URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 18 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?

De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
18 Decembrie 2017, 12:50

Fraieriţi de Crăciun: Doi orădeni încercau să adune sponsorizări minţind că oferă mese calde orfanilor şi sărmanilor

Fraieriţi de Crăciun: Doi orădeni încercau să adune sponsorizări minţind că oferă mese calde orfanilor şi sărmanilor ANULAT. Concertul care trebuia să se desfăşoare la Teatrul Arcadia în Ajun de Moş Nicolae a fost anulat după intervenţia inspectorilor ANAF, organizatorii Hamza András şi Kopar Ştefan invocând... "probleme tehnice"
Fraieriţi de Crăciun: Doi orădeni încercau să adune sponsorizări minţind că oferă mese calde orfanilor şi sărmanilor FRAUDĂ LA BORCAN. Falşii ONG-işti Kopar Ştefan şi Hamza András (primul, respectiv al treilea din stânga) au minţit că ar fi pus murături la borcan, din peste 350 kilograme de legume donate, pentru sărmani şi bătrâni. În realitate, s-au pozat doar cu 10 borcane...
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Doi orădeni s-au folosit de greutăţile orfanilor şi ale persoanelor fără adăpost pentru a deschide "pungile" orădenilor. Dar nu pentru sărmani, ci pentru ei!

Sub paravanul unei fundaţii caritabile, Hamza András şi Kopar Ştefan, acesta preşedinte al Alianţei pentru Unitatea Romilor Oradea, au cerut sponsorizări până când au picat în plasa inspectorilor ANAF, care au descoperit că organizaţia nici măcar nu există, iar acum îi caută de bani...

Colinde contra sponsorizări

"Grupuri de colindători din mai multe licee, din centre de zi şi centre de plasament vor susţine, pe 5 decembrie, de la ora 17, la Sala Arcadia, un spectacol de colinde şi cântece de Crăciun, în cadrul unei acţiuni de strângere de fonduri organizată de Fundaţia «Oradea Donează»".

Aşa suna anunţul de pe pliantul trimis BIHOREANULUI la finele lunii trecute de organizatori, care susţineau că vor să strângă donaţii pentru "350 de persoane din centre de plasament, aziluri de bătrâni şi oameni defavorizaţi din oraşul nostru, inclusiv cei cazaţi în Azilul de Noapte", cărora să le ofere o masă caldă şi pacheţele de Crăciun.

Reprezentanţii Fundaţiei Oradea Donează, condusă de Hamza András (foto), au lăsat şi două numere de telefon la care puteau suna cei dispuşi să ajute. La unul răspundea Hamza, iar la celălalt Kopar Ştefan, care se prezenta "voluntar" al fundaţiei, dar şi liderul unei alte organizaţii, Alianţa pentru Unitatea Romilor din Oradea.

Sponsorizări pentru… dinţi

Concertul, însă, nu s-a mai ţinut. "Din motive tehnice" au pretins organizatorii pe Facebook. În realitate, a fost oprit de inspectori ANAF care au vrut să se asigure că eventualii donatori nu vor fi escrocaţi, şi nu mică le-a fost surpriza să afle că ONG-ul nici nu există, iar aşa-zişii reprezentanţi primeau sponsorizări cu acte false.

Căutaţi de BIHOREANUL, Hamza şi Kopar (foto) dau vina unul pe altul. "Am bănuit că ceva nu e în regulă cu fundaţia asta, dar eu n-am nicio implicare. Sunt simplu voluntar. Am contactat colindători, de la Colegiul Mihai Viteazul, de la centre de plasament, am sunat şi pentru sponsorizări, dar nu ştiu câţi bani s-au strâns, că nu la mine au ajuns", s-a apărat Kopar, în timp ce Hamza susţine că acesta "a încheiat mai multe contracte, fără nume, fără dată, şi a băgat banii în buzunar, că vrea să-şi facă dinţii".

Crescut în plasament şi bucătar de meserie, Hamza pretinde că a… cumpărat fundaţia, de la persoane despre care susţine că nu ştie cine sunt. "Eu am cumpărat-o, am primit actele. De unde să ştiu că sunt false? Am aflat când au venit de la ANAF", zice tânărul, negând orice intenţie de a înşela pe cineva.

Cursuri pentru murături 

BIHOREANUL a aflat că printre cei de la care Kopar şi Hamza au încercat să obţină sponsorizări sunt şi VIP-uri, ca de pildă senatorul PNL Gavrilă Ghilea. "M-a sunat într-adevăr, un anume Kopar, dar noi avem organizaţiile noastre pe care le sprijinim, aşa că l-am refuzat", spune senatorul. La fel a procedat şi colegul său Ionel Avrigeanu, abordat tot de Kopar. Cei doi au aflat de la BIHOREANUL că fundaţia nici nu există. "Ghinion, n-am picat în plasă", zice Avrigeanu.

Nu la fel poate spune Ruben Filimon, directorul Colegiului Mihai Viteazul, unde Kopar şi Hamza au pus la cale o altă ţeapă. "Mi-au cerut voie să participe la o oră de curs în bucătărie, ca să vadă cum se pun murăturile. Hamza a învăţat aici şi nu m-am opus. Elevii noştri au făcut murături, iar la sfârşit s-au pozat împreună cu vizitatorii", zice directorul.

Minciuni

Atât doar că ulterior poza a fost folosită de Hamza şi Kopar pentru a se lăuda cu o acţiune inventată, transmiţând ziarelor un mail în care au pretins că, împreună cu "un grup de foşti beneficiari ai centrelor de plasamente ce aparţin de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Bihor", au pus murături din peste 350 kilograme de legume donate, pentru ocupanţii unor centre de plasament şi aziluri de bătrâni. "Nici vorbă! S-au pus 10 borcane, cele care apar în poză", spune directorul Colegiului Mihai Viteazul.

De altfel, şi concertul caritabil din 5 decembrie era tot inventat, colindătorii despre care Kopar pretinde că urmau să vină nefiind nici măcar contactaţi. "N-au vorbit nici cu elevii noştri şi nici cu cei din centrele de plasament. Am luat legătura cu cei de la DGASPC, erau miraţi că au văzut anunţul cum că participă la o acţiune despre care nu ştiau nimic", susţine Filimon.

Atenţie la escroci!

Câţi bani s-au strâns sub paravanul aşa-zisei fundaţii Oradea donează şi unde au ajuns sumele rămâne să stabilească inspectorii ANAF.

Între timp, pentru a nu cădea în capcana unor astfel de escroci, care se înmulţesc în perioada sărbătorilor, poliţiştii recomandă bihorenilor să verifice actele celor care îi abordează în numele unor ONG-uri, iar dacă au dubii cu privire la veridicitatea lor să sune imediat la 112. "Escrocul nu numai că nu-şi evită victima ci, dimpotrivă, îi iese în întâmpinare, o abordează direct, şi nu o slăbeşte până nu îşi atinge scopul, ca s-o determine să-i cedeze bani sau valori", spune purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor, comisarul Alina Dinu. De astă dată, din fericire, au fost opriţi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
5 Comentarii
ADMIN
Daca in postarea mea ar fi fost inserate cuvinte obscene sau triviale, putea fi retrasa de la publicare. Daca vreti sa cunosteti parerea sincera a cititorilor, asumati-va parerile bune sau mai acide. Daca sunteti ziaristi va puteti asuma aceste pareri dar, vad ca sunteti mai rau decat pe vremea lui Ceausescu. CENZURAT, este un cuvant care incalca dreptul omului la exprimare, a-ti putea sune retras de la publicare, ar fi mai democratic. M-am lamurit, sunteti nistn postaci, imi sterg contul, chiar nu mai merita sa-mi pierd vremea cu voi, prefer o emisiune de pe National Geografic. Si sunt sigur ca acest post nu va aparea, e CENZURAT. Pacat a-ti pierdut un cititor, chiar nu mai vreau sa vad sigla voastra.
Postat 19 Decembrie 2017, 19:31 de FLORIN64
explicatie 2
În postarea dvs. de mai jos, care a fost editată, apăreau elemente instigatoare la comiterea unor infracţiuni. Puteţi încerca o reformulare mai puţin abuzivă.
Postat 19 Decembrie 2017, 23:40 de Moderator
explicatie
Desigur că puteam şterge acel comentariu cu totul. Am preferat varianta cenzurării, tocmai ca să descurajăm fenomene asemănătoare. Spre ştiinţa dvs., textul cenzurat de mai jos e o suită de invective xenofobe şi triviale, cu trimitere la rasă, deci nu are absolut nicio valoare pe scara libertăţii de expresie. Noi respectăm dreptul la liberă exprimare şi practicăm moderarea comentariilor cu discernământ. Considerăm că cenzura făcută asupra abuzurilor de limbaj nu este o încălcare a drepturilor elementare ale omului, ci dimpotrivă, o garanţie a respectării lor.
Postat 19 Decembrie 2017, 23:38 de Moderator
''doua ***''
CENZURAT
Postat 19 Decembrie 2017, 09:47 de User anonimizat
Tzepari.
Fara suparare,dar trebuie sa fii chiar orb sau debil sa nu vezi ce fel de specimene sunt cei doi "organizatori". Nu le-as da nici un pahar de apa....
Postat 18 Decembrie 2017, 22:15 de Citizen
Simplu
Obligati sa dea masa de Craciun, pentru 500 de persoane din banii lor...
Postat 18 Decembrie 2017, 21:33 de FLORIN64
Regula e simpla...
Cand te abordeaza un bronzat, nu te intereseaza care e povestea lui, ce vrea sa faca si pentru ce ii trebuie banii, pui mana pe buzunarul unde iti tii portofelul, faci stanga-imprejur si ai plecat.
Postat 18 Decembrie 2017, 14:02 de ionel82
count display

FOTO BIHOREANUL

 • Cum arată Podul Centenarului. Va fi inaugurat înainte de termen, pe 1 Decembrie (FOTO/VIDEO)
 • Copţi, dar buni! Oradea a dat trei campioni la Openul Austriei de Judo Masters! (FOTO)
 • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
 • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
 • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
 • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
 • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
 • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
 • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)
 • Ziua oraşului, în IMAGINI. Cele mai frumoase instantanee de la festivităţile dedicate Oradiei (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

 • 1 USD = 3.8697 RON
 • 1 EUR = 4.5959 RON
 • 1 HUF = 0.015 RON