinDos
Sunt eu, acelasi, nu m-am schimbat si nu m-am reconvertit. Am repere constant si nu ma conduc dupa legi, dogme schimbatoare, Adevarul trece peste parerea mea, a ta, adevarul este etern! Monarhia germana instaurata in Romania, ne place sau nu, a fost benefica tarii, romanilor.
Postat 17 Decembrie 2017, 14:07 de scortosul
@windos
Isi place sa castigi in dos, vad ca. Ce treaba ai tu cu opinia altora si cu libera ei exprimare? Ori tu inca plangi dupa Leana si Nicu ori erai unu din jegurile securiste ce dadea cu ciocu pentru o ruda de salam? Vezi-ti de problemele tale ca sunt mai grave decat numele unei strazi. Xanax...xanaaaaax
Postat 17 Decembrie 2017, 08:34 de poiu
Re: scortosul
Tu nu esti scortosul de la inceput ... ti s-a intamplat ceva sau te-a converit careva !?!
Postat 16 Decembrie 2017, 21:27 de WinDos
Mai usor cu propaganda monarhista ! 2.
Se observa ca grupurile cu comportament deviant, indiferent ca vorbim de hortisti, de bolsevici(comunisti), monarhisti, etc, atunci cand nu mai au argumente incep cu minciunile sfruntate si cu injuraturile. Zero caracter.
Postat 16 Decembrie 2017, 16:23 de Control_Room
Istoria nu se ...
Istoria romaniei nu se invata din romanele lui Saharia Stancu si alti membri supleanti ai CC al PCR!
Postat 16 Decembrie 2017, 15:49 de scortosul
Sub monarhie ...
Sub monarhie Romania a fosat o tara prospera si bogata, era granarul europei, indsustria se dezvolta si a fot demolata de actualii politruci, leul era moneda convertibila in Europa. Monarhia fost o garantie in fata lumii ca tara se afla pe un drum correct! Nu se pune problema de a compara monarhia cu guvernarile comunistoide sau cu pele post comunistoide! Sub monarhie romanul era respectat in Europa si in lume! Sub comunistoizi ante si post decembristi am ajuns groaza si scarab lumii! Republicanii post regalitate or fi "muncit" fara functii si bani, or fi distrus Romania pe gratis? Ce a zidit monarhia a demolat republica!
Postat 16 Decembrie 2017, 15:46 de scortosul
Mai usor cu propaganda monarhista !
Nu sunteti cu nimic mai buni decat bolsevicii. Niste oportunisti smecheri care vor functii si bani, fara a sustine examen pe post. Monarhia este o institutie construita impotriva drepturilor omului. Este o discriminaere crasa. Ar fi o coruptie "legala" la cel mai inalt nivel din stat. Orice copil, orice om trebuie sa aiba sanse egale la accede la orice functie in stat. Vor functii si bani doar pt ca s-au nascut intr-o anumita familie !!!! Este impotriva drepturilor omului !!! Doar pt ca te-ai nascut intr-o anumita famile nu inseamna ca esti mai bun, mai competent, mai cinstit decat altii. Un exemplu este tocmai tatal fostului suveran Mihai I. Carol al II-lea a reprezentat o catastrofa pt Romania. Vreti functii si bani ? Trebuie sa mergegeti la munca pt a le obtine, nu la intins mana. Nu avem nevoie de alti smecheri oportunisti. Tocmai vorbim de lupta anti-coruptie. Nu vrem alti instalati "legal", la ciolan pe viata,i ntretinuti de lux catarati pe spatele "prostimii".
Postat 16 Decembrie 2017, 14:38 de Control_Room
Pertineta cererea!
Republica instaurata fortat de kgb-isti s-a dovedit o mizerie sub forma continuata de actualii politruci. Din pacate acualii "regenti" nu prezinta o garantie pentru poporul roman! Reinstaurarea monarhiei in 1990 ar fi fost o ocazie de relansare a romaniei pe traseul bunastarii si cresterii spiritual dar ilici cu gasca lui de 4000 de hoti au nenorocit tara, poporul! Respectul pentru ceea ce a fost Regele MIHAI epntru Romania intr-o perioada nefasta pentru Romania este un gest minimal pe care oradenii ar putea sa il aduca Majestatii sale Regele MIHAI al romaine singurul MARESAL al bravei armii!
Postat 16 Decembrie 2017, 14:04 de scortosul
Multi tâmpiți mai are și Oradea noastră, de la oportuniștii lui Ladislau "puță bleagă" la ipocriții lui Mihăiță "molfăitul abdicat" !?!
Recomand acestor tembeli sa-si faca strada lor, pe banii lor, cu ce nume vor ei ... si sa lase-n pace strada noastra, cu republica noastra cu tot !?!
Postat 16 Decembrie 2017, 13:26 de WinDos
Mi-e scarba de toti oportunistii, te impiedici peste tot de ei!
Corect este Mihai I. De unde sa stie un utecist numele ultimului Rege....
Postat 16 Decembrie 2017, 11:51 de pinonel
buna propunere
Salut propunerea, dar ce facem cu cele cateva sute de cetateni care trebuie sa-si schimbe cartile de identitate, permisele de conducere, certificatele de inmatriculare, datele pe la banci...? Ce facem cu zecile de societati cu sedii sau puncte de lucru care trebuie sa-si schimbe documentele? Cine plateste? Timpul pierdut si nervii pe la cozi? Probabil ca asta nu mai conteaza.
Postat 16 Decembrie 2017, 11:49 de Kid
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Deţinuţii din mai multe judeţe s-au întrecut la fotbal: Orădenii, pe locul II (FOTO / VIDEO)
  • Se toarnă fundaţia! Au început construcţia podului din strada Universităţii (FOTO)
  • Lucrările s-au terminat, ambuteiajele continuă! Trecerea de nivel cu calea ferată din strada Uzinelor a fost modernizată degeaba (FOTO)
  • Figaro și Lucifer, doi motani singuratici au ajuns de la Paris la Zoo Oradea (FOTO)
  • Cruce luminoasă de 14 metri, înălţată la Vintere cu ocazia Centenarului (FOTO)
  • Let’s do it, Bihor: Peste 23.000 de voluntari au adunat 30.000 de saci de gunoaie (FOTO)
  • Gunoaie de oameni: Firma de salubritate a Primăriei Aleşd a aruncat 200 tone de deşeuri în mijlocul naturii (FOTO/VIDEO)
  • 'Huligani' la Cetate: Rockerii de la Hooligans au închis Zilele Culturii Maghiare (FOTO/VIDEO)
  • Oradea City Running Day: Alergători de toate vârstele au fugit pe străzile oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Cântăreţul de la pod: În fiecare seară, trubadurul Lucian Chelu cântă pentru orădeni lângă Podul Intelectualilor (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON